Naujienų srautas

Verslas2015.09.08 13:45

Graikija rodo ragus: žlugo derybos su ES ministrais

DELFI.lt 2015.09.08 13:45

Pirmadienį vykusios derybos tarp Graikijos ir Europos finansų ministrų greitai žlugo, nes Graikija atmetė Europos Sąjungos (ES) siūlymą dėl tolesnio skolose paskendusios šalies finansavimo ir skolų grąžinimo plano kaip „absurdišką“ ir „nepriimtiną“.

Pirmadienį vykusios derybos tarp Graikijos ir Europos finansų ministrų greitai žlugo, nes Graikija atmetė Europos Sąjungos (ES) siūlymą dėl tolesnio skolose paskendusios šalies finansavimo ir skolų grąžinimo plano kaip „absurdišką“ ir „nepriimtiną“.

Kaip informuoja BBC, finansų ministrai susitiko Briuselyje susitarti dėl naujo finansinės paramos pasiūlymo Graikijai, kuri pageidavo peržiūrėti lig šiol jai taikytas sąlygas. Daugelis graikų piktinasi griežta diržų veržimo politika, kurią ankstesnė valdžia pritaikė mainais į ES ir Tarptautinio valiutos fondo (TVF) paskolas.

TVF ir ES teigia, kad 240 mlrd. eurų paskolos suteikimo sąlygos neturi būti perrašomos. Ypač kliūva graikų reikalavimai dėl skolų gražinimui reikalaujamo biudžeto perviršio ir valstybės išlaidų politikos suvaržymų. Graikai gi laikosi savo – nors laikas spaudžia, Alexio Tsipro vyriausybė trenkia durimis. Bent jau šį kartą.

Eurogrupės vadovas Jeroenas Dijsselbloemas teigė, jog Graikija dar turi laiko sutikti dėl finansavimo programos prailginimo.

„Dar yra laiko ir erdvės sutikti dėl (programos – DELFI) pailginimo“, – sakė J. Dijsselbloemas.

Jo teigimu, kitas susitikimas gali įvykti šį penktadienį, tačiau tai „priklauso nuo graikų“.

Dabartinis finansinės paramos Graikijai terminas baigiasi vasario 28 d. Naują susitarimą turėtų patvirtinti valstybių vyriausybės, taigi laikas pasiekti kompromisą eina į pabaigą, o nepasiekus susitarimo Graikijai gali tiesiog pristigti pinigų.

Kiek anksčiau vienas Graikijos valdžios pareigūnas pasakė: „Kai kurių asmenų primygtinis reikalavimas, kad Graikijos vyriausybė pritartų finansinei pagalbai, yra neišmintingas ir negali būti priimtas. Tie, kurie vis grįžta prie šio klausimo, veltui švaisto laiką. Esant tokioms aplinkybėms, susitarimas šiandien neįmanomas.“

Prieš susitikimą Vokietijos finansų ministras Wolfgangas Schaeuble teigė nepuoselėjantis optimistinių vilčių, kad sandoris bus pasiektas. Jis sakė Vokietijos radijui: „Bėda, kad Graikija ilgai gyveno ne pagal išgales ir kad niekas daugiau nenori duoti Graikijai pinigų be garantijų.“

Na o Prancūzijos finansų ministras Michelis Sapinas teigė, jog Europos lyderiai turėtų gerbti politinį pasikeitimą Atėnuose. Atvykęs į Briuselį jis paragino graikus pratęsti dabartinį sandorį, kad būtų laiko deryboms.

Sunkios derybos

Graikijos ministras pirmininkas Alexis Tsipras savaitgalį sakė vokiečių leidiniui „Stern“, kad jo vyriausybei reikia laiko įgyvendinti reformoms ir ištaisyti „netinkamo“ pirmtakų valdymo padarinius.

„Esu nusiteikęs sunkioms deryboms, tačiau nepaisant to, esu kupinas pasitikėjimo, – sakė jis. – Pažadu – tada Graikija per pusę metų taps visiškai kitokia valstybe.“

Graikija pasiūlė naują finansinės paramos programą, kurioje yra ir trumpalaikė paskola, kad valstybė galėtų funkcionuoti pusę metų ir grąžinti 7 mlrd. eurų skolą už vertybinius popierius.

Pagal antrą plano dalį, Graikijai reikėtų imti paskolą skolai padengti. Iš dalies tai būtų galima padaryti per vadinamuosius BVP vertybinius popierius – vertybinius popierius, kurių procentų dydis priklauso nuo ekonomikos augimo.

Graikija taip pat nori sumažinti pirminį pertekliaus , kurį turi sukurti vyriausybė (neįtraukiant mokamų skolos palūkanų), nuo 3 proc. iki 1,49 proc. BVP, taip gerokai sulėtinant skolų grąžinimo tempus.

Praėjusią savaitę dvi visuomenės nuomonės apklausos Graikijoje parodė, kad maždaug trys ketvirtadaliai graikų palaiko A. Tsipro poziciciją derybose dėl tolesnio skolose paskendusios šalies finansavimo.

Apklausų duomenimis, 79 proc. graikų remia vyriausybės politiką, o 74 proc. tiki, kad jos derybų strategija bus sėkminga.

www.DELFI.lt

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi