Verslas

2012.12.22 12:37

Nuo kitų metų pensijos bus skaičiuojamos kitaip

Nuo kitų metų keisis senatvės pensijų skaičiavimo tvarka. Tai numatyta ir ketvirtadienį Seimo patvirtintame „Sodros“ biudžete. Politikai tvirtina, kad naujoji tvarka palanki tiems, kurie nuo sausio išeis į pensiją. 

Nuo kitų metų keisis senatvės pensijų skaičiavimo tvarka. Tai numatyta ir ketvirtadienį Seimo patvirtintame „Sodros“ biudžete. Politikai tvirtina, kad naujoji tvarka palanki tiems, kurie nuo sausio išeis į pensiją.

Privačių pensijų fondų dalyviams kitais metais teks iššūkis apsispręsti – likti privačiuose fonduose ar grįžti į „Sodrą“, praneša LRT televizijos laida „Panorama“.

Pensininkus, bedarbius, motinystės ir kitų socialinių išmokų bei pašalpų gavėjus maitinantis Socialinio draudimo fondo biudžetas ir kitais metais valstybę stipriai gramzdins į skolas.

Ir valdantieji, ir opozicija balsavo už projektą, pagal kurį į „Sodros“ biudžetą bus surinkta daugiau nei 9 mlrd. 680 mln. litų, o išdalyta daugiau kaip 11 mlrd. 360 mln. litų, taigi – 1 mlrd. 680 mln. litų daugiau nei surinkta.

Nepaisant to, valdžia 40 mln. litų iš deficitinio biudžeto nusprendė papildomai skirti senatvės pensijų skaičiavimo tvarkai keisti. Pagal ją nuo Naujųjų metų į pensiją išeinantys žmonės galės rinktis, kad pensija jiems būtų skaičiuojama tik pagal nepriklausomybėje gautą darbo užmokestį. Iki šiol skaičiuojant pensiją reikėjo pristatyti dokumentus ir apie sovietmečiu gautą darbo užmokestį.

„Dėl to kai kam pensijos gali būti didesnės, gali būti ir mažesnės. Bet žmogus gali pasirinkti iš geresnio laikotarpio. Čia nenaudosime 5 geriausių metų, čia mes imame visą laikotarpį. Tokiu būdu skatiname, kad žmonės visą laiką mokėtų socialines įmokas ir mokėtų kuo daugiau. Nuo to ir priklausys pensijos dydis. Todėl tie, kurie dirbo gerai apmokamą darbą, daugiau mokėjo, aišku, jų pensija šitame laikotarpyje bus didesnė“, – aiškino Seimo vicepirmininkas Algirdas Sysas.

 „Mes manome, kad reikėtų sugrįžti prie to atvejo, kuris buvo pateiktas 2008 metais. Kad būtų vertinama labiau atsižvelgiant į darbo stažą, o ne kad lemiamu veiksniu būtų keletą paskutinių metų gautos didžiausios pajamos“, – kalbėjo premjeras Algirdas Butkevičius.

Tie, kuriems bus palankesnė senoji pensijų skaičiavimo tvarka, galės ją ir rinktis, todėl, anot politikų, tarp naujų pensininkų bus daugiau gaunančių šiek tiek didesnes pensijas nei tarp dabartinių.

„Aišku, didžiąja prasme tai stabdo pensijų kėlimą ateityje. Nes lašas po lašo visokie patobulinimai atkelia galimybę padidinti pensijas, nes semiame iš to paties katilo“, – mano Seimo Socialinių reikalų ir darbo komiteto vicepirmininkas Rimantas Jonas Dagys.

Kiti metai bus svarbūs ir jaunesniajai kartai – būsimiesiems pensininkams, nes nuo balandžio per devynis mėnesius privačių pensijų fondų dalyviai turės apsispręsti, ar likti privačiuose pensijų fonduose, ar grįžti į „Sodrą“. Nusprendusiems tęsti dalyvavimą pensijų reformoje, taip pat teks užsukti į savo privačius fondus.

„Tie, kurie norės tęsti, turės parašyti pareiškimą, nes reikės ir iš savo pinigų primokėti, kad gautum lengvatą. Be to, nuo 2014 metų sausio bus kitokia pervedimų tvarka“, – tvirtino A. Sysas.

Apie pasikeitimus pensijų reformoje politikai žada nuolat ir daug informuoti visus ateinančius metus.