Verslas

2015.01.20 16:20

„Diseta“ netrukus gaus licenciją žvalgyti naftą

BNS2015.01.20 16:20

Nyderlandų energetikos bendrovės „KS Energy“ valdoma įmonė „Diseta“, pretenduojanti žvalgyti naftą Vakarų Lietuvoje, netrukus turėtų būti paskelbta konkurso nugalėtoja ir gauti leidimą vykdyti darbus.

Nyderlandų energetikos bendrovės „KS Energy“ valdoma įmonė „Diseta“, pretenduojanti žvalgyti naftą Vakarų Lietuvoje, netrukus turėtų būti paskelbta konkurso nugalėtoja ir gauti leidimą vykdyti darbus.

Lietuvos geologijos tarnybos vadovas Jonas Satkūnas BNS sakė, jog 2012 metais skelbti konkurso žvalgyti ir išgauti naftą Kudirkos-Kybartų plote laimėtojo paskelbimas užsitęsė dėl teismų, kurie baigėsi tik pernai rudenį.

„Teisminis procesas yra pasibaigęs, pretenzijos yra atmestos. Vienas iš konkurso dalyvių skundė Geologijos tarnybos sprendimą juos atmesti, diskvalifikuoti iš konkurso. Galutinis teismo sprendimas priimtas, kad tarnybos sprendimas buvo teisingas“, – kalbėjo J. Satkūnas.

„Disetos“ paraiška konkursui buvo pripažinta tinkama, o jos konkurentės – Vincento Zabulio valdomos „Perkūno naftos“ pasiūlymas atmestas kaip neatitinkantis minimalių reikalavimų. „Perkūno nafta“ konkurso komisijos sprendimą apskundė teismui, reikalaudama leisti jai dalyvauti konkurse.

Lietuvos vyriausias administracinis teismas (LVAT) pernai rugsėjo 29 dieną nusprendė, jog „Perkūno naftos“ skundas dėl atmesto pasiūlymo yra nepagrįstas.

Teismas nustatė, jog „Perkūno nafta“ savo patirtį įrodinėjo dviejų asmenų surinkta asmenine patirtimi, dirbant užsienio bendrovėse, tačiau šis kriterijus nebuvo pakankamas įrodyti bendrovės sugebėjimą atlikti projektą. Be to, bendrovė neįrodė, kad jai priklauso arba ji turi galimybę naudotis naftos gręžinio vystymui reikalinga įranga bei technologijomis.

J. Satkūno teigimu, Skalūnų dujų žvalgybos ir gavybos konkurso komisija sausio 26 dieną svarstys, ar pripažinti „Disetą“ konkurso nugalėtoja. Jei sprendimas bus teigiamas, Vyriausybė turėtų leisti suteikti jai licenciją.

„Vyriausybė priims sprendimą išduoti leidimą, o Geologijos tarnyba išduos leidimą ir sudarys sutartį, leidžiančią atlikti visus angliavandenilių tyrimų ir gavybos darbus“, – BNS sakė J. Satkūnas.

„KS energy“ skelbia esanti viena pirmaujančių „vieno langelio“ energetikos paslaugų teikėjų pasaulio naftos ir dujų, jūrų ir naftos chemijos pramonei, jos akcijomis prekiaujama Singapūro vertybinių popierių biržoje.

Naftos žvalgybos konkursas 281 kvadratinių kilometrų Kudirkos-Kybartų plote paskelbtas 2012 metais kartu su skalūnų žvalgybos ir gavybos konkursu 1,8 tūkst. kv. kilometrų Šilutės-Tauragės plote. Pastarąjį laimėjo JAV energetikos milžinė „Chevron“, tačiau 2013 spalį iš jo pasitraukė, Lietuvos valdžiai pakeitus mokesčių, teisinę ir reguliavimo aplinką.

Nepatvirtintais duomenimis, išgaunamų skalūnų dujų ištekliai Lietuvoje gali siekti maždaug 100–120 mlrd. kubų.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.