Verslas

2019.04.03 06:45

Lietuvos bankas atsakė į Jakeliūno mestą šešėlį: pateikė vidinę ataskaitą

LRT.lt2019.04.03 06:45

Parlamentinį tyrimą dėl 2009–2010 metų krizę Lietuvoje lėmusių aplinkybių atliekančio Seimo komiteto vadovas „valstietis“ S. Jakeliūnas antradienį pasiūlė kreiptis į prokurorus – jų būtų prašoma ištirti, ar Lietuvos bankas (LB) tinkamai prižiūrėjo komercinius bankus, per krizę galėjusius manipuliuoti tarpbankinių palūkanų indeksu „Vilibor“ .

Pasak S. Jakeliūno, LB tyrimo metu komitetui trukdė dirbti, teikė ne visą informaciją, o dalį jos nuslėpė.

Savo ruožtu Lietuvos bankas išplatino ataskaitą, kurioje pateikia atsakymą į S. Jakeliūno iškeltus klausimus.

„Šiandien dėmesio centre atsidūrė, kiek galime spręsti, 2012-ųjų rudenį specialistų parengta analitinė pažyma „Paskolų kainodaros trūkumai, galimos alternatyvos ir makroprudencinės priemonės“. Pateiktos rekomendacijos ir siūlymai buvo skirti vidiniam naudojimui ir todėl, siekiant paskatinti vidines diskusijas ir komentarus, tekste kartais nevengta ir laisvesnio interpretavimo bei diskutuotinų teiginių, kurie, be abejo, nebūtinai atitiko oficialią Lietuvos banko nuomonę“, – oficialiame Lietuvos banko interneto puslapyje situaciją vertino valdybos narys Tomas Garbaravičius.

Anot T. Garbaravičiaus, vadinamasis palūkanų „permokėjimas“ šiame dokumente apskaičiuotas teoriškai su daugybe prielaidų, kaip, beje, ir kiti pateikti įverčiai, nes neturėta tikslių duomenų, įskaitant ir dėl to kiek didėjo maržos keičiant būsto paskolos valiutą.

„Pažymėtina, kad „permokėjimas“ iš tikro būtų buvęs tik tada, jei VILIBOR palūkanos būtų buvę didėjusios ar padidintos nepagrįstai. Lietuvos bankas savo atsakyme Seimo Biudžeto ir finansų komitetui padidėjusias VILIBOR palūkanas yra įvertinęs kaip krizės padarinių išraišką, nes turima informacija nesuteikė pagrindo manyti kitaip“, – teigia T. Grabaravičius.

Anot Lietuvos banko valdybos nario, po kelerių metų buvo įgyvendintas pažymoje minimas siūlymas įdiegti papildomas būsto paskolų palūkanų padidėjimo riziką mažinančias makroprudencines priemones. 2015 m. Lietuvos bankas pakeitė

Atsakingojo skolinimo nuostatus, kuriuose nurodyta taikyti papildomą palūkanų normų šoko testą tam, kad įvertinti ar skolininkas galės vykdyti savo įsipareigojimus būsto paskolos palūkanoms padidėjus.

„Siekdami būti atsakinga, aktyvi ir atvira institucija, nusprendėme paskelbti paminėtą analitinę pažymą, kad iš jos nebūtų daroma „paslaptis“ ir neliktų dviprasmybių interpretuojant specialistų diskusines įžvalgas“, – teigiama Lietuvos banko oficialiame komentare.

 

 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.