Verslas

2015.02.14 17:43

„Gazprom“: nutrauksime dujų tranzitą per Ukrainą, neplėsime „Nord Stream“

ELTA2015.02.14 17:43

Sprendimas dėl dujų tiekimo, apeinant Ukrainos teritoriją nuo 2019-ųjų, priimtas, todėl Europos Sąjungai (ES) lieka nedaug laiko paruošti infrastruktūrą. Tokią informaciją Europos dujų konferencijos metu pateikė „Gazprom“ direktorių valdybos pirmininkas Viktoras Zubkovas. Apie tai praneša „RIA Novosti“.

Sprendimas dėl dujų tiekimo, apeinant Ukrainos teritoriją nuo 2019-ųjų, priimtas, todėl Europos Sąjungai (ES) lieka nedaug laiko paruošti infrastruktūrą. Tokią informaciją Europos dujų konferencijos metu pateikė „Gazprom“ direktorių valdybos pirmininkas Viktoras Zubkovas. Apie tai praneša „RIA Novosti“.

Rusijos nacionalinio energetinio saugumo fondo (FNEB) duomenimis, dujų tranzitas iš Rusijos per Ukrainos teritoriją 2014 metais smuko maždaug trečdaliu – dėl šios priežasties Kijevas prarado apie 1 mlrd. JAV dolerių. Fondo duomenimis, pernai tranzito apimtys sudarė 58,8 mlrd. kub. metrų. Lyginant su ankstesnių metų rodikliais, jos smuko 25 mlrd. kub. metrų dujų. Ukrainai tenkanti dujų dalis iš viso į Europą transportuojamų rusiškų dujų kiekio smuko nuo 52 iki 40 procentų.

„Ukrtransgaz“ vertinimais, 2014 metais rusiškų dujų tranzito apimtys sumenko 28 proc. ir pasiekė 62,2 mlrd. kub. metrų. Iš viso į Europos valstybes perpumpuota 59,4 mlrd. kub. metrų dujų.

Kiek anksčiau „Gazprom“ vadovas Aleksejus Mileris pareiškė, kad projektas „Turkijos Srautas“ yra vienintelis maršrutas, kuriuo į Europą galima tiekti 63 mlrd. kub. metrų rusiškų dujų, šiuo metu perpumpuojamų per Ukrainos teritoriją.

„Kitų variantų nėra, – pabrėžė A. Mileris. – Mūsų partneriai iš Europos buvo apie tai informuoti, todėl dabar jiems tenkanti užduotis – sukurti būtiną dujų transportavimo infrastruktūros dalį nuo Turkijos iki Graikijos“.

Atideda „Šiaurės srauto“ plėtrą

Rusijos koncernas „Gazprom“ nusprendė atidėti planuotą vamzdyno „Šiaurės Srautas“ (angl. Nord Stream), kuriuo rusiškos dujos tiekiamos į Vokietiją, plėtrą. Apie tai trečiadienį pranešė „Reuters“, cituodama „Gazprom“ direktorių valdybos pirmininką Viktorą Zubkovą, kalbėjusį Vienoje vykusioje „Europos dujų konferencijoje“.

„Gazprom“ mano, kad dabartinio „Šiaurės srauto“ galingumo pakanka, todėl dujotiekį skubiai plėsti poreikio nėra, nurodo agentūra. V. Zubkovas aiškino tokį sprendimą pablogėjusiomis rinkos sąlygomis.

„Kai kainos krinta šiuos projektus tampa sunku įgyvendinti, o kartais – net neįmanoma“, – sakė direktorių valdybos vadovas.

Apie tai, kad „Gazprom“ neplanuoja papildomai didinti „Šiaurės srauto“ galingumo, kalbėjo ir koncerno atstovas Sergejus Kuprianovas. „Šiuo metu nėra jokių planų apie „Šiaurės srauto“ plėtrą. Vamzdynu, pagal šio techninius duomenis, galima perpumpuoti 60 milijardų kubinių metrų per metus. To šiuo metu užtenka“, – teigia pareigūnas.

„Nord Stream“ galingumo didinimas gali būti atidėtas ir dėl sudėtingos politinės situacijos, naujienų agentūrai „Reuters“ teigė „Gazprom“ šaltiniai. „Mums nesuteikė prieigos prie (Vokietijos dujotiekio – ELTA) OPAL. Kam statyti dar du atsišakojimus? Mes jų statyti neketiname“, – sakė vienas pareigūnas.

„Nord Stream“ veikti pradėjo 2011 metų pabaigoje. Daugiau nei 1200 km ilgio vamzdynas Baltijos jūros dugnu jungia Rusiją ir Vokietiją. Projekto akcininkai yra „Gazprom“ (jai priklauso 51 proc. akcijų), Vokietijos „Wintershall“ ir „E.ON Ruhrgas“ valdo po 15,5 proc., o olandų „Gasunie“ ir Prancūzijos „GDF Suez“ – po 9 proc.

2013-aisiais „Gazprom“ paskelbė apie planus plėsti „Nord Stream“ ir nutiesti dar dvi atšakas į Didžiąją Britaniją.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.