Verslas

2015.09.08 13:45

R. Kuodis apie energetikos ministro užmojį: „šiek tiek idiotiškas žaidimas“

Energetikos ministrui bandant išsiaiškinti, kas yra tikrieji nepriklausomų šilumos gamintojų akcininkai, ekonomistas Raimondas Kuodis pareiškė, kad tai yra „šiek tiek idiotiškas žaidimas“. Pasak jo, šiluma būtų pigiausia tik tuomet, jei šilumos ūkį valdytų viena valstybės valdoma įmonė.

Energetikos ministro bandymus aiškintis tikruosius nepriklausomų šilumos gamintojų akcininkus ekonomistas Raimondas Kuodis vadina „šiek tiek idiotišku žaidimu“. Pasak R. Kuodžio, šiluma būtų pigiausia tuo atveju, jei šilumos ūkį valdytų viena įmonė ir ši būtų valdžios rankose.

„Šiek tiek idiotiškas žaidimas, žiūrint iš šono, nes iš tikrųjų eilinį kartą mūsų valdžios vyrai kovoja su išvestinėmis problemomis. [...] Šilumos ūkis turbūt yra pati natūraliausia iš visų galimų monopolijų, o tai reiškia, kad iš esmės pigiausiai šilumą pagamintų viena įmonė ir dar geriausia, kad ji būtų valstybės rankose“, – interviu LRT Radijo laidai „Lietuvos diena“ sako R. Kuodis. 

Ekonomistas R. Kuodis (A.Ufarto (BFL) nuotr.)

Jo nuomone, privačios įmonės Lietuvoje yra labai agresyvios: „Korumpuoja viską aplink, nusiperka įstatymus ir daro įvairius kitokius cirkus, apeinant reguliavimą.“ Todėl, R. Kuodžio manymu, kryptis turėtų būti ne konkurencija šilumos ūkyje, o planavimas. „Geriausia, kad tos įmonės būtų vienaip ar kitaip valstybės – ar savivaldybių, ar centrinės valdžios“, – pabrėžia ekonomistas. Jo teigimu, dabar Vyriausybė nesprendžia šilumos ūkio problemų trejus–ketverius metus.

„Šilumos ūkio įstatyme buvo parašyta, kad šiluma superkama iš kažkokių nepriklausomų šilumos tiekėjų. Ką reiškia žodis „nepriklausomas“, turbūt niekas pasakyti negali. Valdžia nereguliuoja jų kainų, todėl jie parduoda šilumą tik truputį pigiau nei esamas šilumos gamintojas. Tie projektai atsiperka tik per metus–dvejus“, – sako  R. Kuodis.

Ekonomistas dar 2012 metų pradžioje teigė, kad šilumos ūkį galėtų perimti valstybė. „Kaip ir sakiau prieš tuos metus – visi tie neskaidrūs, agresyvūs privatininkai sulįs į tą patį šilumos ūkį per galines duris, per arbatinukus – nedideles šilumines elektrines, jų pristatys. Po to jau numes valstybei tą didįjį ūkį, o patys nusigraibys grietinę. Taigi valdžia ignoruoja šią problemą, kaip ir daugelį kitų, vaidina, kad kažką veikia šioje srityje“, – mano R. Kuodis.

Energetikos ministras Rokas Masiulis trečiadienį paragino visus šilumos gamintojus atskleisti tikruosius savo akcininkus, kad neliktų abejonių dėl jų veiklos skaidrumo. Jei gamintojai nesutiks to padaryti, svarstoma juos įpareigoti teisės aktais. Pasak R. Masiulio, taip reaguojama į žiniasklaidoje pasirodančią informaciją, kad sostinėje veikiantys nepriklausomi šilumos gamintojai yra susiję su „Vilniaus energija“.

Savo ruožtu Kainų ir energetikos kontrolės komisijos pirmininko pavaduotojas  Darius Biekša sako, kad Lietuvai būtina apsibrėžti ilgalaikę šilumos ūkio modelio strategiją.