Naujienų srautas

Verslas2015.09.08 13:45

Ketvirtadienį užfiksuota 10 eurų klastojimo atvejų

BNS, LRT.lt 2015.09.08 13:45

Ketvirtadienį Lietuvoje užfiksuota dešimt atvejų, kai apyvartoje rasti galbūt padirbti eurų banknotai, pranešė Policijos departamentas. Tuo tarpu Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnyba teigia, kad gruodį aptiko 142 pažeidimus, susijusius su kainų skelbimu, o sausį padidėjo vartotojų skundų skaičius.

Ketvirtadienį Lietuvoje užfiksuota dešimt atvejų, kai apyvartoje rasti galbūt padirbti eurų banknotai, pranešė Policijos departamentas. Tuo tarpu Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnyba teigia, kad gruodį aptiko 142 pažeidimus, susijusius su kainų skelbimu, o sausį padidėjo vartotojų skundų skaičius.

Vilniuje nustatyti du, įtariama, eurų padirbinėjimo atvejai. Spėjama, padirbtas 20 eurų banknotas rastas kasoje Varduvos gatvėje esančioje parduotuvėje. Vikingų gatvėje esančioje parduotuvėje už prekes atsiskaityti įtartinais 50 eurų mėgino 24 metų moteris, ji apklausta.

Kaune nustatyti trys atvejai, kai pateikti galbūt padirbti banknotai. Banke Laisvės alėjoje tokį 50 eurų vertės banknotą pateikė 41 metų moteris, dar vienas atvejis, kai į banką atnešta 20 eurų kupiūra, užfiksuotas Islandijos plente.

50 eurų vertės, manoma, padirbtą banknotą pateikė ir Žaliojoje gatvėje esančioje parduotuvėje atsiskaitinėjęs vyras.

Jonavoje parduotuvėje Prezidento gatvėje mėginta pateikti suklastotus 200 eurų, kuriais jaunuolis bandė atsiskaityti už prekes. Kilus įtarimui, jis paėmęs kupiūrą, išėjo.

Į Panevėžio policiją kreipėsi 67 metų moteris, kuri pareiškė, kad antradienį turgavietėje jai už gėles atsiskaitęs jaunuolis pateikė galbūt padirbtą 100 eurų kupiūrą.

Klaipėdos rajone esančiame Derceklių kaime inkasuojant pinigus prekybos centre rasta galbūt padirbta 50 eurų kupiūra.

Alytuje 63 metų moteris bandė prekybos centre atsiskaityti galimai padirbta 10 eurų vertės kupiūra.

Šiauliuose, įtariama, padirbta 200 eurų kupiūra rasta perskaičiuojant banko bankomato pinigų kasetę.

Lietuvoje sausio 1 dieną įvedus eurą, užfiksuota dešimtys galimų valiutos padirbimo atvejų visoje šalyje.

Nusiskundimų dėl kainų skelbimo litais ir eurais padaugėjo

Priežiūros institucijos 2014 m. gruodžio mėnesį atliko 2380 patikrinimų dėl dvejopo kainų litais ir eurais nurodymo. Nustatyti 142 pažeidimai – tai sudaro 6 proc. nuo visų patikrinimų. Pažeidėjams skirti 139 įspėjimai ir 3 baudos, viena jų – 100 Lt (28,96 euro), dvi – po 1000 Lt (289,62 euro).

„Nors pažeidimų lygis praeitą mėnesį padidėjo – nuo 4,9 proc. lapkritį iki 6 proc. gruodį, tačiau, palyginti su kitomis Baltijos šalimis, jis išlieka ženkliai mažesnis. Latvijoje ir Estijoje prieš įvedant eurą pažeidimų skaičius siekė apie 40 proc. nuo atliktų patikrinimų. Kita vertus, pirmosiomis dienomis po euro įvedimo užfiksavome rekordinį vartotojų pranešimų apie galimus pažeidimus skaičių – daugiausia dėl to, kad grąža būdavo atiduodama ne eurais, bet litais. Tarnyba operatyviai informavo apie tai didžiuosius prekybos tinklus ir jau po pirmosios sausio savaitės tokių skundų ženkliai sumažėjo. Tačiau ir artimiausiais mėnesiais daugiau nei 350 inspektorių iš visų 17 priežiūros institucijų atidžiai kontroliuos, kaip laikomasi euro įvedimą reglamentuojančių teisės aktų reikalavimų“ – teigė Valstybinės vartotojų teisių apsaugos (VVTAT) tarnybos direktorius dr. Feliksas Petrauskas.

2015 m. sausio 1–14 d. dėl galimų euro įvedimo įstatymų pažeidimų į VVTAT kreipėsi 691 vartotojas. Tai – daugiau nei visu ankstesniu priežiūros periodu, kai per daugiau nei 4 mėnesius nuo 2014 m. rugpjūčio 22 d. iki gruodžio 31 d. sulaukta 490 pranešimų.

Sausio 1–5 d. vyravo vartotojų skundai apie litais atiduodamą grąžą prekybos centruose, sausio 6–7 d. – dėl kai kuriose prekybos ir paslaugų vietose nesudarytos galimybės atsiskaityti litais, sausio 6–14 d. – dėl padidėjusių kainų bei atsiskaitymo monetomis ribojimo. Preliminariais duomenimis, sausio 5–14 d. priežiūros institucijos jau atliko 139 patikrinimus pagal vartotojų pranešimus, kol kas nustatyti 3 pažeidimai.

Tuo tarpu 2014 m. rugpjūčio 22 d.–gruodžio 31 d. priežiūros institucijos iš viso atliko 13819 patikrinimų prekybos ir paslaugų teikimo vietose. Nustatyti 833 pažeidimai – 6,3 proc. nuo visų atliktų patikrinimų.

„Apibendrindami 2014 metų priežiūros institucijų atliktų patikrinimų rezultatus, galime konstatuoti, kad inspektorių vizito pernai sulaukė beveik kas šešta Lietuvos įmonė – patikrinta daugiau nei 15 proc. visų Lietuvoje veikiančių ūkio subjektų. Nubaustų įmonių skaičius sudaro 0,93 proc. visų ūkio subjektų“, – sakė dr. Feliksas Petrauskas.

VVTAT vadovas pažymėjo, jog į įmonių veiklos stebėseną taip pat aktyviai įsitraukė ir nevyriausybinės vartotojų asociacijos. Jos pernai atliko 3173 verslo subjektų stebėseną. Šių asociacijų pateiktais stebėsenos duomenimis, pernai pažeidimų skaičius nuolat mažėjo – rugsėjį reikalavimus pažeidė 16 proc. patikrintų įmonių, spalį – 7 proc., o lapkritį ir gruodį – jau tik 3 procentai.

Tuo tarpu 17 priežiūros institucijų užfiksuoti pažeidimai rugpjūtį sudarė 10,2 proc., rugsėjį – 7,5 proc., spalį – 6,3 proc., lapkritį – 4,9 proc., gruodį – 6 proc. nuo visų patikrinimų.

Iš priežiūros institucijų gruodžio mėnesį užfiksuotų pažeidimų 47 proc. atvejų susiję su kainų nenurodymu dviem valiutomis, 39 proc. sankcijų verslo subjektams pritaikyta dėl kainų apvalinimo ne pagal teisės aktų reikalavimus, 8 proc. – dėl kainų perskaičiavimo į eurus ne pagal nustatytą neatšaukiamą lito ir euro kursą (3,45280 lito už 1 eurą), 6 proc. pažeidėjų kainas nurodė neaiškiai ir klaidinančiai.

Gruodžio mėnesį 35,2 proc. nustatytų pažeidimų užfiksuota ne maisto prekių ir paslaugų srityje. Išaugo pažeidimų skaičius kirpyklose ir kitas grožio paslaugas teikiančiose įmonėse – lapkritį čia užfiksuoti pažeidimai sudarė 6,7 proc., o gruodį – jau 16,9 proc. visų atvejų. Pažeidimai maisto prekių ir gėrimų prekybos įmonėse gruodį sudarė 13,4 procento.

Euro įvedimo įstatymą pažeidusių ūkio subjektų sąrašas, taip pat išsamios patikrinimų ir pažeidimų ataskaitos yra skelbiami Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnybos interneto svetainėje www.vvtat.lt ir svetainėje www.euras.lt.

Vartotojai apie galimus teisės aktų pažeidimus kviečiami pranešti VVTAT telefonu (8 5) 262 6760 arba nemokama euro konsultavimo linija 8 800 34528.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi