Verslas

2015.09.08 13:45

„Gazprom“ keičia kryptį

„Gazprom“, pernai rugsėjį sumažinusi dujų tiekimą į Europą, atnaujino buvusias tiekimo apimtis, informuoja rbc.ru, remdamasi leidinio „Kommersant“ duomenimis.

„Gazprom“, pernai rugsėjį sumažinusi dujų tiekimą į Europą, atnaujino buvusias tiekimo apimtis, informuoja rbc.ru, remdamasi leidinio „Kommersant“ duomenimis.

Leidinyje pateikiami kovo 6-osios Europos dujų tiekimo operatorių duomenys, pagal kuriuos tranzitas per Ukrainą padidėjo beveik 40 proc. Apie 70 proc. papildomų dujų tiekiama į Italiją, likusi dalis – į pietinę Vokietiją. „Gazprom“ taip pat beveik dvigubai padidino dujų tiekimą per „Nord Stream“ – iki 95 mln. kubinių metrų per parą.

Dujotiekio „Jamal – Europa“ užimtumas padidėjo 19 proc. iki 82 mln. kubinių metrų per parą. Papildomas dujų kiekis per jį buvo lygiai padalintas tarp Vokietijos ir Šiaurės Vakarų Europos šalių.

„Gazprom“ atsisakė komentuoti tokio dujų tiekimo padidinimo priežastis.

Pernai rugsėjį „Gazprom“ sumažino dujų tiekimą Europai. Taip monopolija bandė kovoti su dujų gražinimu atgal į Ukrainą. Tačiau ši priemonė nebuvo veiksminga. Vėliau „Gazprom“ sumažinimo iki minimalaus lygio dujų tiekimą „Nord Stream“ ir „Jamal – Europa“, tikėdamasi, kad baigsis dujų atsargos saugyklose ir padidės kainos neatidėliotinų atsiskaitymų rinkoje, o dėl to dujų gražinimas atgal į Ukrainą taptų komerciškai nebenaudingas.

Tačiau nors kovo pradžioje dujų atsargos Europos požeminėse dujų saugyklose sumažėjo iki minimumo, dujų kainos neatidėliotinų atsiskaitymų rinkoje per daug nepasikeitė, rašo „Kommersant“. Leidinio šaltiniai monopolijoje sieja padidintą dujų tiekimą su kovo 5 d. įvykusiais susitikimais. Tada pas Rusijos prezidentą Vladimirą Putiną atvyko Italijos premjeras Matteo Renzi, o pas „Gazprom“ vadovą Aleksejų Millerį – vienos iš seniausių monopolijos partnerių, vokiečių „Wintershall“ vadovas Raineris Seele.

Leidinio pašnekovai mano, kad R. Seele galėjo įtikinti „Gazprom“ padidinti dujų tiekimą ar susitikime su M. Renzi galėjo būti pasiekti ir politiniai susitarimai, pvz., dėl Europos sankcijų. Leidinio duomenimis, „Gazprom“ sprendimas padidinti dujų tiekimo apimtis buvo netikėtas Vakarų Europai. Dujų kompanijos neturėjo nuogąstavimų dėl dujų stygiaus.

„Šiuo metu suskystintų gamtinių dujų neatidėliotinų atsiskaitymų rinkoje galima nupirkti už 250 (230 eurų) už tūkstantį kubinių metrų, nėra rusiškų dujų būtinybės“, – cituoja leidinys vieno pašnekovo žodžius.

Apie tai, kad Rusija padidino dujų tiekimo apimtis per Ukrainos dujų tiekimo sistemą, pirmadienį vakare pranešė ir Petro Porošenka. Ukrainos prezidentas teigė, kad rusiškoji pusė padidino dujų tiekimą 68 proc. Dėl to, jo teigimu, kilo „rinkos žlugimas“.

„Šiandien pirksime dujas po 245 dolerių pagal dujų reversą“, – sakė P. Porošenka. Jis pabrėžė, kad Ukraina diversifikavo dujų tiekimo mechanizmą ir kad tai – jo komandos nuopelnas. „Apie tai kalbėjome ir svajojome 23 metus. Mes, mano komanda tai padarėme“, – sakė jis.

Na o „Kommersant“ rašo, kad dėl dujų tiekimo padidinimo situacija Ukrainai pasidarė sudėtingesnė. Praėjusį penktadienį „Naftogaz“ vėl apkaltino „Gazprom“ sutarties nesilaikymu ir priminė, kad monopolija neturi teisės be išankstinio įspėjimo taip stipriai didinti paros tiekimo kiekio. Dėl to Ukrainos įmonei teko atsisakyti nuo dujų tiekimo į požemines dujų saugyklas ir grįžti prie dujų skirstymo. Jei dujų skirstymas tęsis, „Naftogaz“ teks jau antradienį padaryti įmoką.