Naujienų srautas

Verslas2015.03.12 20:03

Į bankus sunešė milijardus

Kaip ir buvo tikėtasi, praėjusiais metais bankuose kaip reikiant padidėjo indėlių aruodas. Prieš euro įvedimą gyventojai ir verslas aktyviai grynuosius tempė į bankus.

Kaip ir buvo tikėtasi, praėjusiais metais bankuose kaip reikiant padidėjo indėlių aruodas. Prieš euro įvedimą gyventojai ir verslas aktyviai grynuosius tempė į bankus.

Lietuvos bankas skaičiuoja, kad pernai laikomų indėlių suma išaugo 18,1 proc. ir pasiekė rekordinį lygį – 16,3 mlrd. eurų (56,2 mlrd. Lt).

Per paskutinį praėjusių metų ketvirtį indėlių sumos augimas siekė 15 proc.

Lietuvos banko valdybos pirmininkas Vitas Vasiliauskas pabrėžė, kad daugiausia indėlių yra laikoma einamosiose sąskaitose. Tai lemia šiuo metu siūlomos mažos palūkanų normos už indėlius.

„Buvo padidėjusi 6–12 mėnesių indėlių apimtis, bet tai tikriausiai buvo susiję su tam tikrų rinkos žaidėjų pasiūlytomis akcijomis“, – teigė jis.

Svarstydamas, kaip gyventojai su savo pinigais elgsis jau įvedus eurą: ar bankų klientai iš bankų pasiims savo dalį, V. Vasiliauskas siūlė palaukti nors pusmetį, kad būtų matomi ryškesni pasikeitimai. Vis dėlto, pasak jo, sausio duomenys rodo, kad gyventojai nepuolė savo pinigų išsiimti grynaisiais.

Aktyvus verslo ir gyventojų pinigų patikėjimas bankams lėmė tai, kad bankų sektoriaus valdomas turtas per metus išaugo 7,4 proc. ir šių metų pradžioje siekė 24,1 mlrd. eurų (83,1 mlrd. Lt).

Lietuvos banko duomenimis, bankų paskolų portfelis pernai sumažėjo 0,2 proc. ir pasiekė 14,7 mlrd. eurų (50,9 mlrd. Lt). Tokį rezultatą lėmė tai, kad nepaisant augančio namų ūkio paskolų portfelio, mažėjo įmonių skolinimasis.

Centrinis bankas skelbia, kad neaudituotais duomenimis pernai pelningai veikė 6 iš 7 bankų bei 5 iš 8 bankų filialų. Iš viso uždirbta 213,5 mln. eurų (737,1 mln. Lt) pelno.

Vis dėlto bankai tokiais rezultatais džiaugtis neturi dėl ko. 2013 m. pelnas buvo 6,2 proc. didesnis.

V. Vasiliauskas tvirtino, kad bankų pelną mažino pasiruošimo eurui išlaidos, kurias patyrė bankai. Pasak Lietuvos banko atstovo, grynosios palūkanų pajamos išaugo apie 7–8 proc., paslaugų ir komisinių pajamos augo apie 2,6 proc.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi