Verslas

2015.03.09 23:59

L. Linkevičius: Lietuva gali tapti pirmąja valstybe, gavusia iš JAV suskystintų dujų

BNS 2015.03.09 23:59

Lietuva gali tapti pirmąja valstybe, kuri gaus suskystintų dujų iš JAV ir tai, atsižvelgiant į pasirašomas sutartis, galėtų įvykti kitų metų pradžioje, sako užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius.

Lietuva gali tapti pirmąja valstybe, kuri gaus suskystintų dujų iš JAV ir tai, atsižvelgiant į pasirašomas sutartis, galėtų įvykti kitų metų pradžioje, sako užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius.

„Labai pozityvu, kad atsiranda tam tikri kontaktai su potencialiais tiekėjais dėl suskystintų dujų tiekimo iš JAV, jau pasirašyti tam tikri išankstiniai kontraktai. Gali taip atsitikti, kad Lietuvos uostas taps tuo pirmuoju uostu, kuris iš JAV galės priimti suskystintas dujas. Tai, galėtumėme sakyti, – esminis pokytis“, – BNS telefonu iš Vašingtono antradienį sakė L. Linkevičius.

Jis tvirtino susitikime su JAV valstybės sekretoriumi Johnu Kerry dar kart išgirdęs Lietuvos palaikymą stojant į Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizaciją (EBPO), o tai esą padėtų sukurti „dar palankesnę energetinę aplinką“.

Ministras pripažino, kad kol kas kalbama apie „ilgalaikį planavimą“ dėl dujų tiekimo, o Lietuva taip pat ieško potencialių duju tiekėjų ir kitose valstybėse, tačiau įvardijo, jog situacijai klostantis palankiai, pirmųjų dujų iš JAV Lietuva gali sulaukti jau kitų metų pradžioje.

„Greitai tai nenutiks, nes JAV turi pirmiausia technologiškai pasiruošti eksportuoti tas dujas. Tai gali užtrukti net ir iki kitų metų pradžios (...) čia dar ne rytdienos reikalai, bet jie yra gana realūs ir labai svarbūs“, – sakė ministras.

Lietuvos dujų prekybos bendrovė „Litgas“  prieš dvi savaites Hiūstone su JAV energetikos kompanija „Cheniere Energy“ pasirašė bendrąją prekybos sutartį dėl suskystintų dujų tiekimo. Pirmieji šios bendrovės kroviniai Lietuvą gali pasiekti 2016 metais, nurodė bendrovė.

Taip pat „Litgas“ pasirašė supratimo memorandumą su JAV„Delfin LNG“, kuri plėtoja pirmąjį JAV plūduriuojantį dujų skystinimo terminalo projektą.

Skaičiuojama, kad JAV plėtojami patvirtinti projektai Suskystintų gamtinių dujų (SGD) gamybos apimtis iki 2018 metų padidintų 30 mlrd. kubinių metrų per metus – tai yra maždaug 10 proc. dabartinės SGD rinkos pasaulyje. Palyginimui, Baltijos šalys per metus suvartoja apie 4 mlrd. kubinių metrų gamtinių dujų.

„Litgas“ yra pasirašiusi 16 neįpareigojančių prekybos SGD sutarčių.