Verslas

2015.02.25 22:31

R. Švedas: Energetikos sąjunga Lietuvai labai naudinga

ELTA, LRT RADIJO laida „60 minučių“, LRT.lt2015.02.25 22:31

Energetikos sąjunga būtų labai naudinga Lietuvai, nes ji taptų integralia Europos Sąjungos (ES) energetikos rinkos dalimi, teigia energetikos ekspertas Romas Švedas. Anot jo, energetikos klausimai Lietuvai ypač aktualūs ir dėl santykių su Rusija.

Energetikos sąjunga būtų labai naudinga Lietuvai, nes ji taptų integralia Europos Sąjungos (ES) energetikos rinkos dalimi, teigia energetikos ekspertas Romas Švedas. Anot jo, energetikos klausimai Lietuvai ypač aktualūs ir dėl santykių su Rusija.

„Vertinu tai, kaip naują, esminį lūžį energetikos ir ES politikoje. Lig šiol energetika iš esmės nebuvo reguliuojama tiek, kiek kitos ES ūkio šakos. Mums energijos tiekimo saugumo klausimas ypač aktualus. Sakyčiau, kad Lietuvai tai naudinga, nes Lietuva taptų integralia ES energetikos rinkos dalimi ir galėtų rinkos sąlygoms ieškoti įvairių energijos šaltinių: ir dujų, ir elektros, ir atsinaujinančių šaltinių. Tai – viena sritis. Kita sritis – ES siekia iš esmės suvienyti savo jėgas ir veiksmus trečiųjų šalių atžvilgiu, o tai Lietuvai ypač aktualu santykiuose su Rusijos Federacija“, – sako R. Švedas.

Konkretus penkiolikos žingsnių planas, kuris trečiadienį buvo pristatytas Europos Parlamente (EP), leis iš esmės sustiprinti Europos Sąjungos (ES) šalių energetinį saugumą. Europarlamentarai sveikino šią Europos Komisijos (EK) iniciatyvą ir ragino užtikrinti jai deramą finansavimą. Keletas diskusijos dalyvių kartu siūlė daugiau dėmesio skirti naujoms ekologiškoms technologijoms.

Pasak Europos Komisijos pirmininko pavaduotojo Marošo Šefčovičiaus, naujasis planas, besiremiantis ES šalių solidarumu, leis sumažinti kai kurių Sąjungos valstybių priklausomybę nuo užsienio tiekėjų ir pagreitinti svarbiausių energetikos infrastruktūros projektų įgyvendinimą, o kartu suteikti vartotojams daugiau aiškumo dėl energijos kainų. Tarp konkrečių teisės aktų, kurie artimiausiu metu bus pateikti Europos Parlamentui svarstyti, prelegentas paminėjo naują elektros energijos rinkos struktūros reglamentavimą.

Parlamentarė Francoise Grossetete pabrėžė šio projekto svarbą, ypač atsižvelgiant į pastarojo meto įvykius Ukrainoje, ir išreiškė savo frakcijos paramą. Socialistų ir demokratų atstovė Kathleen Van Brempt taip pat pasidžiaugė naująja iniciatyva, o kartu paragino užtikrinti jai deramas investicijas pagal EK pirmininko Jeano-Claude`o Junckerio planą. Parlamentaras Marekas Jozefas Grobarczykas teigė, jog energetinė sąjunga yra istorinės svarbos, nes ji rodo ES šalių tarpusavio solidarumą ne žodžiais, o darbais.

Mūsų visų saugumas priklauso nuo to, kaip ES šalių vyriausybės laikosi savo įsipareigojimų, todėl Europos Komisija turi griežčiau tai prižiūrėti, pažymėjo Mortenas Helvegas Petersenas. „Negali būti 28 skirtingų politikų šiuo klausimu“, – pridūrė EP narys. Kartu jis paragino pritraukti energetinės sąjungos kūrimui pakankamai privačių lėšų.

Kita vertus, europarlamentaras Neoklis Sylikiotis nuogąstavo, kad naujajame plane trūksta turinio, skirto įveikti energetinį skurdą. Jis ragino Europos Komisiją nesikišti ir leisti ES šalims savarankiškai sudaryti energijos tiekimo sutartis.

EP narė Rebecca Harms sakė, jog siūlomos priemonės tęsia XX a. vieningos Europos kūrėjų darbus. Vis dėlto, pasak EP narės, jos daugiausia susijusios su vakarykštėmis, o ne rytojaus technologijomis: reikia siekti mažiau vartoti dujų, o daugiau energijos išgauti iš atsinaujinančių šaltinių. Savo ruožtu, jos kolega Dario Tamburrano nuogąstavo dėl galimos naujo tipo priklausomybės nuo energetikos monopolijų ir siūlė aktyviau skatinti energijos gavybą ten, kur ji suvartojama.

Europarlamentaras Valentinas Mazuronis ragino nenukelti bendros ES vidaus energetikos rinkos sukūrimo terminų, kad Lietuva ir kitos Baltijos šalys nebebūtų priklausomos nuo Rusijos elektros ir dujų. EP narys siūlė sinchronizuoti elektros tinklus bei užtikrinti lygias konkurencijos sąlygas su trečiosiomis šalimis. „Visos energijos rūšys, įskaitant ir branduolinę energetiką, turi būti traktuojamos lygiaverčiai. Šiandien energetika yra ne tik ekonomikos sektorius: šiandien energetiką kai kas naudoja kaip ginklą, todėl vieninga ir stipri energetikos sąjunga yra būtina“, – pridūrė V. Mazuronis.

„Dabartiniame kontekste energetikos sąjunga yra būtina norint pereiti prie tvarios, mažai anglies dioksido išmetančios bei konkurencingos ekonomikos“, – teigė Algirdas Saudargas. Jis ragino pereiti nuo 28 valstybių narių energetikos politikų prie bendros energetikos politikos, pagristos vidaus rinkos taisyklėmis bei aiškiais ir ilgalaikiais tikslais, kurioje energetinis saugumas ir valstybių narių solidarumas užimtų svarbų vaidmenį. Kartu EP narys pasigedo naujų finansinių ir teisėkūros priemonių, kurios padėtų tuos ambicingus tikslus įgyvendinti.

EK sutiko su siūlymais

Europos Komisija (EK) sutiko su siūlymais steigti bendrąją Europos energetikos rinką. Planas sukurti vadinamąją Energijos Sąjungą suteiktų EK svaresnį žodį derybose dėl dujų tiekimo sutarčių. Apie tai praneša BBC.

Iš dalies toks sprendimas skirtas mažinti Europos priklausomybę nuo rusiškų dujų vis labiau kylant įtampai dėl konflikto Rytų Ukrainoje.

Pasiūlymus steigti bendrąją rinką dar turi patvirtinti Europos Sąjungos valstybės narės bei Europos Parlamentas.

Europos Komisijos pareigūnai nurodo, kad sprendimas suteiks daugiau pasirinkimo galimybių vartotojams, sumažins kainas bei iškasamojo kuro vartojimo apimtis.

„Svarbiausia – Europos bendrieji veiksmai ir ilgalaikė perspektyva, – teigia EK vadovas Jeanas-Claude`as Junckeris. – Noriu, kad ekonomiką palaikantis mūsų energetikos sektorius būtų lankstus, patikimas, saugus, tvarus, jame vis dažniau būtų naudojami atsinaujinantys šaltiniai“.

Vis dėlto kai kurie kritikai kaltina EK bandant pasisavinti kontrolę iš atskirų ES valstybių narių, o žaliųjų grupės teigia, kad daugiau pastangų turi būti dedama mažinant šiltnamio dujų efektą.

ES statistika rodo, kad regiono valstybės narės importuoja 53 proc. sunaudojamos energijos. Iš Rusijos gaunamų dujų dalis sudaro 23 proc., todėl pastaroji laikoma viena didžiausių ES tiekėjų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.