Verslas

2019.03.28 17:41

TVF vadovė: euro zona nėra pasirengusi atlaikyti dar vieną ekonominę krizę

ELTA2019.03.28 17:41

Euro zona yra geresnėje padėtyje nei prieš dešimtmetį, tačiau vis dar nėra pasirengusi atlaikyti dar vieną ekonominę krizę, teigia Tarptautinio valiutos fondo (TVF) vadovė Christine Lagarde.

Ch. Lagarde konferencijoje Paryžiuje sakė, kad euro zona „nėra pakankamai atspari“, kad gyva ir sveika ištvertų „netikėtas ekonomikos audras“.

TVF vadovė pripažino, kad valiutų sąjunga dabar yra atsparesnė nei prieš dešimtmetį, kai smogė pasaulinė finansų krizė, tačiau to esą nepakanka.

„Bet ji (euro zona) nėra pakankamai atspari. Bankų sistema saugesnė, bet nepakankamai. Ekonominė gerovė yra aukštesnio lygio, bet augimo vaisiai nėra pakankamai išdalinti (gyventojams)“, – Prancūzijos centrinio banko organizuotoje konferencijoje kalbėjo Ch. Lagarde.

Šis niūrus įspėjimas pasirodė kylant nerimui dėl lėto ekonomikos augimo, ypač didžiausiose euro zonos ekonomikose – Vokietijoje ir Prancūzijoje.

„Kai kas gali pagrįstai teigti, kad Europa pernelyg lėtai sukūrė visiškai išvystytą finansų ekosistemą“, – įspėjo Ch. Lagarde, sakydama, kad Europa vis dar yra pažeidžiama nuo praėjusios finansų krizės laikų.

„Šie įvykiai paliko skaudžius ekonominius randus daugelyje namų ūkių ir įmonių bei pasėjo ekonominę nelygybę tiek tarp valstybių narių, tiek jų viduje. Dabar pats laikas suteikti euro zonos finansams dar vieną postūmį“, – ragino TVF vadovė.

Ji tikino, kad euro zona turi „parodyti ryžtą ir įtvirtinti bankų ir kapitalo rinkų sąjungas, kad galėtų nuimti šių sprendimų privalumų derlių dabar ir ateityje“.

Pasak Ch. Lagarde, euro zonai reikia visą Europą apimančios bankininkystės sistemos.

„Mums reikia Europos bankininkystės sistemos, kuri audros metu gali sulinkti, bet nesulūžti, mums reikia bankininkystės sistemos, kuri iš tikrųjų diversifikuotų rizikas ekosistemoje ir skatintų augimą“, – kalbėjo TVF vadovė.

Ch. Lagarde paragino euro zonos lyderius „iš naujo įžiebti diskusiją, geranoriškai derėtis ir imtis sudėtingų kompromisų, kad būtų atvertos pilnos bankų sąjungos galimybės“. Pasak jos, bankai turi sukurti bendrą depozito draudimą, kuris padėtų apsisaugoti iškilus rizikoms.

TVF vadovės teigimu, tokią sistemą turi finansuoti patys bankai, o ne mokesčių mokėtojai, o bendra Europos kapitalo rinka taip pat veiktų kaip „atsarginė padanga“ euro zonos ekonomikai.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt