Verslas

2015.02.02 22:16

J.-C. Junckeris – už Graikijos skolų kontrolės pertvarką

ELTA 2015.02.02 22:16

Europos Komisijos pirmininkas Jeanas-Claude`as Junckeris palaiko idėją keisti tarptautinių kreditorių „trejeto“ sistemą, pirmadienį pranešė EK pirmininko atstovas.

Europos Komisijos pirmininkas Jeanas-Claude`as Junckeris palaiko idėją keisti tarptautinių kreditorių „trejeto“ sistemą, pirmadienį pranešė EK pirmininko atstovas.

Naujoji kairiųjų pažiūrų vyriausybė, vadovaujama premjero Alexis Tsipras, pareikalavo nutraukti priežiūros sistemą, kuri jungia tris tarptautinius kreditorius – Tarptautinį valiutos fondą (TVF), Europos Komisiją (EK) ir Europos centrinį banką (ECB), ir kuriai masiškai priešinasi griežto taupymo priemonių nualinti graikai.

A. Tsipras, tęsdamas savo kelionę po Europos sostines, trečiadienį susitinka su J.-C. Junckeriu. Naujasis Graikijos premjeras šios kelionės po Europos sostines metu tikisi sulaukti palaikymo savo keliamiems reikalavimams – restruktūrizuoti Graikijos skolą ir atsisakyti skausmingų šalies reformų priežiūros sistemos.

Kaip pirmadienį rašė Vokietijos laikraštis „Handelsblatt“, neįvardindamas savo šaltinių, J.-C. Junckeris norėtų išardyti vadinamosios kreditorių „troikos“ sistemą, kuri buvo įvesta po to, kai Graikijai 2010 metais buvo suteikta finansinė parama, ir surasti jai alternatyvą.

Paklaustas apie šiuos pranešimus, J.-C. Junckerio atstovas Margaritis Schinas per spaudos konferenciją atsakė galįs tik „pakartoti“ tai, ką EK vadovas jau sakė, kai buvo išrinktas praėjusių metų liepą, ir pacitavo J.-C. Junckerį: „Mes turėtumėm pasistengti pakeisti „trejetą“ kokia nors labiau demokratinėmis formomis pagrįsta ir atskaitingesne struktūra...“.

Tačiau M. Schinas pridūrė: „Mes nesame numatę jokios naujos struktūros, neturime jokios naujos formulės. Ir aš neketinu daugiau spekuliuoti šia tema...“.

M. Schinas perspėjo, kad bet kokiam sprendimui peržiūrėti „trejeto“ sistemą ar bet kokį klausimą, susijusį su finansine parama Graikijai, turėtų vieningai pritarti visos euro zonos narės-valstybės.

Bet kokiam klausimui šiuo etapu turi pritarti visos 19 euro zonos narių, sakė jis.

Nors 2012 metais buvo ryžtasi restruktūrizacijai, Graikiją vis dar slegia didžiulė 315 mlrd. eurų skola, sudaranti apie 175 proc. jos bendrojo vidaus produkto (BVP).

Suformuotas 2010 m. gegužę, kreditorių „trejetas“ sukaupė fondą lėšų iš ES, TVF ir ECB, iš kurio 240 mlrd. eurų buvo numatyta kaip finansinė parama Graikijai, būtina skoloms padengti ir išsilaikyti euro zonoje.

TVF jau išsakė savo abejonių dėl „troikos“ misijos efektyvumo savo 2013 m. birželio mėn. ataskaitoje, kurioje minima, kad „nėra aiškaus darbų paskirstymo“ ir kad Europos partneriams trūksta patirties ir gebėjimų vykdyti didelės paramos programas.