Verslas

2015.09.08 13:45

Degalų kainos auga akyse

Ugnė Karaliūnaitė, DELFI.lt2015.09.08 13:45

Dar sausio pabaigoje vairuotojai galėjo džiaugtis žemiau 1 euro ribos kritusiomis degalų kainomis. Deja, automobilių savininkų džiaugsmas ilgai neužsitęsė. Degalų kainos mažmeninės prekybos vietose pradėjo stiebtis į viršų.

Dar sausio pabaigoje vairuotojai galėjo džiaugtis žemiau 1 euro ribos kritusiomis degalų kainomis. Deja, automobilių savininkų džiaugsmas ilgai neužsitęsė. Degalų kainos mažmeninės prekybos vietose pradėjo stiebtis į viršų.

Prieš mėnesį pasaulinė „Brent“ naftos kaina pasiekė ilgametes žemumas ir nesiekė 50 JAV dolerių už barelį. Tačiau jau nuo sausio pabaigos kaina pradėjo augti ir šiuo metu yra kirtusi 60 JAV dolerių už barelį ribą.

Pasaulinės naftos kainos kritimui preteksto nedavė ir informacija apie Omano planus didinti naftos gavybos apimtis esant pertekliui rinkoje. „Bloomberg“ skelbia, kad pirmadienį „Brent“ naftos barelio kaina ūgtelėjo 0,32 proc. (iki 60,21 JAV dolerio).

Kaip skelbia „Orlen Lietuva“, šių metų sausio 30 d. didmeninė dyzelino kaina siekė 0,89 eur/l, vasario 20 d. – jau 0,97 eur/l.

Tuo metu A95 benzinas sausio pabaigoje didmeninėje prekyboje kainavo 0,96 eur/l, o vasario 20 d. – 1,04 eur.

Didmeninės naftos prekybos kainų pokyčius jau jaučia ir Lietuvos degalinių klientai.

Prieš mėnesį net vieno euro kai kuriose degalinėse už degalu nebemokėję vairuotojai mažmeninės prekybos vietose vėl turi palikti daugiau pinigų. Vasario 22 d. „Orlen“ degalinėse litras dyzelino kainavo 1,08 euro, benzinas – 1,11 euro.

Mato kainų mažėjimą

Lietuvos naftos produktų prekybos įmonių asociacijos prezidentė Daiva Jokšienė teigė pastebinti, kad degalų kainos mažmeninėje prekyboje didėjo iki šios savaitės.

Pasak jos, praėjusią savaitę pradėjus mažėti didmeninei degalų kainai degalinės į tai sureagavo. „Orlen Lietuva“ duomenimis, nuo vasario 17 d. per tris dienas didmeninė dyzelino kaina už litrą nukrito 0,02 euro.

„Vartotojams tai labai geros žinios, nes didmenos kaina po truputį pradėjo kristi nuo praėjusios savaitės. Mažmenoje tai jau irgi truputį pastebima“, – komentavo ji.

Paklausta, kiek laiko užtrunka, kol mažmeninės prekybos atstovai sureaguoja į pasaulinės naftos kainos pokyčius ar į besikeičiančias didmenines degalų kainas, D. Jokšienė atsakyti negalėjo.

„Kiekviena įmonė turi savo politiką ir nustatytus kainodaros principus. Įmonės labai skirtingai perka: vienos turi terminalą, kitos – neturi. Pagaliau atsargų kiekis atskirais atvejais yra skirtingas“, – argumentavo pašnekovė.

Sausio mėnesio kainų nebesitiki

„Swedbank“ vyriausiasis ekonomistas Nerijus Mačiulis tiki, kad sausio mėnesį matytos 50 JAV dolerių už barelį nesiekiančios naftos kainos – laikinas sumažėjimas.

„Trumpuoju laikotarpiu gali būti įvairių svyravimų, nes naftos rinkoje matome labai prieštaringus ženklus. JAV labai sparčiai mažėja aktyvių gręžinių skaičius. Tai susiję su tuo, kad skalūnų dujų gavybos kaštai yra gana dideli ir kai kuriais atvejais didesni nei rinkos kaina. Tai ir buvo prognozuojama, kad nukritus naftos kainai pasiūla iš JAV sumažės“, – kalbėjo ekspertas.

Pasak N. Mačiulio, nors JAV veikiančių gręžinių skaičius mažėja tiek šiame žemyne, tiek pasaulyje, naftos gavybos kiekiai nemažėja. Matomas rekordinis atsargų kiekis.

„Jos arti rekordinių aukštumų ir greitai bus tokio lygio, kad nebebus rezervų, kur būtų galima laikyti išgautą naftą. Dėl to gali sparčiai nukristi naftos kaina per artimiausias kelias savaites“, – svarstė N. Mačiulis.

Nepaisant laikinų svyravimų, ekonomistas prognozuoja, kad šių metų antrąjį pusmetį naftos kainos ir toliau nuosaikiai didės.

„Ir nereikėtų tikėtis, kad ilgą laiką naftos kaina bus tokia pigi, kokia buvo šių metų pradžioje, – komentavo pašnekovas. – Trumpuoju laikotarpiu svyravimų gali būti, kol rinka ieško pusiausvyros, bet ilguoju laikotarpiu gavyba stabilizuosis: neefektyvūs gręžiniai bus sustabdyti, bus mažiau investuojama į gavybą. Sparčiau augant paklausai, matysime naują pusiausvyrą rinkoje, kur, tikėtina, kaina bus didesnė nei 60 JAV dolerių už barelį“, – kalbėjo N. Mačiulis.

Vis dėlto ekonomistas siūlo per daug neišsigąsti: naftos kainos, kurios degalų kainas mažmeninėje prekyboje buvo sukėlę iki 5 Lt/l (1,45 Eur/l), sugrįžti neturėtų.