Verslas

2015.02.03 21:59

„Vilniaus energija“ ginasi, kad pigiau įsigyti dujų trukdo valstybės institucijos

ELTA2015.02.03 21:59

Bendrovė „Vilniaus energija“, reaguodama į energetikos ministro Roko Masiulio kritiką, esą jau antrą mėnesį sąmoningai permoka už dujas, teigia, kad pigiau įsigyti dujų jai kliudo vangiai dirbančios valstybės institucijos, ir svarsto galimybę kreiptis į Konkurencijos tarnybą.

Bendrovė „Vilniaus energija“, reaguodama į energetikos ministro Roko Masiulio kritiką, esą jau antrą mėnesį sąmoningai permoka už dujas, teigia, kad pigiau įsigyti dujų jai kliudo vangiai dirbančios valstybės institucijos, ir svarsto galimybę kreiptis į Konkurencijos tarnybą.

„Vilniaus energija“ išplatino pranešimą spaudai, kuriame tikina dar 2014 metų gruodžio 1 dieną paskelbusi gamtinių dujų įsigijimo konkursą 2015 metams.

Tačiau konkurse dalyvavusių tiekėjų pateiktos kainos neatitiko Vyriausybės nutarimu priimtų „Įmonių, veikiančių energetikos srityje, energijos ar kuro, kurių reikia elektros ir šilumos energijai gaminti pirkimų taisyklių“ nuostatų, kuriomis „Vilniaus energija“, kaip valstybės reguliuojama šilumos tiekimo įmonė, privalo vadovautis.

Bendrovė tikina daug kartų įvairiais būdais kreipusis į atsakingas institucijas su prašymu išaiškinti, kaip privalo spręsti susidariusią situaciją: ar konkursą tęsti, ar nutraukti.

Anot „Vilniaus energijos“, išaiškinimą, kaip reikėtų palyginti pateiktas kainų formules ir biržos kainas, Energetikos ministerija pateikė tik sausio 27 dieną

„Vilniaus energija“ skelbia sausio 29 dieną pakartotinai kreipusis į Viešųjų pirkimų tarnybą, prašydama išaiškinti, ar gali tęsti dar 2014 metų gruodžio 1 dieną pradėto konkurso procedūras. Leidimo tęsti viešąjį pirkimą, anot sostinės šilumos tiekėjo, tebelaukiama.

Pigiai įsigyti dujų biržoje „Vilniaus energija“ tikina taip pat negalinti, nes „Lietuvos dujų tiekimas“ esą biržoje taiko didelę dujų kainą. Tačiau jos „Vilniaus energija“ atskleisti negali.

„Kainas paviešinsime, kai leis įstatymai. Ši informacija parodys negeranorišką valstybės kontroliuojamos bendrovės nusiteikimą ir bandymą dujas parduoti kuo brangiau. Mūsų žiniomis, Panevėžio ir Šiaulių miestams dujų tiekėjai siūlė žymiai mažesnes kainas“, – sako „Vilniaus energijos“ vadovas Linas Samuolis.

Anot jo, labai panašios ir aukštos dujų tiekėjų kainos „Vilniaus energijai“ verčia įtarti galimą kartelinį susitarimą tarp tiekėjų ir diskriminacinį „Lietuvos dujų tiekimo“ požiūrį į pirkėjus.

„Svarstome galimybę kreiptis į Konkurencijos tarybą“, – teigia L. Samuolis.

Kaip jau skelbta, antradienį Energetikos ministerija kreipėsi į Valstybinę kainų ir energetikos kontrolės komisiją (VKEKK), prašydama įvertinti, ar „Vilniaus energija“ vadovaujasi Šilumos ūkio įstatyme nustatytu prioritetu – mažiausiomis sąnaudomis užtikrinti patikimą ir kokybišką šilumos tiekimą vartotojams.

M. Mikalajūnas kaltina dezinformacija

„Lietuvos dujų tiekimo“ generalinis direktorius Mantas Mikalajūnas teigia, kad „Vilniaus energija“, besiteisindama dėl per brangiai perkamų dujų, ir toliau klaidina visuomenę ir valstybės institucijas.

Pranešime spaudai M. Mikalajūnas teigia, kad „bendrovės „Vilniaus energija“ organizuojamo konkurso pradiniame etape „Lietuvos dujų tiekimas“ praėjusių metų gruodį pateikė pirminį pasiūlymą, kai nuolaidos taikymą reglamentuojantys teisės aktai dar nebuvo patvirtinti. Konkurso sąlygose buvo numatytas derybų etapas, todėl vertinti pasiūlymus ir lyginti kainas neužbaigus derybų ir negavus galutinių pasiūlymų yra gerokai per anksti. Gruodžio pabaigoje patvirtinta kainodaros tvarka leidžia „Lietuvos dujų tiekimo“ verslo klientams, taip pat ir „Vilniaus energijai“, pasiūlyti gamtines dujas su ženklia nuolaida. Tačiau šia galimybe „Vilniaus energija“ net nebando pasinaudoti, iki šiol nepakviesdama „Lietuvos dujų tiekimo“ į derybas ir dangstydamasi susirašinėjimu su valstybės institucijomis“.

M. Mikalajūnas komentuoja, kad „su VKEKK suderinta kainodaros tvarka aiškiai nustato, kad nuolaida yra taikoma tik sudarant su Lietuvos nebuitiniais vartotojais dujų pirkimo-pardavimo sutartis, o ne prekiaujant biržoje.“

Anot „Lietuvos dujų tiekimo“ generalinio direktoriaus: „Jau įvykusių gamtinių dujų pirkimo konkursų rezultatai rodo, kad Vyriausybės sprendimas dėl papildomos nuolaidos už dujas taikymo pasiteisino. Rinkoje suaktyvėjo konkurencija, dėl kurios dujų pirkėjams šiais metais siūlomos patrauklios kainos, o galutiniai vartotojai – šalies gyventojai ir verslo įmonės dėl to gaus pigesnes paslaugas. Kuo greičiau „Vilniaus energija“ užbaigs dujų pirkimo procedūras, tuo greičiau bus atvertas kelias šildymo kainų mažėjimui sostinėje“.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.