Verslas

2019.04.01 19:08

Už „Facebook“ paskyros nuomą – 40 eurų: ekspertas įspėja, kad susiviliojusieji gali likti ir be paskyros, ir be pinigų

Jonas Deveikis, LRT.lt2019.04.01 19:08

Internete plinta skelbimai, kuriuose siūloma už 40 eurų išsinuomoti jūsų asmeninę „Facebook“ paskyrą. Ekspertai įspėja, kad tai gali būti apgavikų pinklės, todėl nerekomenduoja atskleisti savo prisijungimo duomenų. Portalo LRT.lt žurnalistai nusprendė patikrinti šį verslo modelį bei susisiekė su paskyrą norinčiu išsinuomoti asmeniu.

Internetinių skelbimų portaluose apstu skelbimų, kuriuose siūloma už tam tikrą mokestį išsinuomoti jūsų asmeninę „Facebook“ paskyrą. Egzistuoja ir lietuviškos internetinės svetainės, kurios už „Facebook“ paskyrą siūlo 40 eurų per mėnesį.

Viename iš skelbimų pateiktas toks tekstas:

„Mūsų įmonė užsiima skaitmeniniu marketingu, savo klientų reklamas talpiname „Facebook“ platformoje. Tačiau „Facebook“ riboja reklamų skaičių iš vienos paskyros. Nors mes galime patys sukurti daugybę paskyrų, tačiau „Facebook“ neleis talpinti reklamų naujose paskyrose. Todėl mūsų agentūra nuomojasi jau esamas naudojamas paskyras“, – rašoma svetainėje.

Interneto puslapyje taip pat teigiama, kad tai visiškai saugu, o per metus galima uždirbti 500 eurų.

„Mes Jums siūlome lengvai, nieko nedarant uždirbti 40 eurų per mėnesį (500 eurų per metus). Tai visiškai saugu. Savo paskyra galėsite naudotis įprastai. Jūsų „Facebook“ draugai nematys mūsų veiklos pėdsakų Jūsų paskyroje“, – rašoma internetinėje svetainėje.

Vieninteliai reikalavimai – kad paskyra būtų sukurta ne anksčiau nei prieš vienerius metus, „Facebook“ būtų naudojamasi tiek mobilioje aplikacijoje, tiek internetinėje svetainėje, skelbimų tvarkyklė nebūtų užblokuota, o paskyra būtų patvirtinta (pridėtas telefono numeris arba el. paštas, profilis užpildytas, su profilio nuotrauka).

Galima pastebėti, kad tokiose internetinėse svetainės yra rašybos klaidų, o, norint susiekti su „Facebook“ paskyras norinčiais nuomotis asmenimis, tai padaryti galima tik elektroniniu paštu.

LRT.lt žurnalistai aiškinosi, ar tokia praktika neprieštarauja „Facebook“ politikai ir ar tokio pobūdžio skelbimai paprasčiausia nėra sukčiautojų būdas pasipelnyti iš patiklių vartotojų.

Ką reklamuos nežino, o vardo neatskleidžia

Portalo LRT.lt žurnalistui pavyko susiekti su vienu iš tokių skelbimų autoriumi. Telefonu atsiliepusi mergina patikino, kad už leidimą naudotis kito žmogaus asmenine „Facebook“ paskyra ji sumokės 40 eurų.

Mergina tikino, kad tai visiškai saugu. Taip pat pažadėjo, kad netikrins žinučių bei nekeis jokių nustatymų, o jai įdomios tik reklamos tvarkymo galimybės. Tereikia atsiųsti asmeninius prisijungimo duomenis, ji patikrins, ar anketa tinkama, ir iš karto perves pinigus.

Mergina patikino, kad „Facebook“ paskyroje reklamuos veido kremus moterims, tačiau pasakyti, kokios firmos, negalėjo. Ji tikino, kad firmos reklamoje net nesimatys, o produkcija bus amerikietiška.

Taip pat ji minėjo, kad prekes galėtų reklamuoti ir iš savos paskyros, tačiau „Facebook“ riboja reklamų skaičių, kurias galima publikuoti iš vienos paskyros, todėl reikia kitų žmonių paskyrų.

Pasiteiravus, kada galima būtų tikėtis gauti tariamą uždarbį, ji teigė, kad reiktų dabar atsiųsti prisijungimo duomenis. Tada iš karto patikrins, ar paskyra tinkama, ir perves pinigus.

Kokia įmonė nuomosis paskyrą – mergina neatskleidė. Ji teigė, kad tai net ne įmonė, o privačiai veikiantis asmuo. Paprašius šios asmens kontaktų, mergina sutriko. Sakė, kad internetinėje svetainėje yra nurodytas el. pašto adresas, kuris ir yra jų vienintelis kontaktas.  

Galima prarasti pinigus ir „Facebook“ paskyrą

Skaitmeninės rinkodaros įmonės „Havas Group Lithuania“ skaitmeninės reklamos strategas Edgaras Petručionis portalui LRT.lt teigė, kad „Facebook“ paskyrų nuoma tarp rinkodaros profesionalų nėra paplitusi, o ir pats „Facebook“ tokią veiklą draudžia.

„Asmeninių paskyrų naudojimas, talpinant ne pačių vartotojų, o kitų asmenų reklamas, pažeidžia „Facebook“ taisykles“, – įspėja E. Petručionis.

Anot jo, pats nuomos modelis kelia įtarimų. Visų pirma, per privataus vartotojo paskyrą perkamos reklamos neleidžia tiksliai sekti statistikos, kiek žmonių pamatė reklamą ir pan. Taip pat iš vienos „Facebook“ paskyros galima sukurti kiek tik norima reklamų, priešingai negu rašoma skelbimuose.

„Susisiekus su „Facebook“ galima paprašyti, kad paskyrų skaičius būtų padidintas nuo kelių šimtų iki kelių tūkstančių“, – sako specialistas, todėl nėra teisinga sakyti, kad iš vienos paskyros leidžiamas ribotas skaičius reklamų. 

E. Petručionis įspėja, kad, patikėjus savo socialinio tinklo paskyrą kitam asmeniui, galima ne tik ją prarasti, bet ir netekti santaupų.

„Kai kurios „Facebook“ paskyros turi su jomis susietą asmens banko kortelę, todėl patikėdami savo paskyrą kitam asmeniui, rizikuojate, kad reklama bus perkama iš jūsų sąskaitos. Didėja ir rizika, kad pakeitus slaptažodį bus pasisavinta ir vartotojo tapatybė, skaitomos žinutės ir kita asmeninė informacija“, – galimas rizikas vardija specialistas.

Užsienyje galima rasti panašių skelbimų

Patikrinus užsienio internetinius portalus, taip pat galima rasti panašių pasiūlymų. Viename iš jų teigiama, kad kiekviena individuali paskyra turi skirtingus reklamos nustatymus, todėl skaitmeninės rinkodaros įmonės per privačias paskyras gali geriau išnaudoti reklamos galimybes.

Susiekus su viena iš tariamų rinkodaros įmonių užsienyje, portalo LRT.lt žurnalistams buvo teigiama, kad net nereikia patikėti savo paskyros slaptažodžio. Užtenka įsidiegti programėlę į kompiuterį, o įmonė per ją prisijungs prie asmeninės socialinio tinklapio paskyros.

Siūlomas uždarbis taip pat pasirodė viliojantis. Jei Lietuvoje už „Facebook“ paskyros nuomą siūloma apie 40 eurų, tariama įmonė už paskyros nuomą pasiūlė 100 eurų.

Kai kuriuose skelbimuose netgi siūloma, kad užsiregistravęs vartotojas dovanų gaus nešiojamą kompiuterį, kuriame jau bus įdiegta reikalinga įranga „Facebook“ paskyros valdymui. Vartotojui tereikės prisijungti prie savo paskyros, o likusį darbą padarys marketingo specialistai.

Vis dėlto, E. Petručionis dar kartą pabrėžia, kad bandymas užsidirbti iš „Facebook“ paskyros nuomos nėra teisėtas, o paskyras nuomojantys asmenys gali parasti asmeninę paskyrą bei pinigus.

 

 

 

 

 

 

 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt