Verslas

2015.02.18 16:32

Vyriausybė pritarė papildomoms karių socialinėms garantijoms

BNS2015.02.18 16:32

Vyriausybė trečiadienį pritarė pataisoms, kurios numato daugiau garantijų sužeistiems kariams, įskaitant galimybę valstybės lėšomis gydytis užsienyje.

Vyriausybė trečiadienį pritarė pataisoms, kurios numato daugiau garantijų sužeistiems kariams, įskaitant galimybę valstybės lėšomis gydytis užsienyje.

Pataisas rengusi Krašto apsaugos ministerija (KAM) siūloma įtvirtinti, kad iš KAM skirtų valstybės biudžeto lėšų būtų apmokamos užsienio valstybėje kariui suteiktos sveikatos priežiūros paslaugos, lydinčių asmenų patirtos, taip pat protezų ir ortopedijos technikos įsigijimo ir priežiūros bei techninės pagalbos priemonių įsigijimo išlaidos.

„Šiuo pakeitimu bus sudarytos galimybės grąžinti sužeistų karių maksimalų darbingumą (tinkamumą kario tarnybai) ir integraciją į visuomenę, kartu skatinama asmenų motyvacija stoti į karo tarnybą ir vykdyti pareigas didesnio pavojaus sąlygomis“, – teigia ministerija.

Krašto apsaugos viceministras Antanas Valys po Vyriausybės posėdžio žurnalistams sakė, kad toks reguliavimas tam tikrais atvejais leis kariams gydytis užsienio valstybėse, kuriose jie galėtų gauti geresnį gydymą.

Taip pat ministerija siūlo užtikrinti, kad karių, kurie žuvo arba mirė užsienyje atlikdami tarnybines pareigas, palaikų pervežimo į Lietuvą išlaidas apmokėtų valstybė. Be to, siekiama užtikrinti, kad vienkartinės kompensacijos, mokamos kariui žuvus (mirus) ar sutrikus jo sveikatai, atitiktų kitų statutinių institucijų pareigūnams ir statutiniams valstybės tarnautojams nustatytas tokio pobūdžio kompensacijas, bei nustatyti, kad kompensacijos mokamos ir tuo atveju, kai sveikatos sutrikdymą lėmė liga, o ne trauma.

Pasak A.Valio, kario žūties atveju kompensacija nebūtų ribojama ir kompensacijos dydis „būtų pagal protingą dydį ir kiek galima teikti žmonėms realiai“. „Siūloma suderinti kompensacijos kariui žuvus, sutrikus jo sveikatai dydžius su kitais statutiniais tarnautojais, žūties atveju atsisakyti ribinių kompensacijų dydžių“, - pataisas pristatė viceministras.

Kaip pažymi KAM, šiuo metu profesinę karo tarnybą atliekantys kariai valstybės lėšomis yra draudžiami nuo nelaimingų atsitikimų (įskaitant ir sužeidimų) visą tarnybos laikotarpį. Tarnybos metu sužeistiems ar žuvusiems kariams įstatymas numato papildomų kompensacijų mokėjimą, kurios skiriasi atsižvelgiant į sužeidimo pobūdį bei darbingumo lygį.

Be to, kariams iš ministerijai skiriamų asignavimų yra organizuojama sveikatinimo veikla, grįžusiems iš tarptautinių operacijų kariams ir jų šeimos nariams teikiamos psichologų konsultacijos ir reintegracijos paslaugos.

Nuo 2008 metų, kai pradėta vesti statistika, tarptautinėse operacijose sužeisti 25 Lietuvos kariai (įskaitant ir tuos, kurie buvo patyrę kontuzijas).

Tarptautinėse operacijose yra žuvę du Lietuvos kariai.

Įstatymuose įtvirtinta, kad tikrosios karo tarnybos metu su tarnyba susijusiomis aplinkybėmis žuvę kariai laidojami valstybės lėšomis.

Kartu teikiamos pataisos, kuriomis didinamos maksimalios baudos už neteisėtą kario uniformos dėvėjimą – dabar didžiausia už tai gresianti bauda yra 57 eurai, ji didėtų iki 144 eurų. Tokia pat atsakomybė numatoma ir už atskirų uniformos elementų ir skiriamųjų ženklų dėvėjimą. Kaip nurodo KAM, tuo, be kita ko, siekiama užkirsti kelią galimam nelegaliam kitų valstybių karinių pajėgų atstovų veikimui taikos metu ir šalies politinės santvarkos destabilizavimui.

Dar vienomis kartu teikiamomis pataisomis kariuomenės vadui numatoma teisė suteikti kariuomenės rėmėjo vardą kariuomenei nusipelniusiems asmenims, taip skatinant asmenis remti kariuomenę ir asmenų patriotiškumą.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.