Verslas

2015.02.14 17:09

Rusijos valdžia ruošia žmones augančiam nedarbui ir algų mažėjimui

15min.lt2015.02.14 17:09

Rusijos valdžia pamažu ruošia šalies žmones algų mažėjimui, atleidimų bangai, skelbia „Nezavisimaja gazeta“. Tiesa, jos skelbiamos prognozės kol kas skiriasi nuo to, ką apie ekonomikos būklę mano ekonomistai.

Rusijos valdžia pamažu ruošia šalies žmones algų mažėjimui, atleidimų bangai, skelbia „Nezavisimaja gazeta“. Tiesa, jos skelbiamos prognozės kol kas skiriasi nuo to, ką apie ekonomikos būklę mano ekonomistai.

Tai, kad rusai neturėtų puoselėti jokių iliuzijų, tapo aišku po Rusijos pirmojo vicepremjero Igorio Šuvalovo kalbos Davoso forume. Jis sakė, kad Rusijos ekonomikos situacija sudėtingesnė nei 2008–2009 metų krizės metu.

Tiesa, kaip skelbia „Nezavisimaja gazeta“, net ir pripažinęs ekonominius sunkumus, I. Šuvalovas visgi pateikė labai abejotinus spėjimus dėl šių metų ekonominės būklės. Pavyzdžiui, jis patikino, kad šių metų Rusijos BVP neaugs, tačiau nenumatomas ir kritimas, kai 2009 metais Rusijos ekonomika smuko beveik 8 proc. Tad tikėtina, kad ir šiemet Rusijos ekonomikos smukimas bus kur kas gilesnis, nei teigia I. Šuvalovas.

Leidinys primena, kad ekonomistų pateikiamos prognozės yra dar prastesnės nei neseniai skelbti patys pesimistiškiausi spėjimai. Jie teigia, kad bus ne nedidelė, o smarki recesija. Pagal dabartines prognozes, ekonomika kris 6 proc., kapitalo investicijos sumažės daugiau kaip 16 proc., šalies žmonių pajamos mažės 6 proc., mažmeninė prekyba sumažės 7 proc., doleris kainuos 82 rublius.

Tai reiškia, kad Rusijos žmonių neišvengiamai laukia algų mažėjimas ir nedarbo išaugimas. Tačiau jeigu kitose šalyse tokie reiškiniai lydimi masinių atleidimų, Rusijoje tai pasižymi ir dar kai kuo – įmonėse vėluoja atlyginimų išmokėjimas, darbuotojai išleidžiami ilgų neapmokamų atostogų, žmonės verčiami dirbti nepilnais etatais.

Rusijos ekonomistas Vladimiras Himpelsonas teigia, kad Rusijos valdininkai, panašu, kol kas neturi jokio realesnio scenarijaus, kaip augs nedarbas artimiausiu metu. Valdininkai, matyt, tiki, kad šiais metais pasikartos praėjusios krizės scenarijus, todėl ir rengiamos priemonės yra tokios pačios, kaip ir per praėjusią krizę. Tačiau ekspertas įspėja, kad nėra jokių garantijų, kad krizė paveiks Rusijos ekonomiką taip pat, kaip ir praėjusį kartą.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.