Naujienų srautas

Verslas2015.09.08 13:45

Derybose dėl Graikijos susitarimo pasiekti nepavyko

LRT RADIJAS, ELTA 2015.09.08 13:45

Graikijai ir euro zonos pareigūnams nepavyko pasiekti susitarimo dėl Graikijos skolų krizės, nors abi pusės vis dar tikisi, kad susitarti pavyks. Nepaisant didelio spaudimo, Graikijos vyriausybė ir toliau sako „ne“ griežtam taupymo planui.

Graikijai ir euro zonos pareigūnams nepavyko pasiekti susitarimo dėl Graikijos skolų krizės, nors abi pusės vis dar tikisi, kad susitarti pavyks. Nepaisant didelio spaudimo, Graikijos vyriausybė ir toliau sako „ne“ griežtam taupymo planui.

Tikimasi, kad artimiausiame susitikime bus pasiektas susitarimas. Vakar didžiuosiuose Graikijos miestuose vyko taikios demonstracijos, palaikančios Graikijos Vyriausybę.

Pasak euro grupės vadovo Jeroeno Dijsselbloemo, septynias valandas trukusios derybos Briuselyje buvo „konstruktyvios“. Tačiau jos baigėsi nepriėmus bendro pareiškimo, kuriame būtų nurodytos konkrečios priemonės.

Graikija tvirtina, kad jos susitarimas dėl finansinės paramos su ES yra nepakeliamas ir turi būti nutrauktas. Europos Sąjunga perspėjo Graikiją, kad ši turinti laikytis susitarimo.

Naujoji Graikijos vyriausybė pažadėjo nutraukti paramos programą ir sušvelninti su ja susijusias griežto taupymo priemones. Ji pasiūlė pakeisti trečdalį sutartyje numatytų įsipareigojimų 10-ies punktų reformų planu.

Tačiau Graikijos kreditoriai Europos Sąjungoje, vadovaujami Vokietijos, primygtinai reikalauja, kad paramos sąlygos nebūtų keičiamos.

J. Deiselblumas, vadovaujantis euro grupės euro zonos finansų ministrams, trečiadienį po susitikimo pareiškė, kad diskusijų apie konkrečius pasiūlymus nebuvo.

„Per derybas nebuvo diskutuojama dėl programos turinio, mes tiesiog mėginome susitarti dėl tolesnių priemonių per artimiausias porą dienų. To padaryti mums nepavyko. Diskusija buvo intensyvi, konstruktyvi, apimanti daug sričių, ji pasistūmėjo į priekį, bet nepakankamai, kad būtų prieita prie bendrų išvadų“, – sakė J. Deiselblumas.

Graikijos finansų ministras Yanis Varoufakis buvo nusiteikęs optimistiškai. Pasak jo, per neeilines derybas Briuselyje vyko „labai geros diskusijos“.

Pasak naujienų agentūros „Reuters“, Graikija atmetė euro zonos finansų ministrų susitarimo projektą, kuriame siūlyta „pratęsti“ dabartinį finansinės paramos susitarimą.

Šiuo metu galiojanti gelbėjimo paramos Graikijai programa baigiasi vasario 28 dieną. Vyriausybė teigia, kad paramos sąlygos – radikalus valstybės išlaidų karpymas ir darbo vietų naikinimas – nuskurdino Graikiją. Ji atsisako, kad kreditorių „trejetas“ – ES, Tarptautinis valiutos fondas (TVF) ir Europos centrinis bankas (ECB) – kontroliuotų programos vykdymo eigą.

Šiuo metu Graikijos skola siekia per 320 mlrd. eurų – apie 174 proc. bendrojo vidaus produkto (BVP).

Tūkstančiai graikų, nepaisydami šalto oro trečiadienį susirinko prie parlamento, kad palaikytų, naująją kairiųjų pažiūrų vyriausybę, kuri pagaliau pateikė skolų prislėgtos šalies finansinius planus Europos sąjungos finansų reikalų ministrams. Alexio Tsipro vyriausybė tikisi persiderėti dėl beveik trečdalio milžiniškos Graikijos skolos restruktūrizavimo. Šiandien, tai pat Briuselyje, Graikijos premjeras pats pristatys šiuos planus Europos sąjungos šalių lyderiams. Naujoji Atėnų valdžia vis dar tikisi, kad euro zonos šalys, kurios yra pagrindinės Graikijos kreditorės suteiks dar vieną laikiną paskolą, kad iki gegužės mėnesio galima būtų susitarti dėl visos skolos naštos palengvinimo.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi