Naujienų srautas

Verslas2012.12.21 11:37

Eglučių kainos badosi

Kirstos, vazonuose, augintos Lietuvoje ir atkeliavusios iš užsienio. Tūkstančiai eglučių prekybos centruose, gatvėse ir turguose laukia, kol jas kas nors nupirks ir prasidės jų gyvenimo šventė. Pirkėjų antplūdžio prekybininkai tikisi sulaukti jau šią savaitę.

Kirstos, vazonuose, augintos Lietuvoje ir atkeliavusios iš užsienio. Tūkstančiai eglučių prekybos centruose, gatvėse ir turguose laukia, kol jas kas nors nupirks ir prasidės jų gyvenimo šventė. Pirkėjų antplūdžio prekybininkai tikisi sulaukti jau šią savaitę.

Atvežė daniškų eglučių

Prekyba eglutėmis šiemet prasidėjo kaip paprastai – dar lapkritį. Tradiciškai prekyba įsibėgėja per porą savaičių ir didžiausio klientų antplūdžio prekybininkai žaliaskarėmis sulaukia likus savaitei iki Kalėdų.

Už eglutę, priklausomai nuo vietos, kur ji parduodama, kur užauginta, tikra ar dirbtinė, prašoma labai įvairiai. Mažytę eglutę ar šaką galima nusipirkti už 4 litus, tačiau norint įspūdingo medžio teks sukrapštyti ir kelis šimtus. Įprasta daugmaž 70 centimetrų aukščio eglė sostinėje kainuoja 30–50 litų. Kaina priklauso nuo miesto vietos, kurioje ji parduodama.

Nors prekiautojai neigia, tačiau žurnalistams pasirodė, kad eglučių kainos šiemet didesnės nei pernai. Dienraščio skaitytoja Rūta skundėsi, kad viename didžiųjų prekybos centrų jai pavyko rasti tik daniškų ir labai jau brangių eglučių. Moteris buvo pasirengusi kaip ir pernai eglutei vazone skirti iki 20 litų, tačiau apsilankius parduotuvėje teko atseikėti pusę šimto.

„Ten buvo tik daniškų eglučių. Jos kitokios nei lietuviškos, be to, labai brangios. Net ir mažytė eglutė kainavo apie 50 litų. Pernai buvo ir eglučių, ir kėnių vazonuose. Net kėniai tiek nekainavo, kiek šiemet eglutės. Galėdavai po švenčių pasisodinti kieme. Dabar pirkau kirstą, nes eglutei vazone tikrai gaila tiek pinigų“, – dėstė vilnietė Rūta.

Pigias eglutes išpirko

Šiaurės miestelyje eglutėmis prekiaujanti moteris čia apsilankiusiems žurnalistams taip pat rodė medelius, kurių kaina prasidėdavo vidutiniškai nuo 50 litų. Moteris tikino, kad ir pernai eglutės kainavo labai panašiai.

„Nežinau, kaip kitur, aš iš šito aptvaro niekur neišeinu. Man atrodo, kad kainos buvo tokios pat ir pernai, ir šiemet. Mes patys auginame, tai mūsų kaina. Ir niekada nesidairėme kitų“, – tikino moteris.

Pašnekovė prisiminė, kad pigesnių eglučių būta, tačiau jos senokai išpirktos. „Tokias eglutes žmonės pirmiausia perka. Liko tik didesnės ir natūralu, kad brangesnės. Dar prieš savaitę buvo eglučių ir po 20, ir net po 15 litų“, – dėstė pašnekovė.

Akcijos – tik po švenčių

Panašios eglučių kainos ir kitose lauko prekybos vietose Šiaurės miestelyje. Prie vaikiškų parduotuvių siūlomos sidabrinės eglės buvo papuoštos etiketėmis, kuriose žemiausia kaina taip buvo gerokai didesnė nei 50 litų.

Tokios pačios sidabrinės eglutės prie gėlių turgelio S. Konarskio gatvėje jau kainavo gerokai pigiau. Čia taip pat buvo galima įsigyti ir eglių šakų. Tačiau didesnių nuolaidų pardavėja nežadėjo.

„Šaka – 5 litai, o eglės tiek, kiek kainuoja, pigiau nebus. Tiksliau, pigiau bus, bet po švenčių. Mes auginame patys, nesame perpardavinėtojai. Žinoma, nuleisime kainas po švenčių, prieš Naujuosius metus. Bet jau tada mažai kas perka. Dauguma prieš Kalėdas nori įsigyti“, – dėstė pardavėja.

Dar pigesnių eglučių pavyko rasti lauko prekybos vietoje Savanorių prospekte. Prekiautojai žadėjo, kad žaliaskarių nepritrūks, o ir kainos bus patrauklios visiems. „Turėsime pačių įvairiausių eglučių, visų skoniui. Svarbiausia, kad žmonėms nebūtų šalta ateiti jų įsigyti“, – kalbėjo prekiautojas, siūlantis pirkti lietuviškas eglutes.

Siūlo ir dirbtinių

Prekyba dirbtinėmis eglutėmis lauko prekybos vietose vis dar nepopuliari, tačiau jų netrūksta didžiuosiuose prekybos centruose. Dienraščio „Vilniaus diena“ kalbintas „Norfos“ parduotuvių tinklo atstovas spaudai Darius Ryliškis teigė, kad prekybos tinklas pirmiausia pradėjo prekybą dirbtinėmis eglutėmis, o tikrų turėtų atsirasti prieš Kalėdas. Tada laukiama ir didžiausio pirkėjų antplūdžio.

„Kalėdinę prekybą įvairaus dydžio dirbtinėmis eglutėmis pradėjome lapkričio pirmoje pusėje. Didžiausio pirkėjų antplūdžio, kaip visuomet, laukiame paskutinę savaitę prieš šv. Kalėdas. Paskutinę savaitę iki šv. Kalėdų pradėsime prekiauti ir įvairių dydžių lietuviškomis eglutėmis vazonėliuose“, – teigė D. Ryliškis.

Pašnekovas viliasi, kad šiemet eglučių pardavimas augs bent dešimtadaliu. „Šalia kai kurių prekybos centrų nuomosime erdves gyvų (kirstinių) eglių pardavėjams. Šiemet eglučių planuojame parduoti maždaug 10 proc. daugiau nei pernai“, – pabrėžė pašnekovas.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi