Verslas

2015.09.08 13:45

Ph. Hoganas: Lietuva netrukus gali gauti leidimą eksportuoti jautieną į JAV

BNS, ELTA2015.09.08 13:45

JAV – didžiausia pasaulyje jautienos vartojimo rinka netrukus gali atsiversti dar kelioms Europos Sąjungos (ES) valstybėms narėms, įskaitant Lietuvą, Jungtinę Karalystę ir Nyderlandus, pareiškė už žemės ūkį atsakingas Europos Komisijos (EK) narys.

JAV – didžiausia pasaulyje jautienos vartojimo rinka netrukus gali atsiversti dar kelioms Europos Sąjungos (ES) valstybėms narėms, įskaitant Lietuvą, Jungtinę Karalystę ir Nyderlandus, pareiškė už žemės ūkį atsakingas Europos Komisijos (EK) narys.

„Tikiuosi, kad 2015 metais tokį leidimą gaus Jungtinėj Karalystė, Nyderlandai ir Lietuva. Glaudžiai bendradarbiaujame su JAV institucijomis, siekdami įveikti kliūtis“, – pareiškė Philas Hoganas interviu agentūrai „Bloomberg“.

Jis atvyko į Vašingtoną kalbėtis su įstatymų leidėjais, ūkininkais ir prekybos pareigūnais dėl siūlomo ES ir JAV prekybos susitarimo. Be to, jis aptars kitus klausimus, pavyzdžiui, kaip padėti ES valstybėms narėms atitikti naujuosius standartus dėl prekybos JAV.

Praėjus daugiau kaip 15 metų nuo tiekimo iš Europos apribojimo, kuris buvo nustatytas dėl galvijų spongiforminės encefalopatijos protrūkio, Airija praėjusį mėnesį pirmoji iš ES valstybių narių gavo už žemės ūkį atsakingų JAV institucijų leidimą eksportuoti jautieną į JAV.

ES dabar siekia sureguliuoti maisto saugos ir gyvūnų sveikatos sričių priemones, kad tokį leidimą gautų daugiau valstybių.

Lietuviškos mėsos pirkimo galimybėmis domisi ir kitos stambios rinkos atstovai.  Su žemės ūkio ministre Virginija Baltraitiene susitikęs dirbti Lietuvoje pradėjęs Izraelio ambasadorius Amiras Maimonas patikino, kad jo šalį domintų lietuviška mėsa. Galimybė eksportuoti jautieną į Izraelį atsirado Lietuvoje įteisinus ritualinį skerdimą ir mėsos ruošimą pagal košerinio maisto reikalavimus.

Izraelio ambasadorius A. Maimonas papasakojo apie Izraelio žemės ūkį kaip labai išvystytų technologijų sritį. Žemės ūkis šioje šalyje sudaro vos 2 proc. šalies ekonomikos, tačiau beveik visiškai tenkina šalies maisto poreikius. Žemės ūkio ministrė labiausiai domėjosi Izraelio pieno ūkiu, kuris yra subsidijuojamas, o kainos už tam tikrus pieno ir duonos produktus parduotuvėse yra fiksuotos, jos visur vienodos.

Ambasadorius pakvietė žemės ūkio ministrę dalyvauti tarptautinėje Izraelio žemės ūkio technologijų parodoje „Agritech Israel 2015“, kuri vyks balandžio 28-30 dienomis Tel Avive. „Tai bus gera galimybė artimiau susipažinti su Izraelio žemės ūkiu, susitikti abiejų šalių ministrams ir žemės ūkio specialistams aptarti konkrečių abipusio bendradarbiavimo galimybių, - pažymėjo ambasadorius. - Mums svarbus dialogas su Lietuva“.

Žemės ūkio ministrė padėkojo už kvietimą ir savo ruožtu pakvietė Izraelio ambasadorių ir žemės ūkio ministrą dalyvauti Pasauliniame pienininkystės kongrese, kuris šiemet, rugsėjo 17-24 dienomis, vyks Lietuvoje.

„Tai – svarbiausias pasaulio pieno sektoriaus renginys, kurio metu vyks 10 konferencijų pieno sektoriui aktualiomis temomis, verslo susitikimai, aukščiausio lygio pienininkystės vadovų, žemės ūkio politikų ir sprendimų priėmėjų susitikimas“, - akcentavo ministrė.

Praėjusių metų pradžios duomenimis, lietuviškos kilmės produktai sudarė 99 proc. žemės ūkio ir maisto produktų eksporto į Izraelį. Daugiausia iš lietuviškos kilmės produktų eksportuota sūrių, gyvų galvijų (jų sumažėjo nuo 12,2 tūkst. vnt. iki 4,9 tūkst. vnt.), šokolado ir produktų, turinčių kakavos, valgomųjų ledų. Šie produktai sudarė 76 proc. eksportuotų lietuviškos kilmės produktų. Eksportas viršijo importą 5,6 karto.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Populiariausi