Verslas

2012.12.27 13:35

Keliautojams – naujos kliūtys pasienyje

Kazys Kazakevičius, „Lietuvos žinios“2012.12.27 13:35

Nuo kitų metų pradžios keliaujančiųjų į užsienį laukia nauji išbandymai – dideles grynųjų sumas besivežiojantys asmenys ne tik privalės jas deklaruoti muitinėje, bet ir nurodyti bei pateikti įrodymus, iš kur pinigus gavo ir kam juos panaudos.

Nuo kitų metų pradžios keliaujančiųjų į užsienį laukia nauji išbandymai – dideles grynųjų sumas besivežiojantys asmenys ne tik privalės jas deklaruoti muitinėje, bet ir nurodyti bei pateikti įrodymus, iš kur pinigus gavo ir kam juos panaudos.

Tai gali tekti daryti ne tik atvykstantiesiems iš trečiųjų šalių ar į jas išvykstantiesiems, bet ir keliaujantiesiems po Europos Sąjungą (ES).

Detalesnė deklaracija

Iki šiol keliautojai, turintys daugiau kaip 10 tūkst. eurų grynaisiais ar adekvačią pinigų sumą kita valiuta, vykdami į trečiąsias šalis ir iš jų grįždami privalėjo muitinėje pildyti deklaracijas. Nuo kitų metų pradžios keisis pati deklaracijos forma ir grynųjų pinigų turėtojai privalės būti pasirengę muitininkams kasos pajamų orderiais ar kitais dokumentais įrodyti, iš kur gavo didelę sumą. Deklaracija Lietuvoje bus pildoma kuria nors iš trijų – lietuvių, anglų ar rusų – kalbų.

Visoje ES bendra deklaravimo forma, kurioje grynųjų pinigų turėtojas privalės pateikti detalią informaciją apie vežamų lėšų kilmę, savininką ir numatomą panaudojimą, anot Muitinės departamento pareigūnų, leis efektyviau taikyti nacionalines pinigų plovimo bei teroristų finansavimo prevencijos priemones.

„Iš esmės grynųjų pinigų vežimo kontrolės tvarka nesikeis. Mūsų pareigūnai jokių papildomų priemonių nesiims, tik reikalaus, kad deklaracijose būtų pateikti visi būtini duomenys, pateikiami visi reikalingi dokumentai“, – LŽ tvirtino Muitinės departamento Pažeidimų prevencijos skyriaus vyriausiasis inspektorius Evaldas Visockas.

Jo teigimu, keliaujantieji po ES šalis taip pat neturėtų pamiršti, kad ir jiems gali tekti pildyti tokias pačias deklaracijas. Mat Lietuva pinigų gabenimo kontrolę prie vidinės ES sienos atnaujino nuo 2011 metų liepos. Panašiai elgiasi daugiau kaip pusė Bendrijos valstybių. Tačiau užpildžius deklaraciją vienoje valstybėje dar nereiškia, kad jos nereikės pildyti įvažiavus į kitą valstybę. To gali pareikalauti muitinės pareigūnas.

Prekiautojai baiminasi

Kad nuo kitų metų teks dokumentais įrodyti, iš kur gavo grynųjų pinigų, ir atskleisti, ką su jais ketina daryti, labiausiai nepatenkinti smulkieji prekiautojai.

Suvalkijos turgavietėse daugiausia drabužiais prekiaujanti Janina L. LŽ prisipažino, kad prekių į kaimynę Lenkiją važiuoja pasiėmusi nemažas grynųjų pinigų sumas.

Su nemenkomis kliūtimis įrodinėdamos, iš kur gavo pinigų, susidurs ir keliaujančios šeimos, jei didesnę sumą pasiims vienas kuris nors jų narys. Dar daugiau rūpesčių gali turėti nenaujų automobilių vežėjai. Prieš išvažiuodami jie iš pirkėjų surenka pinigus, gauna duomenis, kuriame mieste ir kokioje pardavimo aikštelėje yra automobilis.

„Kiek man tų deklaracijų teks pildyti ir kiek įrodinėti pinigų kilmę, jei važiuoju kas savaitę ir kertu ne vienos valstybės sienas?“ – klausė marijampolietis Juozas Ž.

Tik pareikalavus

Muitinės departamento Pažeidimų prevencijos skyriaus vyriausiasis inspektorius E.Visockas LŽ tikino, kad keliautojų į ES šalis nuogąstavimai nepagrįsti. Anot jo, kiek reikės pildyti deklaracijų kertant vidines ES sienas, priklausys nuo to, kaip dažnai keliaujantieji po Europą susidurs su muitinės mobiliųjų postų pareigūnais. „Jei jų pasitaikys kiekvieną kartą kirtus valstybės sieną ir muitinės pareigūnas reikalaus pildyti deklaraciją, tuomet deklaruoti grynuosius pinigus bus būtina“, – teigė Muitinės departamento atstovas.

Nedeklaravusieji rizikuoja ne tik būti nubausti administracine tvarka. Iš jų teismo sprendimu gali būti konfiskuoti pinigai.

Populiariausi