Naujienų srautas

Verslas2019.03.20 10:37

Pajamų deklaravimo maratonas prasideda: VMI pristatė naujoves ir ką reikia žinoti

Trečiadienį Lietuvoje skelbiama pajamų deklaravimo pradžia. Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) kvies gyventojus deklaruoti pajamas už praėjusius metus iki gegužės 2 d. Pradelsusiems – grės baudos, tačiau VMI tikina, kad pirmiausia sieks tokius gyventojus sudrausminti be baudų, o informuojant apie prievolę.

VMI skelbia, kad šiemet jau paruoštos daugiau kaip 1,9 mln. gyventojų jau preliminariosios pajamų deklaracijos. Didžioji dauguma – apie 1,4 mln. gyventojų jas galės pateikti vos keliais mygtukų paspaudimais, kitiems reikės pasistengti labiau.

Kai kurie gyventojai jau suskubo tą padaryti, S. Aliukonytė-Šnirienė informavo, kad apie 10 val. jau buvo pateikta apie 26 tūkst. deklaracijų.

Gyventojai deklaracijas privalo pateikti iki gegužės 2 dienos. 

„Laiku deklaruoja 80 proc. ir daugiau visų gyventojų, o kita dalis sulaukia žinios iš VMI. Na, o po gegužės 2 dienos, kada sudaromi sąrašai žmonių, kurie neįvykdė prievolės, jiems primenama, kad tą reikia padaryti. VMI pirma siekia duoti žinią apie galimybę ir būtinybę deklaruoti, vėliau primena tą padaryti ir iki baudų siekiama neprieiti. Šitoje kategorijoje didesnį dėmesį VMI siekia skirti tiems asmenims, kurių duomenys skelbiami viešai – tai valstybės tarnautojai, politikai ir pan.“, – sakė S. Aliukonytė-Šnirienė.

Pažymima, kad tie, kurie praėjusiais metais užsiėmė individualia veikla ar gavo pajamų, nuo kurių būtina sumokėti mokesčius, kuriems pritaikytas per didelis neapmokestinamasis pajamų dydis, taip pat individualių įmonių, ūkinių bendrijų, mažųjų bendrijų savininkai turės pateikti deklaracijas.

Pajamų deklaracijas taip pat reikia pateikti, jeigu gyventojui buvo pritaikytas per didelis neapmokestinamasis pajamų dydis (NPD) ir dėl to privalu sumokėti dalį GPM arba susigrąžinti šį mokestį, nes buvo taikytas per mažas NPD.

Lengvatomis gali pasinaudoti žmonės, kurie praėjusiais metais mokėjo įmokas už būsto kreditą, už sumokėtas gyvybės draudimo įmokas, III pakopos pensijų fondų įmokas ar pirmas studijas aukštojoje mokykloje.

Kelios naujovės

VMI mokestinių prievolių departamento direktorė Stasė Aliukonytė-Šnirienė teigė, kad šiemet didesnių pasikeitimų nėra daug.

Pavyzdžiui, viena iš naujovių, kurią reikėtų įsidėmėti, kad šiais metais, deklaruojant pajamas už 2018-uosius metus, gyventojams nereikės deklaruoti sumų dėl papildomo neapmokestinamo pajamų dydžio – taip vadinamo neapmokestinamo pajamų dydžio už vaikus.

„Šiemet tėvams nebereikės rūpintis, kaip tėvams pasidalinti ir teisingai pasirašyti tuos 17-uosius langelius, nes šito nebereikia atlikti. Kitas dalykas, gyventojai, kurie gali skirti tam tikrą savo GPM mokesčio dalį, galės jį skirti profsąjungoms“, – sakė S. Aliukonytė-Šnirienė.

Taigi dar viena naujovė, kad nuo šių metų šalia įprastų 2 proc. pajamų mokesčio, skiriamo paramos gavėjams, ir 1 proc., skiriamo politinėms partijoms, jau bus galima skirti papildomą 1 proc. ir profesinėms sąjungoms ar profesinių sąjungų susivienijimams.

Be to, 2019 metai, planuojama, yra paskutiniai, kuomet skirti dalį GPM paramai galima pildant popierinius prašymus, mat nuo 2020-ųjų tokie prašymai bus priimami tik elektroniniu būdu. 2018 m. tokius prašymus e. būdu pateikė 63 proc. gyventojų.

VMI tikina, kad patogiausia ir greičiausia pateikti deklaraciją padaryti e. būdu – pasinaudojant e.VMI programėle išmaniesiems telefonams ir planšetiniams kompiuteriams, arba Elektroninėje deklaravimo sistemoje (EDS).

Ragina pasinaudoti vienintele proga skolininkams

Taip pat VMI primena, kad iki šių metų liepos 1 d. gyventojai gali pasinaudoti vienintele galimybe deklaruoti praeityje pamirštas pajamas ir mokesčius sumokėti be jokių delspinigių ar baudų. Tai reiškia, jog gyventojui pateikus ar patikslinus ankstesnių metų deklaraciją (už 2017 m. arba ankstesnius) bei deklaravus papildomas pajamas, nuo susidariusių delspinigių VMI atleis, beliks sumokėti mokestį.

„Šio deklaravimo kontekste būtų teisinga priminti gyventojams, kad, kaip žinia, pirmas pusmetis yra skirtas tai vienintelei galimybei tiems, kurie 2016–2017 nedeklaravo visų pajamų arba nepatikslino deklaracijų. Ta galimybė yra su gerosiomis pasekmėmis – be delspinigių. Nesumokėtus mokesčius tada reikėtų sumokėti per 20 dienų“, – sakė S. Aliukonytė-Šnirienė, pažymėdama, kad nuostata galioja tiems mokesčiams, kurie turėjo būti deklaruoti ir sumokėti ne vėliau kaip iki 2018 m. pabaigos.

Praėjusiais metais 1,2 mln. gyventojų pajamų deklaracijas pateikė laiku. Savo pareigas laiku vykdantys gyventojai taupo biudžeto lėšas, kasmet skiriamas priminimams siųsti bei kitoms administracinėms procedūroms.

VMI, įvertinusi dalies gyventojų poreikį kasmet deklaraciją pateikti atvykus į VMI padalinius, laikysis taisyklės, jog deklaravimo laikotarpiu visuose VMI padaliniuose konsultantai dirba tol, kol aptarnaujamas paskutinis mokesčių mokėtojas.

Prasidėjus deklaravimui – sistemos trikdžiai

Vos prasidėjus deklaracijų teikimui – VMI susidūrė su trikdžias, žmonės pradėjo skųstis „nulūžusia“ VMI sistema.

VMI atstovė spaudai Rūta Asadauskaitė portalui LRT.lt patvirtino, kad VMI svetainėje dėl didelio vartotojų srauto, galimi sutrikimai.

„Gali būti, kad svetainė stringa, kadangi prisijungimų skaičius yra labai didelis. Šiuo metu bando prisijungti apie 7 tūkst. vartotojų“, – sakė R. Asadauskaitė.

„Taip turime be galo didelį susidomėjimą, todėl mūsų žmonės dirba, kad ta sistema atlaikytų“, – sakė S. Aliukonytė-Šnirienė.

 

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi