Verslas

2015.01.20 17:47

Ukraina ir Lenkija ties naują dujotiekį

Aurelija Malakauskaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt, ELTA2015.01.20 17:47

Ukraina ir Lenkija ties naują dujotiekį, kuriuo Ukraina galės importuoti dujas ir per Klaipėdos suskystintųjų gamtinių dujų  (SGD) terminalą. 

Ukraina ir Lenkija ties naują dujotiekį, kuriuo Ukraina galės importuoti dujas ir per Klaipėdos suskystintųjų gamtinių dujų  (SGD) terminalą.  

Abiejų šalių dujotiekių operatoriai susitarimą dėl 110 kilometrų dujotiekio statybos pasirašė per  Ukrainos ir Lenkijos premjerų susitikimą. Pasak Ukrainos premjero Arsenijaus Jaceniuko, nauju vamzdynu Ukraina iš Europos per Lietuvos ir Lenkijos suskystintųjų gamtinių dujų terminalus kasmet galėtų importuoti iki 10 milijardų kubinių metrų dujų. Dabar ši šalis per metus sunaudoja apie 40 milijardų kubų .

Ukrainos prezidentas pirmadienį pareiškė, kad jau po dviejų metų Ukrainai visiškai nebereikės rusiškų dujų. Mintis atsisakyti priklausomybės nuo Rusijos dujų importo nutiesus naują dujotiekį Ukrainai kilo per krizę 2009 m.  Lietuvos energetikos ministras Rokas Masiulis sako,  kad Klaipėdos SGD terminalo dujas Ukrainai gali būti pradėtos tiekti 2018 m. Iki to laiko turėtų būti sujungtos ir Lietuvos – Lenkijos dujotiekių sistemos.

„Gazprom“ atšaukia nuolaidą už dujas Ukrainai

Nuo 2015 metų balandžio 1 dienos nuolaida už rusiškas dujas, taikoma Ukrainai nuo 2014 metų lapkričio 1 dienos, nebegalios. Ji sudaro 100 dolerių tūkstančiui kubinių metrų. Rusiškų dujų kaina, netaikant nuolaidos, sieks 485 dolerius už tūkstantį kubinių metrų.

Šiuo metu Ukrainos įsiskolinimas Rusijai sudaro 2,44 mlrd. dolerių.

Pasak Rusijos premjero Dmitrijaus Medvedevo, atšaukus nuolaidą visi dabartinių kontraktų punktai tebegalios, ir kaina bus nustatoma remiantis sutartimis, sudarytomis tarp dviejų šalių.

D. Medvedevas taip pat pabrėžė, kad Rusija vykdys savo įsipareigojimus, susijusius su dujų tiekimu Ukrainai, tik tuo atveju, jeigu Kijevas padengs skolą už pristatytas dujas.

Premjeras nurodė šalies dujų bendrovės „Gazprom“ vadovui A. Mileriui siekti, kad įsiskolinimas, kuris sudaro 2,44 mlrd. dolerių, būtų padengtas.

Populiariausi