Verslas

2019.04.02 11:59

Vasiliauskas atsakė į Jakeliūno kaltinimus: labai gaila, kad leidomės į asmeniškumus ir tokiu būdu turime aiškintis santykius

Antradienį į Lietuvos banko (LB) valdybos pirmininką Vitą Vasiliauską skrido kritikos strėlės.

Ryte Seime surengtoje spaudos konferencijoje Seimo biudžeto ir finansų komiteto (BFK) pirmininkas Stasys Jakeliūnas paviešino Vito Vasiliausko susirašinėjimus ir kaltino Lietuvos banką nebendradarbiavimu krizės tyrime. Kritikos V. Vasiliauskui negailėjo ir premjeras Saulius Skvernelis, pareiškęs, kad svarstoma galimybė kreiptis į Generalinę prokuratūrą siekiant išsiaiškinti, ar nėra pagrindo ginti viešąjį interesą. 

Vasiliauskas apgailestavo, kad Jakeliūnas nuėjo iki asmeniškumų

Į S. Jakeliūno ir premjero S. Skvernelio išsakytą kritiką sureagavo ir pats Vitas Vasiliauskas.

„Lietuvos bankas visą laiką bendradarbiavo su laikinąja tyrimo komisija ir mes teikėme visą informaciją, kurios buvome paprašyti. Pradėkime nuo 2018 m. balandžio mėnesio pirmo paklausimo, kai mes atsakėme, kad norėtume diskusijos, nes klausimai labai platūs, ir teiravomės, kokie aspektai konkrečiai domina. Pono S. Jakeliūno reakcija buvo tokia, kad Lietuvos bankas nebendradarbiauja. Tada mes sureagavome gegužę išsamiu atsakymu į klausimus. Tada 2018 m. spalio 31 d. liudijau BFK posėdyje, bet klausimų apie VILIBOR ten nebuvo.

Tada buvo 2018 gruodžio 28 d. pono S. Jakeliūno raštas apie VILIBOR, už mėnesio mes atsakėme į tą raštą ir visus klausimus, kurie buvo susiję su VILIBOR. Tai man labai keista, kodėl S. Jakeliūnas sako, kad mes nebendradarbiavome.

Žinutė mūsų rašte buvo, kad mes neįžvelgiame, kad būtent 2008–2009 metais bankai būtų susitarę piktybiškai kelti palūkanų normas, konkrečiai VILIBOR. Tai buvo pasakyta, mes pridėjome pakankamai išsamų tyrimą, kurį buvome atlikę. Tai man truputį keista tokia pozicija, gal man net ne keista, nes ponas Jakeliūnas leidosi į asmeniškumus, ir man labai gaila, kad tokiu būdu mes turime aiškintis santykius“, – sakė jis.

V. Vasiliauskas kalbėjo ir apie šiandien S. Jakeliūno cituotus jo vidinius pokalbius su banko darbuotojais: „Tai buvo visuotinis susirinkimas su banko darbuotojais, mano retorika buvo atsakymas į klausimą. Aš tiesiog išsakiau savo nuomonę, ir ta nuomonė buvo pagrįsta pozicija, kad mes vis dėlto dirbame „į ateitį“. Aš savo žodžių neišsiginu, bet tai buvo vidinis susitikimas su darbuotojais,“ – komentuoja Lietuvos banko vadovas bei priduria, jog apmaudu, kad banko vidininiai susirašinėjimai patenka į viešumą. 

LRT.lt primena, kad S. Jakeliūnas šiandien spaudos konferencijoje teigė, kad Lietuvos bankas nenori bendradarbiauti krizės tyrime ir pacitavo V. Vasiliausko vidinę žinutę po to, kai Biudežto ir finansų komitetas kreipėsi į Lietuvos banką: „Na štai ir sulaukėme, tai dabar mesime visus darbus velniop ir tuščiomis apsukomis gaminsime atsakymus. Na, aš jau visiškai nieko nesuprantu. Beprasmiškesnio darbo nesu matęs. Nežinau, pasitarkime. Bet tais klausimais, kurie liečia viešuosius finansus, tai gal tegul ir atsakinėja už juos atsakingi. Aš skaičiuoju iki 10, atsigeriu vandens, nes, priešingu atveju, prabilsiu netautiniu folkloru. Galėjo dar paklausti, kas nužudė Johną F. Kennedį bei kur paslėpta Vytauto Didžiojo karūna.“

Palūkanos krizės laikotarpiu didėjo dėl galimų rizikų

Reaguodamas į S. Jakeliūno pasisakymus, kad krizės laikotarpiu VILIBOR indeksas buvo galimai neteisingai pakeltas, taip priversdamas gyventojus mokėti didesnes palūkanas, V. Vasiliauskas teigė, kad palūkanos kilo dėl „rizikos šalyje padidėjimo, spekuliacijos dėl valiutos kurso devalvavimo ir dėl įžengimo į krizės laikotarpį nepasiruošus“.

Anot V. Vasiliausko, buvo nagrinėjama, ar Lietuvoje veikiantys komerciniai bakai galėjo susitarti didinti palūkanų normas, tačiau tokių įtarimų Lietuvos bankas nerado.

„Tačiau mūsų galimybės yra ribotos. Teisėsaugos institucijų galimybės šiuo klausimu yra daug platesnės. Informacijoje, kurią mes turėjome, kažkokių piktnaudžiavimų nenustatėme“, – sakė V. Vasiliauskas.

Paklausus, ar teisingi S. Jakeliūno teiginiai, kad dėl padidėjusių palūkanų žmonės galėjo permokėti iki 500 mln. eurų, V. Vasiliauskas atsakė, kad nenori manipuliuoti tokiais skaičiais, o Lietuvos bankas tokių permokėjimų nenustatė.

Pasiteiravus, ar S. Jakeliūno atliekamas parlamentinis tyrimas turi prasmę, Lietuvos banko vadovas buvo skeptiškas.

„Pagrindinė krizės Lietuvoje priežastis buvo globali. Globali finansų krizė paveikė Lietuvą ir kreditavimo apimčių radikalus sumažinimas tik dar labiau pagilino krizę Lietuvoje. Bet ne atvirkščiai ir tai yra esminis skirtumas mūsų pozicijoje“, – bako poziciją pateikia V. Vasiliauskas bei priduria, kad jei parlamento grupė ir toliau vykdys tyrimą, Lietuvos bankas bendradarbiaus.

Teigė, kad Lietuvos bankas bendradarbiauja su Seimo Biudžeto ir finansų komitetu

Paklaustas, ką mano apie tai, kad S. Skvernelis šiandien išreiškė ketinimą kreiptis į Generalinę prokuratūrą, V. Vasiliauskas teigė, kad tam nėra pagrindo, bet, be abejonės, Lietuvos bankas bendradarbiautų.

„Niekada nereikėtų pamiršti sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo, Europos centrinių bankų statuto ir Lietuvos banko įstatymo, kuris labai aiškiai sako, kad Lietuvos bankas yra nepriklausomas ir kad mes negalime priimti jokių nurodymų, kaip tiek valdžios, tiek ir valstybės institucijos mums negali duoti nurodymų. Be be abejo, subjektų teisės yra kreiptis į prokuratūrą, į kompetentingas institucijas ir, jeigu bus pradėtas tyrimas, mes bendradarbiausime, nes neturime, ką slėpti“, – pridūrė jis. 

Jis teigė, kad dėl kilusios suirutės Lietuvos bankai nerimauti neturėtų. 

„Bankų sistema yra stabili, likvidi, tai tikrai nemanau, kad mes susiduriame su kažkokiomis grėsmėmis finansiniam stabilumui. Čia yra emocijos, ir į jas atitinkamai reikia reaguoti. Mes institucija, kuri remiasi faktais, o ponas Jakeliūnas remiasi faktų interpretacijomis. Aš dar kartą sakau, labai gaila, kad leidomės į asmeniškumus. Bet kuriuo atveju, Lietuvos bankas tikrai bendradarbiavo ir bendradarbiaus su Seimos Biudžeto ir finansų komitetu“, – tvirtino jis. 

Į klausimą dėl Vasiliausko pareigų premjeras atsakė mįslingai

Antradienį S. Jakeliūnas išreiškė susirūpinimą, kad krizės laikotarpiu VILIBOR indeksas buvo keičiamas galimai neteisingai, o tai lėmė, kad palūkanų norma skolininkams stipriai išaugo. 

Anot S. Jakeliūno, dėl manipuliavimo palūkanų normomis pokriziniu laikotarpiu milijardinėmis baudomis buvo nubausti didieji Europos bankai – „Barclays“, „Citi“, „Deutsche“ ir kiti, tačiau Lietuvoje kaltų nėra.

Premjeras apie Vito Vasiliausko galimybes likti poste atsakė mįslingai. Jis pabrėžė, kad, pirma, norėtų išgirsti atsakymus į S. Jakeliūno pateiktus klausimus bei pridūrė, kad institucijose, kurios yra svarbios, kurios turi prižiūrėti „finansų sistemos stabilumą, galiausia teikti rekomendacijas valstybei su ekonominėmis įžvalgomis ir prognoziniais siūlymais, neturi kilti jokių abejonių apie vadovą ir pačią vadovybę.“

Gali kreiptis ir į Generalinę prokuratūrą

S. Skvernelis teigė, kad papildomai svarstys galimybę kreiptis į Lietuvos banką, taip pat Generalinę prokuratūrą: „Galbūt ir į Generalinę prokuratūrą įvertinti, ar tinkamai atstovaujamas viešasis interesas, ar nėra pagrindo prisidėti prie viešojo intereso gynimo.“

S. Skvernelis taip pat pažymėjo, kad, jei parlamentinė komisija, tirianti krizės priežastis, išsiaiškins, jog gyventojams buvo padaryta žala permokant palūkanas, bus taikomos atitinkamos priemonės tai žalai išieškoti.

Tuo metu žurnalistai S. Jakeliūno pasiteiravo, ar paklausimas dėl VILIBOR buvo pateiktas V. Vasiliauskui. S. Jakeliūnas pažymėjo, kad dabartinė informacija, kurią pristatė antradienį, nebuvo pateikta LB vadovui.

„Tačiau aš spėju, kad LB po palūkanų šuolių 2008–2009 metais, taip pat po LIBOR tarptautinio skandalo, [LB] turėjo įvertinti visus tuos procesus. Informacija, kurią pavyko gauti vėliau, rodo, kad tokią prielaidą dariau neklysdamas“, – sakė S. Jakeliūnas.