Verslas

2015.09.08 13:45

Dar viena šalis ruošia „finansinę bombą“?

DELFI.lt2015.09.08 13:45

Danija gali pasekti Šveicarijos pavyzdžiu ir panaikinti savo valiutos lubas euro atžvilgiu, nes krona darosi per stipri ir tampa sudėtinga vykdyti įsipareigojimus dėl jos lubų.

Danija gali pasekti Šveicarijos pavyzdžiu ir panaikinti savo valiutos lubas euro atžvilgiu, nes krona darosi per stipri ir tampa sudėtinga vykdyti įsipareigojimus dėl jos lubų.

Antradienį Danijos nacionalinis bankas turėjo paskelbti sausį turėtą valiutos kiekį, o tada tikimasi norinčių pirkti kronas antplūdžio, nes investuotojai ieško saugaus būdo investuoti, rašo euobserver.com

Mastrichto sutartyje Danija susitarė dėl savo valiutos, o 1999 m. prisijungė prie Europos bloko valiutų keitimo kursų mechanizmo (ERM-2), kuris reikalauja, kad krona plius ar minus 2,25 proc. diapazonu turi būti susieta su euru.

2000 m. referendume danai balsavo prieš euro įvedimą (53 proc. prieš, 47 proc. už).

Pagal ERM-2, tiek Danijos centrinis bankas, tiek Europos Centrinis bankas (ECB) Frankfurte įsipareigoja išlaikyti stabilią valiutą. Tiesa, šiuo atveju kronai gresia pavojus tapti pernelyg stipria valiuta, siekiant išsaugoti stabilumą euro atžvilgiu.

Dėl Danijos pastangų išsaugoti stabilų kronos kursą euro atžvilgiu ir sulaikyti investuotojus nuo kronų pirkimo teko 0,5 proc. sumažinti bazinę palūkanų normą (trečias sumažinimas per mažiau nei dvi savaites).

Na o praėjusį penktadienį Danijos centriniam bankui nusprendus sustabdyti vertybinių popierių pardavimą, 10 metų vyriausybės vertybinių popierių palūkanų norma sumažėjo iki 0,15 proc.

Vyriausybės dažniausiai nerimauja, kad jų skolinimosi procentai per dideli ir kad senka užsienio valiutų rezervai, tačiau Danija pardavė užtektinai vyriausybės vertybinių popierių, kad padengtų 2015 m. skolinimosi išlaidas.

„Nacionalinio banko turimas pranašumas – jis gali spausdinti naujų pinigų. Jam niekada nepristinga pinigų, tad štai kas atsitinka, kai jis išsiunčia kronas į rinką pirkti aurų. Taip didėja užsienio valiutos rezervai“, – teigė „Danske Bank“ vyriausiasis ekonomistas Steenas Bocianas.

Pastaruosius metus euras nuolat silpnėjo, pasiekė mažiausią lygį dolerio atžvilgiu – 1 : 1,11, kai ECB paskelbė planus dėl 1,1 trilijono eurų vertės vertybinių popierių pirkimo, siekiant susilpninti kitas valiutas euro atžvilgiu, paskatinti eksportą ir pažaboti defliaciją.

Kai Šveicarijos centrinis bankas sausio viduryje paskelbė sprendimą panaikinti franko lubas, euro vertė sumažėjo apie 20 proc. Šveicarijos franko atžvilgiu.

Šveicarijos centrinis bankas paaiškino, jog 2011 m. rugsėjį patvirtintas valiutos keitimas – 1,20 frankų už eurą yra nebeteisingas, nes euro zonoje žymiai sustiprėjo finansų politikų įvairavimas.

„Jei bus atsisakyta dabartinio valiutų keitimo mechanizmo, krona pabrangs“, – teigė įtakingas ekonomistas Frederikas I. Pedersenas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt