Verslas

2019.03.22 16:05

ES geležinkelių agentūros vykdomasis direktorius: „Rail Baltica“ – ilga ir sudėtinga istorija

ELTA 2019.03.22 16:05

Projektas „Rail Baltica“ yra ilga ir sudėtinga istorija, o daugiausia problemų projekte kilo iš šalių bendro tikslo neturėjimo, sako ES geležinkelių agentūros vykdomasis direktorius Josefas Doppelbaueris.

„Sutinku, kad „Rail Baltica“ yra ilga ir sudėtinga istorija. Mano požiūriu, didžiausios „Rail Baltica“ problemos buvo mąstyme. Kiekviena šalis turėjo savo tikslus. Jeigu norime matyti progresą, turime dirbti kartu“, – Europos Komisijos atstovybės Lietuvoje rengtoje diskusijoje sakė J. Doppelbaueris.

Paklaustas, ar yra galimybių paveikti Lenkiją greičiau tvarkyti savo „Rail Baltica“ ruožą, ES geležinkelių agentūros vykdomasis direktorius teigė, kad Lenkijai reikia parodyti, kokią naudą atneštų jos prisijungimas prie Baltijos šalių.

„Lenkija iki Lietuvos sienos jau turi standartinius europinius bėgius, tačiau svarbiau integruoti „Rail Baltica“ plačiau į Lenkiją – iš Lenkijos į Vokietiją, Čekiją, Slovakiją. Turime parodyti Lenkijai, taip pat ir potencialiems privatiems operatoriams galimybes verslui gauti pelną sujungiant jų tinklą su Baltijos šalimis. Tikiu, kad reikia ne tik parodyti naudą (Lenkijai. – ELTA), bet taip pat ir daryti šiokį tokį spaudimą atkreipiant dėmesį į Europos strateginius tikslus“, – teigė J. Doppelbaueris.

ELTA primena, kad „Rail Baltica“ – svarbiausias geležinkelių infrastruktūros projektas Baltijos regione, integruosiantis Baltijos šalis į Europos geležinkelių tinklą. Projektų investicijų suma Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje sieks apie 5,7 mlrd. eurų, vien Lietuvoje investicijos, planuojama, viršys 2,4 mlrd. eurų.

Lietuva ir Estija pernai vasario pradžioje Stebėtojų taryboje išreiškė nepasitikėjimą tuomete „RB Rail“ vadove Baiba Rubesa dėl nesutampančių požiūrių į projekto įgyvendinimą. Rugsėjį B. Rubesa pati pranešė apie savo pasitraukimą. Po B. Rubesos pasitraukimo laikinuoju „RB Rail“ vadovu ir valdybos pirmininku buvo paskirtas Ignas Degutis.

Vasario pradžioje buvo paskelbta, kad prie „Rail Baltica“ projekto oficialiai prisijungs Suomija. Iki šiol jame šalis dalyvauja netiesiogiai.

Nuo kovo 11 d. „Rail Baltica“ įgyvendinimą koordinuojančios įmonės „RB Rail“ generalinio direktoriaus ir valdybos pirmininko pareigas pradėjo eiti suomis Timo Riihimakis.