Verslas

2015.09.08 13:45

Pienininkai suvažiavime valdžiai priminė blokuotus kelius ir prakalbo apie radikalias akcijas

Skirmantas Malinauskas, 15min.lt, ELTA2015.09.08 13:45

Ūkininkų atstovai teigė, kad Lietuvai veriasi reali perspektyva likti be gyvulių, nes juos laikyti darosi nuostolinga. Lietuvoje pienas superkamas mažiausia kaina ES, o jo gamintojai gauna mažiausias tiesiogines išmokas.

Ūkininkų atstovai teigė, kad Lietuvai veriasi reali perspektyva likti be gyvulių, nes juos laikyti darosi nuostolinga. Lietuvoje pienas superkamas mažiausia kaina ES, o jo gamintojai gauna mažiausias tiesiogines išmokas.

Suvažiavimo metu kliuvo ir valdžiai, ir perdirbėjams, ir prekybininkams. Ūkininkai piktinosi, kad jų reikalavimų niekas negirdi ir priminė anksčiau blokuotus kelius, už kuriuos akcijos organizatoriai iki šiol neišbrenda iš teismų. Pasak pieno gamintojų atstovų, radikalios akcijos gali būti rengiamos ir ateityje.

Kaip gyventi toliau?

„Šiandien susirinkom į pieno gamintojų suvažiavimą. Visą laiką tikėjomės, kad problemos išsispręs, ir jo daryti nereikės. Problemos nesisprendžia. Susirinkome pasikalbėti, kaip mums toliau gyventi“, – į susirinkusius kreipėsi Lietuvos pieno gamintojų asociacijos vadovas Jonas Vilionis.

Jis netruko padaryti ekskurso į netolimą praeitį: „Prisimenam, kai išvažiavome į akciją blokuoti kelius ir buvome teisiami. Teismai nesibaigę iki šiol. Advokatų paslaugos mums kainavo per 130 tūkst. Buvo duotas pažadas, kad teisingumo ministras Juozas Bernatonis pasirašys taikos sutartį, bet to nepadarė. Tai daro gėdą ir jam, ir premjerui.“

Ūkininkams, kurie buvo teisiami, Žemės ūkio rūmų pirmininkas Andriejus Stančikas įteikė padėkas. Iš suvažiavimo dalyvių buvo renkami pinigai ateities teisinėms kovoms.

Suvažiavime dalyvavo daugiau nei 2000 žmonių. 15 val. pro Vyriausybę ir Žemės ūkio ministeriją turi pravažiuoti tyli pienininkų automobilių kolona.

Beviltiška situacija

„Nematom kito kelio, kaip išeiti iš beviltiškos situacijos. Lietuva tapo ES šalimi, kur pieno gamintojams už litrą pieno mokama mažiausiai.

Tiesioginės išmokos taip pat mažiausios. Rugpjūčio mėnesį kainos krito itin ženkliai. Ūkininkai prarado apie 30 milijonų litų pajamų. Metų pabaigoje situacija nepagerėjo. Pieno gamintojai patyrė daugiau nei 120 mln. litų nuostolio. Šių metų sausio mėnesį supirkimo kaina krito dar 10 proc.“, – apmaudo neslėpė J. Vilionis.

Pasak jo, žaliavinio pieno importas auga. „Žemės ūkio ministerija neturi skirti finansinės paramos perdirbėjams, kol pieno supirkimo kaina nepakils iki ES vidurkio. Tik laikinos priemonės situacijos pieno sektoriuje iš esmės nepakeis. Žemės ūkio ministrais tampama pagal partinę liniją, o ne pagal kompetenciją. Šiaulių apskritis per 20 metų sulaukė tik vieno veterinarijos gydytojo. Specialistai nėra ruošiami. Apie kokią pagalbą galima kalbėti?“ – siūlė asociacijos vadovas.

Jo nuomone, ministrės Virginijos Baltraitienės pasiūlymas reguliuoti kainas yra geras, tačiau kyla klausimas, ar jis sulauks palaikymo Seime? „Ten girdimi ne 60 tūkst. pieno gamintojų, o 5 perdirbėjų ir kelių prekybos tinklų balsai“, – piktinosi J. Vilionis.

„Norime paklausti savo valdžios ir Europos Komisijos atstovų, kurie taip pat dalyvauja: kas Lietuvos gamintojų laukia po kvotų panaikinimo? Lietuvos ūkis taps visiškai nekonkurencingas. Iki šiol nėra aišku, kokie bus rinkos reguliavimo mechanizmai. Kaip šį pavasarį išeisime į laukus? Juk artėja sėja, o pinigų nėra.

Ar kalbėdami apie energetinę nepriklausomybę, mes garantuosime nepriklausomybę nuo importuojamų maisto produktų? Juk buvome ir esame žemdirbių tauta. Jei problemos nebus sprendžiamos, būsime priversti imtis radikalesnių priemonių“, – kalbėjo suvažiavimo pirmininkas.

Apgailėtina ateitis

Lietuvos agrarinės ekonomikos instituto Produktų rinkotyros skyriaus vedėjas Albertas Gapšys teigė, kad dabar Lietuvoje panaši pieno supirkimo kainų krizė kaip ir 2009 m., tačiau paskutiniai penki tarptautiniai aukcionai rodo, kad pieno supirkimo kaina augo.

„Kovo mėnesį supirkimo kainos turi pradėti didėti, jei perdirbėjai tai įvertins“, – prognozavo A. Gapšys.

Vertinant pieno eksportą, Lietuva užimą 13 vietą ES ir 20 vietą pasaulyje.

Pasak kalbėtojo, stebint statistiką kyla klausimas, kodėl kainos keičiasi taip vienodai. „Tai gali būti perdirbėjų susitarimas“, – svarstė A. Gapšys.

Nuo 2007 metų dvigubai mažėjo tiesioginės išmokos gyvuliams ir dvigubai augo išmokos susijusios su grūdų auginimu. „Išsilaikyti turi tie ūkiai, kurie turi daugiau žemės. Kitų ateitis yra apgailėtina“, – reziumavo specialistas.

Kaltinimai perdirbėjams

Žemės ūkio rūmų vicepirmininkas Bronius Markauskas pranešė, kad pieno gamintojų išlaidos augo dvigubai greičiau nei pajamos. „Su gyvulininkyste Lietuvai yra labai blogai. Per penkiolika metų pieno daugiau neprimelžiama. Ta pati situacija su mėsa“, – minėjo jis.

Pasak pranešėjo, 2013 m. į Lietuvą importuota 371 tūkst. tonų pieno. Tai penktadalis nuo Lietuvoje pagaminamo kiekio. „Šiandien pieno perdirbėjai ir prekybininkai aiškiai piktnaudžiauja. Jie dangstosi tuo, kad reikia didelį kiekį eksportuoti, bet patys tą kiekį didina, kad Lietuvos gamintojams būtų mokama mažesnė kaina.

Perdirbėjams skiriama šimtamilijoninė parama, tačiau tais pinigais smukdomi Lietuvos pieno gamintojai“, – kalbėjo B. Markauskas.

Pasak jo, nerimą kelia ir ES bei JAV laisvos prekybos sutartis. JAV aplinkosaugos standartai žymiai mažesni. Turi aiškiai pasakyti, kad ūkininkams ji nebus naudinga.

Laikinasis įstatymas dėl pieno sektoriaus bus pristatytas EP

Žemės ūkio ministrės Virginijos Baltraitienės įregistruotas laikinasis įstatymas, kuriuo ketinama sureguliuoti pieno gamintojų, perdirbėjų ir pardavėjų santykius, trečiadienį bus pristatytas Europos Parlamente (EP).

Europarlamentaras, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos narys Bronis Ropė apie Lietuvoje siūlomą įstatymą trečiadienį kalbės EP plenarinės sesijos metu.

„Griežtesnis pieno supirkimo kainų rinkos reguliavimas visiškai atitinka nuotaikas EP, kur aktyviai ieškoma būdų, kaip užtikrinti sąžiningus santykius maisto grandinėje “, – sako B. Ropė.

Anot LVŽS atstovo EP, santykiai tarp pieno gamintojų, perdirbėjų ir prekybininkų turi būti reguliuojami tose šalyse, kur gamintojų kooperacija dar nėra pakankamai išplėtota, kaip yra ir Lietuvoje.

Be to, B. Ropės nuomone, tai aktualu ir kitiems žemės ūkio sektoriams – gyvulininkystei ir augalininkystei (vaisių ir daržovių augintojams).

Pieno gamintojai paskelbė 19 punktų rezoliuciją

Antradienį Lietuvos pieno gamintojų visuotinis suvažiavimas patvirtino rezoliuciją, kurioje reikalaujama žemės ūkį pripažinti prioritetine sritimi ir užtikrinti teisėtus pieno gamintojų lūkesčius. Iš viso rezoliucijoje pateikta 19 reikalavimų.

Apie 2 tūkst. suvažiavimo dalyvių reikalauja, kad Seimas ir Vyriausybė nuo kovo 1 d. užtikrintų, kad žaliavinio pieno supirkimo kaina nebūtų mažesnė nei Europos Sąjungos (ES) vidurkis.

Pieno perdirbėjai norėtų, kad Vyriausybė kreiptųsi į Europos Komisiją su prašymu kompensuoti 2014 m. gruodžio–2015 m. vasario mėnesiais pieno gamintojų patirtus nuostolius. Taip pat pakartotinai reikalaujama ne vėliau kaip iki 2015 m. lapkričio 30 d. už kvotinio pieno toną išmokėti maksimaliai leistino dydžio – 25,20 Eur/t – išmokas.

Rezoliucijoje reikalaujama, kad valstybė paremtų pieno gamintojų kooperaciją ir iš 2014–2020 metų Kaimo plėtros programos lėšų vienintelei kooperatinei pieno perdirbimo įmonei skirtų ne mažesnio kaip 80 proc. intensyvumo paramą.

Taip pat nurodoma ne vėliau kaip iki šių metų gegužės–liepos gyvulininkystės ūkiams padidinti akcizais neapmokestinamų dyzelinių degalų normas 30 proc., tačiau nemažinti degalų normų augalininkystės ir kitoms žemės ūkio šakoms.

Jeigu per vieną mėnesį nebus įvykdyti Lietuvos pieno rezoliucijoje išdėstyti reikalavimai, pieno gamintojai žada imtis griežtesnių priemonių savo teisėms ir teisėtiems interesams apginti.

Vidutinė pieno supirkimo kaina Lietuvoje yra 18–19 euro ct/kg, kai Europoje ji sudaro 32 euro ct/kg. Kai kuriais atvejais iš smulkiųjų Lietuvos ūkininkų pienas superkamas vos po 11 euro ct/kg.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt