Naujienų srautas

Verslas2019.03.27 10:04

Lietuvoje vyksta Nacionalinis ekonomikos egzaminas: išbandykite savo jėgas!

LRT.lt 2019.03.27 10:04

Nuo 10 valandos Lietuvoje laikomas Nacionalinis ekonomikos egzaminas. Egzaminą galima laikyti šiandien bet kuriuo metu nuo 10 iki 19 valandos.

Norintys pasitikrinti savo žinias turi prisiregistruoti svetainėje www.ekonomikosegzaminas.lt

Nuo 10 val. egzaminą sprendę dalyviai susidūrė su situacija, kai atsakę į paskutinį klausimą ekranuose išvydo baltą ekraną. Organizatoriai ramina, kad jų atsakymai vis tiek buvo užfiksuoti, todėl iš naujo egzamino spręsti nereikia. 

Tie, kurie atsakė į uždarus klausimus, tačiau negalėjo atsakytį į vieną atvirą klausimą, tai galės padaryti iki rytojaus 18 val. Į tokių dalyvių el. pašto dėžutes ateis laiškas su nuoroda, kurią paspaudę dalyviai galės atsakyti į atvirą klausimą. Taip pat jie jau matys, kiek pateikė teisingų atsakymų į uždarus klausimus. Egzamino organizatoriai atsiprašo už techninius nesklandumus. 

Šiuo metu visi nesklandumai sutvarkyti, todėl egzaminą galima laikyti be kliūčių. 

Šis egzaminas jau tampa tradicija – vyksta antrus metus iš eilės. Kaip ir pernai, dalyviai varžosi trijose kategorijose: ekonomiškai raštingiausio moksleivio, studento ir piliečio. Kiekvienos kategorijos laimėtojai bus apdovanoti piniginiais prizais, vadovėlių komplektais ir kitomis dovanomis. 

Šiais metais į Nacionalinį ekonomikos egzaminą iš anksto užsiregistravo net 6000 gyventojų. Tai beveik dvigubai daugiau nei pernai. Tačiau organizatoriai pažymi, kad registruotis iš anksto nebuvo būtina, taigi norintieji dalyvauti – gali registruotis jau dabar ir spręsti egzaminą.

 70 švietimo įstaigų pranešė, kad organizuos bendrą visų moksleivių ir studentų laikymą.

„Kasdien kiekvienas priimame ekonominius sprendimus, o dabar daug kalbama apie tai, kad lietuviai šios srities neišmano. Šiuo egzaminu siekiame paskatinti domėtis ekonomikos principais, bet dar svarbiau – siūlome smagų būdą kiekvienam pasitikrinti savo žinias.

Pažadame, klausimai nėra ypač sunkūs, nereikės atsiminti apibrėžimų, vis dėlto tikrai reikės pasukti galvą – klausimai apima asmeninių finansų, bendrųjų ekonominių principų ir kitas sritis. 

Egzaminas skirtas visiems – nuo moksleivių iki profesionalų, nuo ekonomiką šiek tiek išmanančių iki nežinančių, ką tiksliai tas žodis reiškia. Pabandykite – galbūt net laimėsite piniginių prizų“, – kviečia Lietuvos laisvosios rinkos instituto švietimo centro vadovė Marija Vyšniauskaitė. 

Egzaminą organizuoja Lietuvos laisvosios rinkos institutas kartu su pagrindiniu partneriu – nacionaliniu transliuotoju LRT. 

Klausimus rengė visų šalies aukštųjų mokyklų ekonomikos fakultetai, Lietuvos bankas, Finansų ministerija, Valstybinė mokesčių inspekcija, švietėjiškos organizacijos ir ekonomikos mokytojai. Egzaminą globoja Švietimo, mokslo ir sporto ministerija. 

„Šis egzaminas – puikus būdas dar garsiau kalbėti apie ekonomiką, jos išmanymo svarbą, suprasti, kaip ji veikia mūsų kasdienybę. Iš kitos pusės – tai smagus būdas pasitikrinti savo žinias“, – sako Švietimo, mokslo ir sporto ministras Algirdas Monkevičius. 

Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos tyrimai rodo, kad tiek Lietuvos penkiolikmečių, tiek suaugusiųjų ekonomikos žinios yra prastos.  Penkiolikmečiai yra 11–12 vietoje tarp 15 tirtų šalių, o suaugusieji – 11-toje iš 30 valstybių. 

Pavertus į dešimtbalę sistemą, pernai bendras išlaikiusiųjų balas siektų šešetą.

Lietuvos laisvosios rinkos instituto apklausa parodė, kad daugiau kaip du trečdaliai gyventojų asmeniškai jaučia ekonomikos žinių trūkumą. Daugiausia – žemesnes pajamas gaunantys regionų gyventojai.  Pernai egzaminą laikė 7000 žmonių.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi