Verslas

2015.09.08 13:45

MMA didinimas: nekonkrečiais planais nepatenkintos ir profsąjungos, ir darbdaviai

Virginija Motiejūnienė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt, BNS2015.09.08 13:45

Artėjant savivaldybių rinkimams – dar vienas siūlymas didinti minimalią algą. Šįkart Trišalė taryba apie tai diskutavo Vyriausybės iniciatyva. Tačiau nebuvo nurodyta nei kiek šią algą kelti, nei nuo kada, todėl svarstymas atidėtas.

Artėjant savivaldybių rinkimams – dar vienas siūlymas didinti minimalią algą. Šįkart Trišalė taryba apie tai diskutavo Vyriausybės iniciatyva. Tačiau nebuvo nurodyta nei kiek šią algą kelti, nei nuo kada, todėl svarstymas atidėtas.

„Sodros“ duomenimis, Lietuvoje yra daugiau nei 1,3 mln. dirbančiųjų, iš kurių minimalią ar dar mažesnę algą gauna apie 400 tūkst. Dabar minimali alga Lietuvoje yra 300 eurų, Latvijoje – 360 eurų, o Estijoje – 390 eurų.

Politikai jau pernai kalbėjo apie galimybę minimalų užmokestį šiemet kelti 25 eurais iki 325 eurų. Bet premjeras tąkart sakė, kad didinimas priklausys nuo ekonomikos rezultatų.

Tačiau artėjant savivaldybių rinkimams, minimalaus atlygio didinimą Vyriausybė vėl įtraukė į Trišalės tarybos darbotvarkę. Verslo ir net profsąjungų atstovų teigimu, tai – tuščias politikavimas.

„Pramonininkų konfederacija pritarė minimalios algos didinimui, bet keista Vyriausybės pozicija. Mes tikėjomės, kad šitame posėdyje bus pasakyta, kiek yra biudžete numatyta lėšų ir kiek Vyriausybė pagal galimybes gali minimalią algą didinti, bet mes tokio pasiūlymo neišgirdom ir todėl nustebino, kam reikėjo įtraukti šitą klausimą į trišalės tarybos posėdį, kai jokių konkrečių pasiūlymų tikrai nebuvo“, – sako Artūras Černiauskas, Profesinių sąjungų konfederacijos pirmininkas.

„Stebina tai, kad Vyriausybė buvo visiškai nepasiruošusi, ji atėjo į posėdį ir neturi jokių konkrečių pasiūlymų“, – sako Verslo darbdavių konfederacijos gen. direktorius Danas Arlauskas.

Socialinės apsaugos viceministras aiškina, kad reikia nustatyti kriterijus, susietus su ekonomine situacija, kuriais remiantis minimali alga ir būtų didinama. Tam jau sukurta speciali darbo grupė.

„Tai yra darbinis klausimas, jis turi būt pagrįstas. Kad jis nebūtų politinis, kad „didinam, mažinam“, turi atsirast kriterijai, kurie turi būt pririšti prie realios situacijos“, – sako viceministras Gintaras Klimavičius.

Premjero patarėjas: Vyriausybė pasiruošusi

Tuo metu premjero patarėjas Audrius Misevičius sako, kad Vyriausybė yra pasiruošusi nuo liepos didinti minimalią mėnesio algą ir tam yra numatytos lėšos valstybės biudžete. Jis sako, kad galutinis sprendimas priklausys nuo to, kaip tam pasiruošęs verslas.

„Dar priimant biudžetą, jame buvo numatyta suma, skirta minimalios mėnesio algos didinimui. Vyriausybė tam yra techniškai pasiruošusi, dabar viskas priklausys nuo socialinės ir ekonominės situacijos, taip pat ir nuo partnerių sutarimo“, – BNS sakė A. Misevičius.

Vyriausybės, darbdavių ir darbuotojų atstovai iki vasario pabaigos ketina įvertinti situaciją, ar yra galimybių nuo šių metų vidurio didinti minimalią algą. Verslo darbdavių konfederacijos vadovas Danas Arlauskas sako, kad norima pasinaudoti gerąja patirtimi ir surinkti objektyvius statistinius duomenis.

„Buvo priimtas labai konstruktyvus sprendimas išsiaiškinti situaciją, pasinaudojant Valstybinės mokesčių inspekcijos, „Sodros“, Statistikos departamento duomenimis. Kokia situacija su įmonėmis, su jų finansais, bankrotais. Turime žinoti, kokios yra galimybės, kiek ir kokiu būdu minimalią mėnesio algą būtų galima didinti“, – BNS sakė D. Arlauskas.

Trišalė taryba antradienį sudarė specialią darbo grupę, kuri iki vasario pabaigoje turėtų pateikti MMA didinimo gaires, BNS pranešė socialinės apsaugos ir darbo ministrės patarėjas viešiesiems ryšiams Arūnas Malinovskis.

„Ji turi per mėnesį išanalizuoti situaciją ir pateikti gaires, kurias vėliau svarstys socialiniai partneriai“, – teigė jis.

Prezidentė Dalia Grybauskaitė anksčiau sakė, kad minimalios algos pakėlimas 25 eurais iki 325 eurų yra įmanomas nuo šių metų liepos.

D. Arlauskas BNS teigė kol kas negalintis pasakyti, kokiam MMA didinimui pritartų darbdaviai.

„Pramonininkai siūlė jau nuo šių metų pradžios simboliškai MMA padidinti iki 305 eurų, tačiau tai nesulaukė palaikymo. Panašu, kad minimalios mėnesio algos klausimas yra kaip politinis saldainis, prisimenamas artėjant rinkimams“, – BNS sakė D. Arlauskas.

Jo teigimu, darbdaviai teoriškai gali pritarti įvairiam MMA didinimui.

„Gal pritarsime 25, gal 50 eurų didinimui, tai priklausys nuo situacijos“, – BNS sakė D. Arlauskas.

MMA nuo 2014 metų spalio 1 dienos padidėjo 10,1 euro (35 litais) iki 300 eurų (1035 litų).

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.