Naujienų srautas

Verslas2019.03.28 05:30

Nusprendusių nebekaupti pensijai laukia rimtas sprendimas: nuo jo priklausys ne tik pensijos dydis senatvėje

Iki šių metų kaupę pensijai antroje pakopoje ir nusprendę nebekaupti sprendžia rimtą dilemą – palikti sukauptą sumą pensijų fonde ar pervesti „Sodrai“. Nuo šio sprendimo priklausys pensijos dydis senatvėje, taip pat ar pinigai bus paveldimi iki išėjimo į pensiją. Statistika rodo, kad kol kas dauguma dirbančiųjų nusprendė palikti pinigus pensijų kaupimo bendrovėse.

Dauguma nusprendusiųjų nebekaupti savo pinigus patiki pensijų fondams

 „Sodros“ duomenimis sausio mėnesį Lietuvoje buvo apie 1,3 mln. pensijų kaupimo dalyvių. Tai – beveik 13 tūkstančių daugiau nei 2018 metų sausio mėnesį. 

Per pirmus du šių metų mėnesius 43 tūkstančiai gyventojų, kuriems buvo taikomas pereinamasis 1,8 proc. įmokos tarifas sausį, nusprendė kaupti iškart maksimaliai – 3 proc. tarifu ir gauti didesnę valstybės paskatą. 

Vis dėlto nemažai gyventojų, kaupusiųjų iki šiol, nusprendė nebekaupti pensijai antroje pakopoje. Vieni kaupimą sustabdė – t. y. paliko sukauptas lėšas pensijų fonde, kiti kaupimą nutraukė – grąžino sukauptus pinigus į „Sodrą“.

Per pirmus du šių metų mėnesius 42 tūkst. gyventojų nusprendė sustabdyti kaupimą ir kol kas įmokų į pensijų fondus nemokėti. Sukauptas lėšas jie patikėjo pensijų kaupimo fondams. 

„Gali būti, kad sprendimas nenutraukti kaupimo ir nepervesti pinigų „Sodrai“ reiškia, jog žmogus nėra priėmęs galutinio sprendimo nebekaupti. Tokie gyventojai gal sustabdo įmokų mokėjimą laikinai, kol paaiškės daugiau informacijos apie sukauptų lėšų išmokėjimą“, – svarsto „Sodros“ Komunikacijos skyriaus vedėjas Saulius Jarmalis. 

LRT.lt primena, kad atsižvelgiant į sukauptą sumą, skiriasi sukauptų pinigų išmokėjimas, sulaukus pensinio amžiaus. Jei sukaupta suma viršija 10 tūkst. eurų, gyventojas privalės pirkti anuitetą – teisę gauti nuolatines išmokas iki mirties už vienkartinę įmoką anuiteto teikėjui. Anuitetai bus kelių rūšių  – standartinis ir atidėtasis. 

Kai įsigyjamas standartinis anuitetas, bet pensijų anuiteto gavėjas miršta, sutartis pasibaigia ir išmokos niekam nebemokamos.

Įsigijęs atidėtąjį anuitetą kaupiantysis 10–15 proc. sukauptos sumos gali skirti pensijų anuiteto išmokoms, kurios pradedamos mokėti sulaukus 85 metų ir mokamos iki gyvenimo pabaigos. Jei pensijų anuiteto gavėjas miršta, sutartis pasibaigia ir išmokos niekam nebemokamos. Tačiau nuo senatvės pensijos amžiaus iki 85 metų asmuo gautų periodines išmokas iš savo pensijų fondo – ir šie pinigai būtų paveldimi.

Lietuvos investicinių ir pensijų fondų asociacijos prezidentas, bendrovės „Luminor investicijų valdymas“ direktorius Šarūnas Ruzgys mano, kad tūkstančiai žmonių nusprendė stabdyti kaupimą, nes nėra tikri, kad pensijų sistema nepasikeis, be to, nėra aišku, kaip bus su sukauptų pinigų išmokėjimu.

„Vis dar nėra aišku, kaip bus su anuitetais, kokia bus jų kaina, nes iki šiol „Sodra“ nėra paskelbusi šios informacijos, nors nuo kitų metų ji tampa vienintele anuitetų tiekėja. 

Kitos dalies žmonių gal nemotyvuoja 1,5 proc. nuo vidutinio darbo užmokesčio siekianti valstybės paskata (šiemet kaupiantieji maksimaliai gaus 16,4 euro kasmėnesinę paskatą – LRT.lt), ypač uždirbančiųjų didesnius atlyginimus. 

Trečia grupė žmonių gal tiesiog laukia, nes nežino, kokių pokyčių bus iš politinės pusės, kaip viskas keisis, ar nepriims politikai kokių naujų sprendimų“, – sako jis. 

„Sodrai“ grąžinami pinigai nebus paveldimi 

Iš statistikos matyti, kad daugelis nusprendusiųjų nekaupti pensijai baidosi „Sodros“. 42 tūkst. žmonių paliko savo sukauptas sumas pensijų fonduose, o 12 tūkst. gyventojų nusprendė grąžinti sukauptas lėšas į „Sodrą“. 

Tokį sprendimą, anot S. Jarmalio, gali lemti dvi priežastys. 

„Kaupimo nutraukimas ir visų lėšų pervedimas „Sodrai“ reiškia, kad tie pinigai nebėra paveldimi. Grąžinus lėšas „Sodrai“, tai laikoma įprastomis socialinio draudimo įmokomis, kurias moka kiekvienas dirbantysis. Atitinkamai, už įmokas žmogus įgyja daugiau teisių į senatvės pensiją. Bet šios lėšos, kaip ir bet kokios „Sodrai“ sumokėtos įmokos, nėra paveldimos. 

Ir nors žmogus dėl to įgyja daugiau teisių į „Sodros“ senatvės pensiją, jo senatvės pensija vis tiek priklausys nebe nuo jo investicinių sprendimų, o šalies ekonominės ir demografinės raidos iki to laiko, kai jis išeis į pensiją“, – sako S. Jarmalis. 

Tuo metu pensijų fonduose paliekami pinigai paveldimi, jie bus toliau investuojami, tačiau tai nebus daroma „už ačiū“ – pensijų kaupimo bendrovės taikys administravimo mokestį.

„Fondas sukauptą sumą investuos toliau. Jei iki šių metų asmuo sukaupė, pavyzdžiui, 10 tūkst. eurų sumą, šie pinigai bus toliau investuojami, atsižvelgiant į gyventojo amžių“, – sako Š. Ruzgys. 

Jis tikina, kad rizika, jog pinigai pensijų fonde sumažės, maža būtent dėl to, kad fondo investavimo rizika palaipsniui keičiama atsižvelgiant į fondo dalyvio amžių. Kitaip tariant, fondas jaunesnių gyventojų pinigus investuoja rizikingiau, jie daugiausia investuojami į akcijas, vyresnių – konservatyviau, pavyzdžiui, į obligacijas, indėlius ir pan.

„Bet jeigu žmogus buvo labai godus ir likus, tarkime, trejiems metams iki pensinio amžiaus jis pareiškia, kad nori būti su jaunimu, pereiti į rizikingesnį fondą, o tuo metu įvyksta žymesni svyravimai akcijų rinkose, toks asmuo dėl savo godumo patirs ir savo pinigų vertės svyravimus“, – pripažįsta jis.

Tačiau Š. Ruzgys atkreipia dėmesį, jog per 14 metų pensijų fondai vidutiniškai uždirbo beveik 5 proc. grąžą jau po visų administravimo mokesčių, įtraukiant krizinius metus ir pan. Taigi per 14 metų pinigų suma fonde vidutiniškai paaugo apie 5 proc. 

Nuo sprendimo priklauso tai, kiek gausite senatvėje 

Jei asmuo kaupia pensijų fonde, sulaukęs pensijos jis gali gauti ne tik „Sodros“ senatvės pensiją, kuri priklauso kiekvienam būtinąjį stažą įgijusiam dirbančiajam, bet ir išmoką iš pensijų fondo. Jos dydis priklauso nuo to, kiek pinigų bus sukaupta pensijų fonde.

Kaip rodo pensijų skaičiuoklė, kurią galite rasti prisijungę prie savo „Sodros“ asmeninės paskyros, sukauptą sumą pervedus į „Sodrą“, „Sodros“ senatvės pensija padidėja, tačiau pajamos, sulaukus pensinio amžiaus, būtų mažesnės.

Palikus sukauptą sumą pensijų kaupimo bendrovėje, asmens pajamos, jam išėjus į pensiją, būtų didesnės, taigi galima apibendrinti, kad pensijoje asmuo gaus daugiau sukauptus pinigus palikęs pensijų fonde.

Tačiau, kaip nurodoma skaičiuoklės priede, prognozuojamo dydžio „Sodros“ senatvės pensija ar išmokų iš pensijų fonde sukauptų lėšų dydis nėra garantuojami. Taip yra dėl to, kad nėra aišku, ar pensijos fondas išties generuos numatytą grąžą.

Nusprendusieji nebekaupti turi priimti sprendimą, ką daryti su sukauptais pinigais, iki šių metų birželio 30 dienos.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi