Verslas

2019.03.21 12:08

EK pareigūnas: nesame naivūs Kinijos atžvilgiu, bet ieškome balanso

ELTA2019.03.21 12:08

Europos Sąjunga Kinijos atžvilgiu nėra nusiteikusi naiviai, tačiau bandoma ieškoti balanso tarp saugumo ir ekonominio bendradarbiavimo klausimų, sako Europos Komisijos (EK) pareigūnas.

Kaip sakė šaltinis EK, ketvirtadienį prasidedančioje Europos Vadovų Taryboje ypatingas dėmesys bus skiriamas Kinijai, kuri, kaip įvardijo pareigūnas, yra ne tik partnerė, bet ir ekonominė konkurentė ir sisteminė varžovė.

„Europos Vadovų Tarybos darbotvarkėje numatyta aptarti 10 veiksmų, susijusių su Kinija: tai dialogas dėl žmogaus teisių, kova su klimato kaita, glaudesnis Kinijos bendradarbiavimas su Iranu, kovos su klimato kaita klausimai. (...) ES nėra naivi Kinijos atžvilgiu ir bando rasti balansą tarp ekonominio bendradarbiavimo ir saugumo klausimų“, – sakė EK pareigūnas.

Jis taip pat akcentavo, kad didelis dėmesys bus skiriamas viešųjų pirkimų procedūrų lengvinimui.

„Bus diskutuojama apie tarptautinę viešųjų pirkimų priemonę, nes šiuo metu Europos Sąjungos valstybėms norint patekti į trečiųjų šalių viešųjų pirkimų rinkas, ES valstybės susiduria su kliūtimis“, – akcentavo pareigūnas.

Pasak jo, taryboje bus kalbama ir apie 5G ryšio saugumą.

„Tikslas yra parengti strategiją dėl 5G ryšio saugumo, kiek jis mums svarbus ir kiek turime būti atviri“, – sakė EK pareigūnas.

ELTA primena, kad balandžio 9 dieną įvyks ES ir Kinijos aukščiausio lygio susitikimas, kurio metu bus pasikeista nuomonėmis apie bendrą santykių su Kinija padėtį pasauliniame kontekste.

Tiek ministras pirmininkas, tiek šalies prezidentė Kiniją įvardija kaip svarbią tarptautinę ir prekybinę partnerę. Vis dėlto Lietuvos žvalgybos institucijos vasarį perspėjo, kad Lietuvoje vis aktyviau veikia šios šalies žvalgybos ir saugumo tarnybos.

Praeitais metais taip pat pasigirdo įspėjamųjų signalų apie Kinijos telekomunikacijų milžinės „Huawei“ keliamą grėsmę. JAV diplomatai teigė, kad bendradarbiavimas su nepatikimais tiekėjais, kaip „Huawei“ ar ZTE, gali turėti pasekmių šalių nacionaliniams saugumui – esą „Huawei“ ir kitos Kinijos įmonės gali daryti žalą intelektinės nuosavybės apsaugai, privatumui ir žmogaus teisių apsaugai. Vašingtonas „Huawei“ klausimą laikė itin svarbiu, nes Europos Sąjungos šalys kaip tik ruošėsi diegti 5G mobilųjį ryšį, kuris leidžia susijungti nedelsiant bei suteikia galimybę perduoti didžiulius kiekius duomenų.

Vyriausybės duomenimis, pernai Lietuvos ir Kinijos prekybos apyvarta išaugo 4,2 proc., iki 1,044 mlrd. eurų, Lietuvos eksportas į Kiniją augo 5,52 proc. ir siekė 189 mln. eurų, lietuviškos kilmės produktų – 7,9 proc. ir 141 mln. eurų. Importo iš Kinijos rodikliai išaugo 3,94 proc. ir siekė 855 mln. eurų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt