Verslas

2015.09.08 13:45

Graikijos kopija Europos širdyje – ar prasideda nauja bankų krizė?

DELFI.lt2015.09.08 13:45

Austrija – pjausnių, odinių petnešų, Mocarto, kalnų ir alaus kraštas. Apie šalies vaidmenį katastrofiškose bankų krizėse žinoma mažiau, o be reikalo – rašo „The Telegraph“ žurnalistas Jeremy Warneris.

Austrija – pjausnių, odinių petnešų, Mocarto, kalnų ir alaus kraštas. Apie šalies vaidmenį katastrofiškose bankų krizėse žinoma mažiau, o be reikalo – rašo „The Telegraph“ žurnalistas Jeremy Warneris.

Yra teorijų, kad 1855 metais Vienoje Anselmo von Rothschildo įkurto „Creditanstalt“ banko žlugimas buvo viena iš pagrindinių Didžiosios depresijos priežasčių – banką ištikusios bėdos pradėjo nesustabdomą grandininę reakciją. Bankrotai nuvilnijo po visą Europą ir Ameriką.

Tikrai neatsirastų tokių, kurie tai, kas praeitą savaitę ištiko Austrijos banką „Hypo Alpe–Adria Bank International“, prilygintų tai pačiai kategorijai. Juk šiuo metu kaip tik stojamės ant kojų po dar neseniai bankininkystės sektoriuje siautėjusios krizės, todėl kalbame apie sistemos atkūrimą ir prikėlimą naujam gyvenimui, tik ne apie naują krizę, tiesa?

Na, kiekvienais tegul ieško savo atsakymo į šį klausimą. J. Warneris įtaria, kad nei finansų rinkos, nei politikos gaires brėžiantys veikėjai kol kas deramai neįvertina pastarųjų įvykių svarbos.

Trumpai tariant, Austrijos valdžiai iki gyvo kaulo įgriso nuolat padenginėti bankų nuostolius, todėl neseniai oficialiai paskelbta apie planus restruktūrizuoti išorės kreditorių skolas už 7,6 mlrd. eurų.

Tokiu sprendimu kaip tik norima išbandyti naujas Europos patvirtintas taisykles, priversiančias kreditorius mokėti už pasiligojusius bankus. Greičiausiai kaip tik atėjo metas pasidomėti: kodėl tokia strategija sugalvota tik dabar?

Šiuo atveju atsakomybė dėl vertybinių popierių teoriškai gula ant Austrijos Karintijos žemės, kuri šiuo atveju tampa teoriškai atsakinga už gelbėjimo planą, pečių. Tokia situacija – tarsi aidas suirutės Airijoje, kai šalis buvo tapusi bankų krizės įkaite. Tokia nepalanki situacija susiklostė po neapgalvoto sprendimo užkirsti kelią panikai nurašant visus Airijos bankų įsipareigojimus – toks neapgalvotas žingsnis galėjo visą šalį atvesti prie bankroto ribos. „Hypo Alpe–Adria Bank International“ gali lygiai taip pat sužlugdyti Karintiją.

Austrijos valdžia šiuo metu kaip stengiasi nuo regiono kaip įmanoma labiau atsiriboti. Panašiai kaip JAV valdžia prieš kurį laiką leido bankrutuoti Detroitui.

Tarsi pačiame Europos centre turėtume mažą Graikijos kopiją.

„Hypo Alpe–Adria Bank International“ atveju skolos įsipareigojimų restruktūrizacija graso neigiamais padariniais ir kitoms finansų institucijoms, pavyzdžiui, „Bayern Landesbank“, kuriam priklauso daug „Hypo“ vertybinių popierių, o jis pats – Vokietijos Bavarijos žemei. Ta pati taisyklė galioja ir Miunchene esančiam FMSW, taip pat turinčiam viešų įsipareigojimų.

Ir tai – tik ledkalnio viršūnė. Europa kaip reikiant įsipainiojusi į bankinių ir viešųjų įsipareigojimų voratinklį, nors dauguma skolų niekada taip ir nebus grąžintos, jas iš esmės reikėtų tiesiog nurašyti.

Ateityje kreditorių laukia įspūdingi nuostoliai. Europos valdininkai mus jau beveik įtikino, kad Europoje skolų krizė kaip ir baigėsi. Tiesą sakant, ji dar tik prasideda.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt