Verslas

2019.04.05 05:30

Už kiek atostogausime šiemet: kai kurios lietuvių mėgstamos šalys gali džiuginti mažesnėmis kainomis

Artėjant vasaros sezonui kai kurie viešbučiai jau brangina savo paslaugų kainas, todėl kelionės reikėtų pradėti ieškoti kuo anksčiau arba atvirkščiai – laukti paskutinės minutės pasiūlymų. Taip pataria LRT.lt kalbinti kelionių organizatoriai. Tačiau nors vieni teigia, kad šįmet vėl atostogausime brangiau, kiti nesutinka ir tvirtina – populiariausios kryptys dėl padidėjusios konkurencijos kaip tik bus pigesnės.

Nusiteikite piniginę paploninti bent 300 eurų

LRT.lt kalbinti kelionių organizatoriai tvirtina, kad tikslią kainą, kiek pinigų turėtų atsidėti keliautojai, pasakyti sunku, nes tai priklauso nuo kelionės krypties, trukmės ir laiko, kada norima keliauti, tačiau vidutiniškai vienam žmogui savaitės atostogos vasarą turėtų kainuoti apie 450–550 eurų.

Kaip tvirtina kelionių organizatorius Rimvydas Širvinskas-Makalius, jeigu kelionę planuoja šeima su mažais vaikais, ji turėtų numatyti apie 1500 eurų sumą, nes paprastai kai kurios paslaugos vaikams yra nemokamos. Pora savo biudžete turėtų išskirti apie 800–1000 eurų.

Tačiau ši suma, LRT.lt sako R. Širvinskas-Makalius, gali pasikeisti, atsižvelgiant į keliautojų poreikius. Jeigu žmonės pasirinks keliauti liepą ar rugpjūtį, kaina gali pakilti ir siekti net iki 600 eurų asmeniui.

Be to, sako kelionių organizatorius, reikia nepamiršti, kad per mokinių atostogas kainos taip pat pasistiebia į viršų – nepaisant to, ar keliaujama vasarą, ar kitu laiku, kai mokiniai atostogauja, už kelionę gali tekti susimokėti net 40–50 proc. brangiau nei įprastai.

Norintieji sutaupyti, pataria pašnekovas, turėtų atostogas rinktis kitais mėnesiais, pavyzdžiui, gegužę, ir laukti paskutinės minutės pasiūlymų.

„Atostogas savaitei galima suplanuoti ir už 300 eurų žmogui, tarkime, dabar įsigyjant paskutinės minutės pasiūlymą į Turkiją, kur sezonas kaip tik šią savaitę prasidėjo. Taip pat gegužės mėnesį, kai žmonės dar galvoja, ar laukti vasaros, ar reikėjo galbūt keliauti dar ankstyvą pavasarį. Būtent gegužės mėnuo turizme dažniausiai būna prapuolęs ir tokiu atveju lieka neužpildytų vietų lėktuvuose“, – pastebi R. Širvinskas-Makalius.

„Novaturo“ viešųjų ryšių ir rinkodaros projektų vadovė Dovilė Zapkutė taip pat pabrėžia, kad kelionių kainoms didelės įtakos turi ne tik tai, kada, kur ir kuriam laikui perkama kelionė, bet ir kokios paslaugos ar patogumai pasirenkami.

„Pavyzdžiui, vidutinė atostogų kaina Turkijoje 2018 m. vasaros atostogų sezono metu buvo 582 eurai asmeniui, o Bulgarijoje – 422 eurai asmeniui. Skirtinga ji bus kitose vasaros atostogų kryptyse. Jei kalbėtume apie atostogų kainas šeimai su vaikais, konkrečią kainą pasakyti bus dar sudėtingiau, nes kaina priklausys nuo vaikų amžiaus ir nuo viešbučių vykdomos politikos jų atžvilgiu“, – komentuoja D. Zapkutė.

Ji pataria atostogų pradėti dairytis kuo anksčiau, nes tuomet galima pasirinkti iš daugiau variantų – neišpirkti ne tik lėktuvų bilietai, bet ir didesnis viešbučių bei kambarių tipų pasirinkimas.

„Tez Tour“ viešųjų ryšių ir rinkodaros skyriaus vadovė Inga Aukštuolytė taip pat teigia, kad tikslią kelionės kainą nurodyti nelengva, nes ją lemia daugybė faktorių, tačiau pateikia pavyzdį – keturių asmenų šeima kelionę į Turkiją, kur apsistos trijų žvaigždučių viešbutyje su maitinimo programa „viskas įskaičiuota“, galėtų įsigyti už 1200 eurų.

„Kai kuriose šalyse viešbučiai vieną iš vaikų apgyvendina nemokamai, tad keturių asmenų šeima sutaupo ir kelionės kaina vienam asmeniui tampa mažesnė“, – atkreipia dėmesį I. Aukštuolytė.

Vertinant kitas kryptis, teigia pašnekovė, vidutiniškai keturių asmenų šeima turėtų planuoti 2000–2500 eurų biudžetą. Jeigu keliaujama dviese, kelionę įsigyti galima ir už 250–300 eurų savaitei. Jeigu poilsiaujama ilgesnį laiką, pavyzdžiui, tris savaites, kelionė asmeniui pabrangsta ir gali kainuoti apie 600–700 eurų.

Kainų kilimas neišvengiamas, bet ne visomis kryptimis

Pašnekovai tvirtina – nereikėtų stebėtis, kad kainos kasmet vis šiek tiek pakyla. Anot D. Zapkutės, paprastai kainos auga apie 3–5 proc. ir tai lemia padidėjusios aviacijos kuro kainos, pasikeitę oro uostų įkainiai, šalyse, į kurias keliaujama, įvesti nauji mokesčiai poilsiautojams ir kt.

„Tačiau tai dar nelemia galutinės pardavimo kainos, kuri kinta labai dinamiškai, – pabrėžia D. Zapkutė. – Kokia kaina bus parduodami atostogų paketai priklauso ne tik nuo pasikeitusių savikainų, bet ir nuo kitų papildomų faktorių: orai tiek atostogų vietoje, tiek ir ten, iš kur išvykstama, viešbučių užimtumas pasirinktoje vietoje, pačios krypties paklausa tarp turistų.“

I. Aukštuolytė pastebi, kad pernai kelionės iš esmės nebrango, tačiau šiemet nulaikyti kainų vietoje nepavyks: „Viešbučių, maitinimo kainos jau kurį laiką kyla tose šalyse, kuriose mūsų poilsiautojai atostogauti mėgsta labiausiai. Taip pat didėja ir oro bendrovių kaštai. Populiariausi viešbučiai kainas šių metų vasaros sezonui padidino 10–15 proc. Kainų kilimas neišvengiamas.“

Vis dėlto R. Širvinskas-Makalius įsitikinęs, kad kainos išliks panašios, kokios buvo praėjusiais metais, o kai kur gal netgi šiek tiek mažės, nes turizmo rinkoje padidėjo konkurencija – atsirado naujų kelionių organizatorių, siūlančių keliauti užsakomaisiais reisais.

„Rinka, žinoma, išliko tokia pati ir ją reikia kažkaip pasidalinti, todėl šiais metais išlošia vartotojas, nes kainos kai kuriomis kryptimis, dėl kurių konkuruoja keli organizatoriai, labai geros. Manau, kad jos bus dar geresnės artėjant skrydžiui, kai bus matoma, kad lėktuve dar yra šiek tiek laisvų vietų“, – LRT.lt sako R. Širvinskas-Makalius.

Jo nuomone, dėl padidėjusios konkurencijos sutaupyti turėtų populiarias kryptis besirenkantys keliautojai: „Manau, kad Turkija šiemet tikrai turėtų būti pigesnė. Taip pat – Graikija ir Bulgarija. [...] Šios kryptys yra TOP 3. Turkija, žinoma, visą laiką karaliauja pirmoje vietoje. Graikija šiais metais turėtų būti antroje vietoje, nes siūlo daug įvairiausių krypčių, skirtingų salų, todėl ir tų keliautojų daugiau į Graikiją vyksta. O Bulgarija labai auga kasmet, nes siūlo gerą kainos ir kokybės santykį. Ją dažniausiai renkasi senjorai ir šeimos su mažais vaikais.“

„Novaturo“ viešųjų ryšių ir rinkodaros projektų vadovė D. Zapkutė taip pat teigia, kad populiariausiomis išlieka minėtos šalys, tačiau prideda – vis daugiau keliautojų dėmesio sulaukia Balkanų šalys, Juodkalnija ir Kroatija. Be to, sako D. Zapkutė, savo keliautojų dalį atsiriekia ir Portugalija – tiek žemyninė jos dalis, Algarvės regionas, tiek šiai šaliai priklausanti Madeiros sala.

„Tez Tour“ viešųjų ryšių ir rinkodaros skyriaus vadovė Inga Aukštuolytė priduria – be jau minėtų valstybių keliautojai ir toliau rodo simpatijas Egiptui ir Ispanijai.

Šį sezoną poilsiautojai galės rinktis ir naujas kryptis. D. Zapkutė nurodo, kad keliautojai galės nuvykti į Ispanijos regioną Kosta Del Solį, Albaniją, taip pat Kroatijoje esantį Splitą, o norintys ištrūkti iš Europos galės pasirinkti Šarm aš Šeichą ar pačią didžiausią Tuniso salą Džerbą.

I. Aukštuolytės taip pat mini Gruziją, Ispanijos salą Menorką, Italijos pietinį regioną Kalabriją.

Pašnekovų teigimu, geriausio kainos ir kokybės santykio vis dėlto keliautojai turėtų tikėtis ir taip lietuvių mėgstamoje Turkijoje, Bulgarijoje, Balkanų šalyse, Egipte.