Naujienų srautas

Verslas2012.12.20 08:56

Vyriausybė atvėrė kelią elektros brangimo sumažinimui centu

Erika Fuks, DELFI.lt 2012.12.20 08:56

Trečiadienį Vyriausybei priėmus nutarimą, kad „Lietuvos energija“ turės gaminti mažiau šalies elektros sistemos balansą užtikrinančios elektros kiekio, kuri yra dotuojama iš elektros tarifo, elektros kaina nuo kitų metų gali brangti 1-1,5 ct už kilovatvalandę mažiau.  

Trečiadienį Vyriausybei priėmus nutarimą, kad „Lietuvos energija“ turės gaminti mažiau šalies elektros sistemos balansą užtikrinančios elektros kiekio, kuri yra dotuojama iš elektros tarifo, elektros kaina nuo kitų metų gali brangti 1-1,5 ct už kilovatvalandę mažiau.

Tai po Vyriausybės posėdžio patvirtino Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės komisijos (VKEKK) pirmininkė Diana Korsakaitė. Šią savaitę ir tarpušvenčio metu komisija planuoja pakeisti reikalingus teisės aktus.

„Šiandien priimti nutarimai turi keletą krypčių, ne vien tik fizinį remtinos elektros energijos kiekio sumažinimą, dar bus reikalingi skaičiavimai, bet, manau, mes galime orientuotis tarp 1 ir 1,5 cento (mažesnę elektros kainą už kilovatvalandę (kWh) vartotojui – DELFI)“, – sakė D. Korskaitė.

Lapkritį VKEKK pritarė bendrovės „Lesto“ siūlytiems elektros energijos kainų pakeitimams, kurie numato, kad už elektrą gyventojams nuo kitų metų teks mokėti vidutiniškai 13 proc. daugiau. Įskaičiavus PVM, vidutinė elektros kaina auga iki beveik 52 ct/kWh. Šiuo metu už elektros energijos vienos laiko zonos tarifą yra mokama 46 ct/kWh (su PVM).

Atsižvelgus į priimtą Vyriausybės nutarimą, elektra galėtų brangti iki 50 – 51 ct/kWh.

Naujas kainas planuoja patvirtinti tarpušvenčiu

Pasak D.Korsakaitės, tam, kad VKEKK spėtų įgyvendinti visus Vyriausybės priimtus nutarimus iki sausio 1 d., bus keičiama viešuosius interesus atitinkančios paslaugos (VIAP) kainos nustatymo metodika, elektros įsigijimo kaina, supirkimo kaina „Lietuvos elektrinei“ ir VIAP bendra dedamoji – tai planuojama padaryti šią savaitę.

Po Kalėdų turėtų susirinkti „Lesto“ valdyba ir nustatyti taikymo tvarkas, kurioms VKEKK turės pritarti arba iškart po Kalėdų arba jau gruodžio 31 d.

D. Korsakaitė patikino, jog pakaks „Lesto“ valdybos ir VKEKK sprendimų, kad elektros kaina mažėtų.

„Tai yra pasikeitimas „Lesto“ persiuntimo tarifuose, „Lesto“ buitiniuose tarifuose ir tiek, kiek liečia „Litgrid“ tarifus, VIAP visuomet eina pagal visiškai atskirą sutartį, atskiras sutartis ir tai neturi nieko bendro su jų valdyba, o tos sutartys, kurios yra pasirašytos tarp vartotojų ir nepriklausomų tiekėjų, arba ir nenepriklausomų tiekėjų tinklų operatorių, jos turės būti peržiūrėtos“, - sakė ji.

Pasak D. Korskaitės, patvirtinus naujas elektros gamybos kvotas, „Lietuvos elektrinė“ dėl devintojo bloko paskolų ir veiklos problemų neturės.

Paklausta, ar netikėtas buvo antras elektros kainų keitimas šiemet D. Korsakaitė sakė: „Kvotų nustatymas ir kitų VIAP paslaugų apimčių nustatymas yra politinis klausimas ir šitą klausimą sprendžia politikai, kaip įvyko ir šį sykį ir mes esame pasiruošę įgyvendinti tai, kas buvo įgyvendinta priimtais Vyriausybės nutarimais.“

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi