Verslas

2012.12.21 10:33

Už konkurencijos ribojimą trims didžiausiems bankams ir saugos tarnybai – 57 mln. litų bauda

LRT.lt 2012.12.21 10:33

Konkurencijos Taryba už konkurencijos ribojimą grynųjų pinigų tvarkymo bei indeksavimo paslaugų rinkose saugos tarnybai „G4S Lietuva“ ir trims didžiausiems Lietuvos bankams – DNB, SEB ir „Swedbank“ – paskyrė bendrą didesnę nei 57 mln. litų baudą. 

Konkurencijos Taryba už konkurencijos ribojimą grynųjų pinigų tvarkymo bei indeksavimo paslaugų rinkose saugos tarnybai „G4S Lietuva“ ir trims didžiausiems Lietuvos bankams – DNB, SEB ir „Swedbank“ – paskyrė bendrą didesnę nei 57 mln. litų baudą.

Bankai buvo įsipareigoję visas grynųjų pinigų tvarkymo paslaugas pirkti tik iš G4S, dėl ko kitų grynųjų pinigų tvarkymo paslaugų teikėjų galimybės konkuruoti buvo reikšmingai apribotos. Bankai susitarimų galiojimo laikotarpiu prarado galimybes pasinaudoti G4S konkurentų pasiūlymais, net jei šie būtų siūlę teikti paslaugas palankesnėmis sąlygomis.

„Svarbu pažymėti, jog bankų patiriamas grynųjų pinigų tvarkymo sąnaudas galiausiai padengia vartotojai, mokėdami bankams už grynųjų pinigų išėmimą iš bankomatų, valiutos keitimą ar kitas operacijas, susijusias su grynaisiais pinigais“, – teigiama Konkurencijos tarybos pranešime.

Grynųjų pinigų tvarkymo paslaugų teikimas bankams yra glaudžiai susijęs su pinigų inkasavimo paslaugomis, kurios teikiamos bankų klientams (įmonėms). Šios aplinkybės lėmė, susitarimais buvo daroma žala ir bankų klientų interesams, nes dėl bankų sprendimų jiems buvo apribotos galimybės rinktis kitą nei G4S inkasavimo paslaugų teikėją bei pasinaudoti konkurencijos teikiama nauda.

Įvertinusi tyrimo metu nustatytas aplinkybes, Konkurencijos taryba konstatavo, jog tokiais veiksmais G4S ir bankai pažeidė Konkurencijos įstatymo 5 straipsnį, draudžiantį konkurenciją ribojančius susitarimus. Be to, atsižvelgus į veiksmų pobūdį ir mastą pripažinta, kad susitarimai turėjo poveikį prekybai tarp ES valstybių narių, todėl pažeidė Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo 101 straipsnio nuostatas.

Už konkurenciją ribojančius susitarimus G4S ir bankams Konkurencijos taryba paskyrė baudas, kurių bendra suma viršija 57 mln. litų. „G4S Lietuva“ skirta 9,4 mln. litų bauda, DNB bankui – 8,6 mln. litų, SEB bankui – 24,8 mln. litų, „Swedbank“ – 14,2 mln. litų bauda.

 „G4S Lietuva“ apskaičiuota bauda buvo beveik 3 kartus didesnė, nei paskirta, tačiau bauda buvo sumažinta iki 10 proc. įmonės bendrųjų metinių pajamų, nes tai yra maksimali bauda, kuri gali būti paskirta už Konkurencijos įstatymo pažeidimą.

Įpareigojimas nutraukti konkurenciją ribojančius veiksmus bankams ir G4S nebuvo skirtas, nes tyrimui artėjant į pabaigą, tokie veiksmai buvo nutraukti.