Verslas

2015.02.19 19:19

R. Sinkevičius: Lietuva nepakeitė pozicijos dėl „Rail Baltica“ finansavimo modelio

BNS 2015.02.19 19:19

Lietuva nekeičia savo pozicijos dėl „Rail Baltica“ finansavimo modelio, o Latvija tam neprieštarauja. Didžiąją dalį – apie 160 mln. eurų – Vyriausybė prašys Europos Komisijos finansuoti tiesiogiai, o dar 30 mln. eurų – per bendrą trijų Baltijos valstybių įmonę, veikiančią Rygoje. Pasak Latvijos ministro, svarbu parodyti, kad Lietuva dalyvauja projekte kaip rimta partnerė.

Lietuva nekeičia savo pozicijos dėl „Rail Baltica“ finansavimo modelio, o Latvija tam neprieštarauja. Didžiąją dalį – apie 160 mln. eurų – Vyriausybė prašys Europos Komisijos finansuoti tiesiogiai, o dar 30 mln. eurų – per bendrą trijų Baltijos valstybių įmonę, veikiančią Rygoje. Pasak Latvijos ministro, svarbu parodyti, kad Lietuva dalyvauja projekte kaip rimta partnerė.

„Pozicija nepasikeitė, paraiškos teikėjai iš Lietuvos pusės bus du: bendra įmonė, kurios paraiškos dalis apie 30 mln. eurų – projektavimo trasoms ir statybų darbams, o kita dalis bus teikiama nuo Lietuvos valstybės per „Lietuvos geležinkelius“, – spaudos konferencijoje po Latvijos ir Lietuvos transporto ministrų susitikimo ketvirtadienį Vilniuje pareiškė Rimantas Sinkevičius.

Pasak jo, Lietuva teikia paraišką atskirai, nes bendra įmonė negalėtų išpirkti žemės visuomenės poreikiams, be to, siekiama, kad Lietuvoje liktų pridėtinės vertės mokestis už atliktus darbus.

„Man sunku būtų įsivaizduoti, kaip bendra įmonė („RB Rail“ – BNS) galėtų išpirkti Lietuvos savininkams priklausančias žemes. Aš galvoju, kad tą dalyką turi daryti valstybė, ji turi patirtį, turi šiek tiek skirtingą teisinę bazę, kaip tai daroma, todėl manau, kad bendra įmonė to darbo nelabai galėtų atlikti. Iš kitos pusės, labai svarbu ir gavus europinę paramą statybos darbams, kad tas pridėtinės vertės mokestis, kuris gali patekti į valstybės biudžetą, ir patektų“, – teigė R. Sinkevičius.

Latvijos transporto ministras Anrijas Matissas teigė, kad ES finansavimą galima gauti keliais būdais, tačiau reikia parodyti, kad Lietuva dalyvauja bendrame projekto finansavime.

„Yra skirtingi projekto finansavimo būdai. Latvija ir Estija deda visus pinigus paraiškai per bendrą įmonę. (...) Lietuva šioje bendroje paraiškoje dalyvauja su maždaug 30 mln. eurų. Mums labai svarbu parodyti, kad Lietuva taip pat rimtai dalyvauja projekte“, – spaudos konferencijoje sakė A. Matissas.

Anot jo, ekspertai turės peržiūrėti paraiškas EK, kad Lietuvos paraiška sietųsi su bendros įmonės paraiška.

„Lietuvos įsitraukimas į projektą sieks apie 190 mln. eurų. Svarbu, kaip tai atsispindės bendroje projekto paraiškoje, ir mes tai turime parodyti. Šiandien ir rytoj Vilniuje vyks ekspertų susitikimas, kurio metu mūsų ekspertai kažkaip bandys šiuos dalykus sujungti“, – aiškino Latvijos ministras.

Ministrai pasirašė laišką Europos Komisijai, kuriame nurodo, jog valstybės palaiko „Rail Baltica“ projektą. Laišką dar turėtų pasirašyti ir Estijos ministrė.

„Šis laiškas yra palaikymas projektui. (...) Tai pristatymas, kad trys vyriausybės palaiko projektą, ne tik įmonė, kuri teikia projekto paraišką, bet kad ir iš vyriausybių pusės šis projektas yra palaikomas“, – teigė Latvijos ministras, paklaustas, ar laiškas parodo, jog Latvija pritaria Lietuvos pozicijai dėl finansavimo modelio.

Paraiška EK turi būti pateikta iki vasario 26 dienos. Lietuva, Latvija ir Estija iš viso prašys maždaug 620 mln. eurų paramos pagal programą CEF (angl. Connecting Europe Facility).

Tikimasi, kad EK finansuos 85 proc. bendros 3,7–5,2 mlrd. eurų vertės projekto kaštų. Planuojama, kad „Rail Baltica“ projekto užbaigti 2014–2020 metų finansinėje perspektyvoje nepavyks ir darbai bus baigti tik kitame etape. Pačios statybos, planuojama, prasidės 2019 metais.

Lietuva jau pradėjusi tiesti europinės vėžės „Rail Baltica“ geležinkelį nuo Lenkijos sienos iki Kauno. Bendra pernai rudenį įkurta trijų Baltijos šalių įmonė koordinuos projekto įgyvendinimą nuo Kauno per Vilnių, Rygą iki Talino.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.