Verslas

2015.09.08 13:45

Euro grupės vadovas pritaria Graikijos planui, EK vadovas – piktinasi

ELTA 2015.09.08 13:45

Euro grupės vadovas Jeroenas Dijsselbloemas sutiko su Graikijos valdžios atstovų sąlygomis: pastarieji žada tolesnes reformas, jei už jas gaus finansinės paramos, praneša „EUbusiness“.

Euro grupės vadovas Jeroenas Dijsselbloemas sutiko su Graikijos valdžios atstovų sąlygomis: pastarieji žada tolesnes reformas, jei už jas gaus finansinės paramos, praneša „EUbusiness“.

Graikijos finansų ministras Yanis Varoufakis penktadienį išsiuntė laišką J. Dijsselbloemui. Pirmadienį Briuselyje prasidės itin svarbus euro zonos finansų ministrų susitikimas.

Graikijos atstovų laiške žadamos kelios reformos, kurios turėtų įtikinti kreditorius toliau teikti finansinę paramą. Pasiūlyme minimi modernizuoti biurokratiniai procesai, pajamos iš internetinių lošimų ir netgi „seklių–turistų“ samdymas, siekiant išvengti mokesčių vengimo.

Atėnai teigia, kad euro grupės lyderis pabrėžė, esą, norint pajudėti į priekį, reikalingos tolesnės derybos. Y. Varoufakis nusiteikęs optimistiškai ir pirmadienį tikisi vaisingų derybų.

Graikijos premjeras paprašė skubaus susitikimo su Europos Komisijos premjeru Jean`u-Claude`u Junckeriu.

J. C. Junckeris: ne visi ES supranta, kokia tai rimta padėtis

Pats J. C. Junckeris šeštadienį pareikalavo, kad atsižvelgdama į skurstančius Graikijos gyventojus ir didėjančias rizikas euro zonai, Europos Sąjunga (ES) pripažintų situacijos Graikijoje rimtumą.

Ispanijos ministras pirmininkas Mariano Rajoy`us (dešinėje) apsikabina su Europos Komisijos prezidentu Jean`u-Claude`u Junckeriu. AFP/Scapix nuotr.

„Turime būti tikri, kad situacija Graikijoje nebeblogės. Man neramu, kad dar ne visi ES supranta, kokia tai rimta padėtis“, – interviu laikraščiui „Die Welt“ sakė J. C. Junckeris.

Politikas nekomentavo, kam būtent skirti jo žodžiai, tačiau juos EK pirmininkas nusprendė išsakyti praėjus dviem dienoms, po to kai Europos Centrinis Bankas (ECB) išreiškė nuomonę dėl finansinės paramos Graikijai pratęsimo.

J. C. Junckeris pažymėjo, kad ketvirtadalis graikų neturi socialinio draudimo, nedarbo lygis šioje šalyje yra aukščiausias euro zonoje, nuolat vyksta protestai. ES atstovas mano, kad Atėnai turėtų toliau kovoti dėl vietos euro zonoje, kadangi išėjimas iš jos būtų „nepataisomas reputacijos praradimas“.

EK vadovas dar kartą Graikijos paprašė laikytis kreditorių numatytų reformų. Be to jis paskatino apsvarstyti būdus, kaip tarptautiniai kreditoriai turėtų bendrauti su į ekonominę krizę patekusių valstybių atstovais.

„Visiškai nepriimtina, kad premjeras derasi su valstybės tarnautojais. Jis yra išrinktas asmuo, o kiti -ne“, – kalbėjo EK vadovas.

Ketvirtadienį iš karto po ECB pirmininko kalbos, Graikijos premjeras Alexis Tsipras paprašė surengti susitikimą. ECB pranešė, kad tolimesnė finansinė parama Atėnams priklauso nuo spartaus reformų įgyvendinimo.