Verslas

2019.04.03 16:34

Vasiliauskas: bandymai keisti LB veiklos įstatymą būtų rimtas signalas (atnaujinta)

Sniegė Balčiūnaitė, BNS2019.04.03 16:34

Lietuvos banko vadovas neatmeta galimybės, kad Seime gali kilti iniciatyvų pakeisti banko funkcijas arba jo vadovo skyrimo ir atleidimo tvarką. Pasak Vito Vasiliausko, tai būtų rimtas signalas, kėsinantis į centrinio banko nepriklausomumą.

„Kol kas tuos mėginimus matau tokius minkštus, daugiau kaip elektroninių žinučių, užuominų forma. Kažkokio institucinio judesio dabar nematau, bet ruošk roges vasarą“, – trečiadienį žurnalistams sakė Seimo konservatorių frakcijos posėdyje dalyvavęs V. Vasiliauskas.

Priekaištų Lietuvos bankui antradienį pažėrė parlamentinio Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas „valstietis“ Stasys Jakeliūnas, anot kurio, centrinis bankas tinkamai nebendradarbiavo su 2009-2010 metų ekonominės krizės priežastis tiriančia komisija, o jo vadovybė sąmoningai nuslėpė informaciją, galinčią turėti esminės įtakos krizės supratimui ir gyventojų patirtos žalos įvertinimui.

S. Jakeliūnas siūlo kreiptis į prokurorus dėl viešojo intereso gynimo, tokios galimybės antradienį neatmetė ir premjeras Saulius Skvernelis. Tuo metu valstiečių lyderis Ramūnas Karbauskis žiniasklaidai teigė, kad  V. Vasiliauskui reikėtų pagalvoti apie pasitraukimą iš pareigų.

V. Vasiliauskas trečiadienį sakė, kad kai kurių valdančiųjų siūlymų trauktis nevertina „kaip kažkokių linijų peržengimo“, taip pat pabrėžė, jog Lietuvos banko teisinį statusą keičiančios pataisos Seime negalėtų būti priimtos be Europos Centrinio Banko pritarimo.

„Jeigu būtų tolesni žingsniai, kažkokių teisės aktų priėmimas, tai čia būtų rimtas signalas“, – aiškino V. Vasiliauskas. Jis pabrėžė, kad kai kuriose Europos Sąjungos valstybėse bandyta keisti centrinio banko veiklą reglamentuojančius įstatymus.

Pasak V. Vasiliausko, tokių bandymų yra buvę Slovėnijoje, įdomūs, jo žodžiais, pasiūlymai dėl centrinio banko funkcijų teikiami Portugalijoje, taip pat jis minėjo dėl kaltinimų korupcija nušalinto ir Europos Teisingumo Teismo sprendimu į jas grąžinto Latvijos centrinio banko vadovo Ilmaro Rimševičiaus istoriją.

S. Jakeliūno priekaištai Lietuvos bankui ir ketinimai atlikti dar vieną Didžiosios Britanijos startuolio „Revolut“ patikrą dėl atitikties nacionalinio saugumo interesams, šalies finansinio stabilumo nesugriaus, tačiau turės neigiamos įtakos verslo aplinkai, teigia Lietuvos banko vadovas.

„Kažkokios grėsmes finansiniam stabilumui ar tarpbankinei sistemai tikrai nėra, bankai puikia kapitalizuoti, likvidūs, todėl tie raibuliai, nemanau, ar kažkaip gali paveikti mūsų finansų sektorių“, – trečiadienį Seimo opozicijai priklausančių konservatorių frakcijos posėdyje sakė Vitas Vasiliauskas.

Tačiau, anot jo, grėsmių verslo aplinkai, ypatingai finansinių technologijų (fintech) sektoriui, yra.

„Kalbant apie fintech, tie raibuliai paveiks ir man labai gaila, nes valstybės institucijos dirba ranka rankom, seniai beprisimenu tokį bendrą darbą. (...) Ypač dabar, „Brexito“ kontekste, nes mūsų strategija buvo pasiimti žaidėjus, nekalbam apie pirmos lygos, bet tuos mažesnius, kurie rinktųsi Lietuvą“,  – kalbėjo V. Vasiliauskas.

Pasak jo, svarstymai, jog dėl Lietuvos banko veiklos gali būti kreiptasi į prokurorus, Europos Centriniame Banke kol kas neaptariami.

„Tačiau jei bus paliestas Lietuvos banko nepriklausomumas, o tokių požymių matau, tai be jokios abejonės, kad reakcija bus“, – pareiškė V. Vasiliauskas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt