Verslas

2015.03.13 13:41

LLRI analitikas: prastėjant prognozėms, reikėtų atsisakyti planų kelti MMA

BNS2015.03.13 13:41

Lietuvos bankui sumažinus šių metų šalies ūkio augimo prognozę, valdžios atstovams derėtų atidėti minimalaus atlyginimo (MMA) kėlimą, sako Lietuvos laisvosios rinkos instituto (LLRI) analitikas.

Lietuvos bankui sumažinus šių metų šalies ūkio augimo prognozę, valdžios atstovams derėtų atidėti minimalaus atlyginimo (MMA) kėlimą, sako Lietuvos laisvosios rinkos instituto (LLRI) analitikas.

„Pastaruoju metu buvo kalbama apie minimalios mėnesinės algos kėlimą ir reikia identifikuoti, kad tai yra kėlimas tuomet, kai nėra aiškios Lietuvos ekonomikos perspektyvos. Gerai, vis dar prognozuojamas augimas, bet mes nežinome, kaip bus po pusės metų. Ta politinė situacija Rytuose yra pakankamai grėsminga ir mes nemažai eksportuojame į tą sritį“, – BNS sakė LLRI vyresnysis ekspertas Vytautas Žukauskas.

Jo teigimu, tiek MMA, tiek mažiausiai uždirbančių žmonių atlyginimų didinimas yra politinis klausimas, kuris, blogėjant šalies ekonominei situacijai, užkrautų papildomą naštą privačiam verslui.

„Jei blogiausiu scenarijumi Lietuvos augimo apskritai nebus, tai minimalios mėnesio algos klausimas smarkiai paaštrėja, nes tai sukelia tam tikrą naštą privačiam sektoriui, ypač toms įmonėms, kurios yra finansiškai nestiprios ar įdarbina daug minimalų atlyginimą gaunančių žmonų. Tai dar vienas signalas, kad reikia atsargiau žiūrėti į didelius ir grandiozinius planus kelti tiek viešojo sektoriaus darbuotojų užmokestį, tiek minimalų atlyginimą, nes tai yra našta privačiam sektoriui“, – kalbėjo V. Žukauskas.

Lietuvos bankas penktadienį sumažino šių metų bendrojo vidaus produkto (BVP) prognozę 0,4 procentinio punkto iki 2,7 procento. Pasak V. Žukausko, jau ne pirmą kartą mažinamos prognozės byloja apie prastėjančią šalies ekonominę padėtį.

„Prognozių bloginimas jau yra kelintą kartą iš eilės (...) Tai yra ta prognozių fazė, kai su kiekvienu jos atnaujinimu ji blogėja. Tai reiškia, kad tai yra kelias link prastesnės Lietuvos ekonominės situacijos. Privatus sektorius yra lanksčiausias ir prisitaiko greičiausiai, tačiau tai yra grėsmės signalas Lietuvos biudžetui. Biudžeto pajamų planas sudarytas turint omenyje 3,4 proc. BVP augimą. Dar gruodį Lietuvos verslas, asociacijos ir analitikai sakė, kad tai yra per optimistiška prognozė. Man atrodo, kad Lietuvos banko prognozių pabloginimas yra geras laikas, kai galima dar kartą tai paminėti, kad reikia galvoti, ar Lietuvos valdžia sugebės surinkti tiek pajamų, kiek yra prognozuojama“, – BNS sakė V. Žukauskas.

Anot jo, akivaizdu, kad dėl blogėjančių prognozių nepavyks pasiekti biudžete numatyto 8 proc. pridėtinės vertės mokesčio (PVM) surinkimo augimo.

Sudarydama šių metų biudžeto planą, Finansų ministerija prognozavo, kad Lietuvos ekonomika šiemet augs 3,4 proc., tačiau tiek finansų ministras, tiek premjeras yra teigę, kad augimas gali būti lėtesnis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.