Naujienų srautas

Verslas2015.02.12 21:36

V. Vasiliauskas: ne visos TVF rekomendacijos viešinamos

Įvertinti, kaip Lietuva laikosi ekonomikos ir finansų stabilumo politikos, kaip ir kasmet vėl atvyko Tarptautinio valiutos fondo (TVF) Europos departamento misija. 

Įvertinti, kaip Lietuva laikosi ekonomikos ir finansų stabilumo politikos, kaip ir kasmet vėl atvyko Tarptautinio valiutos fondo (TVF) Europos departamento misija.

Nors po tokių misijų vis dažniau pasigirsta balsų, esą fondo rekomendacijos kartojasi, tampa beveik formalumu, Lietuvos vadovai tikina, kad žvilgsnis iš šalies padeda ne tik geriau įvertinti padėtį, bet ir priimti sprendimus, praneša LTV naujienų laida „Šiandien“.

Kas pusmetį fondo nares lankanti misija paprastai darbą pradeda susitikimais su institucijų, atsakingų už makroekonomikos politiką, vadovais. Taip dirbama ir šįkart.

Lietuva bendradarbiauti su TVF pradėjo prieš 20 metų. Nuo to laiko, nors iš fondo ir nebesiskoliname, jo ekspertai akylai stebi, ar šalis narė laikosi politikos, kuri užtikrintų ekonomikos ir finansų stabilumą, teikia savo rekomendacijas.

Svarbiausios iš jų, pasak Lietuvos banko vadovo, dirbančio ir fondo valdyboje, nebūtinai skelbiamos visuomenei.

„Bankų sistemos klausimai tikrai nėra viešai diskutuojami, todėl siūlymai TVF, kuriuos jie sako į kameras, yra šiek tiek kitokie, negu apsikeičiama nuomonėmis privačiuose pokalbiuose. Į rekomendacijas esame atsižvelgę pertvarkant mūsų priežiūros sistemą, būtent teisės aktus, reglamentuojančius bankų priežiūrą. Taigi tas abipusis ryšys nuolat vyksta“, – tvirtina Lietuvos banko valdybos pirmininkas, TVF valdytojų tarybos narys Vitas Vasiliauskas.

Jau kelerius metus Lietuvoje besilankantys TVF ekspertai didelių priekaištų centriniam bankui ar visai šalies iždo politikai neturi.

Tarp oficialiai skelbiamų rekomendacijų dažniausiai skamba raginimai plėsti mokesčių bazę – didinti mokesčių mokėtojų skaičių ar pačius mokesčius, pavyzdžiui, labiau apmokestinti prabangų turtą ar automobilius.

Nors fondo rekomendacijos Lietuvai nėra privalomos, jos, pasak Premjero Andriaus Kubiliaus, padeda Vyriausybei formuojant naują biudžetą ar priimant kitus svarbius sprendimus.

„Mes labai konstruktyviai su jais visada diskutuojame dėl finansų stabilumo stiprinimo, ekonomikos konkurencingumo stiprinimo. Viena iš to paties TVF rekomendacijų, jau ne vieną kartą kartotų Lietuvai, buvo kaip tik ir darbo santykių lankstumo didinimas“, – tvirtino Premjeras.

Pirmadienį darbą pradėjusi susitikimais Finansų ministerijoje ir Lietuvos banke, TVF Europos departamento misija planuoja dirbti iki kito ketvirtadienio.    

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi