Verslas

2015.01.15 16:55

FNTT pranešė, kodėl atliko kratas „Girtekoje“

LRT.lt 2015.01.15 16:55

Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba (FNTT) Šiauliuose atlieka ikiteisminį tyrimą dėl įmonėje „Girteka“ vykdytos galimai neteisėtos dyzelinio kuro apyvartos stambiu mastu. Įtariant, kad Rusijoje registruotais vilkikais iš trečiųjų šalių į Lietuvą įvežamas kuras yra perpilamas į kitas transporto priemones vykstančias į Europą. Trečiadienį Šiauliuose ir Vilniuje buvo atlikta 16 kratų.

Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba (FNTT) Šiauliuose atlieka ikiteisminį tyrimą dėl įmonėje „Girteka“ vykdytos galimai neteisėtos dyzelinio kuro apyvartos stambiu mastu. Įtariant, kad Rusijoje registruotais vilkikais iš trečiųjų šalių į Lietuvą įvežamas kuras yra perpilamas į kitas transporto priemones vykstančias į Europą. Trečiadienį Šiauliuose ir Vilniuje buvo atlikta 16 kratų.

Kratos buvo atliktos penkiose logistikos bei transporto ir automobilių remonto paslaugas teikiančiose bendrovėse, bei su dyzelinio kuro perpylimu susijusių asmenų namuose ir jiems priklausančiuose automobiliuose. Atliktų kratų metu buvo paimti reikšmingi tyrimui dokumentai, duomenų kaupikliai ir kompiuteriai. Pirminiais ikiteisminio tyrimo duomenimis įtariama, kad sukčiaujant, apgaulingai tvarkant apskaitą ir klastojant dokumentus buvo bandoma pagrįsti neteisėtai į Lietuvą patekusio ne mažiau kaip 240 tonų dyzelinio kuro įsigijimą ir panaudojimą. Mažinant logistikos ir transporto bendrovių sąnaudas į valstybės biudžetą nesumokėta daugiau nei 60 tūkst. eurų (212 tūkst. Lt) akcizo mokesčio.

FNTT tyrėjai atskleidė, kad dyzelinio kuro perpylimo schemoje galimai dalyvavo 10 asmenų, tarp kurių yra bendrovių vadovai, vadybininkai ir kiti darbuotojai. Dyzelinis kuras iš Rusijos Federacijoje registruotų ir Lietuvos transporto bei logistikos bendrovei priklausančių automobilių buvo išpilamas į talpyklas, o vėliau perpilamas į vilkikus, vykstančius su kroviniais į Europos šalis. Išaiškinta, kad dideliu mastu vykstantis kuro perpylimas buvo organizuojamas visą parą. Kartais automobilių vairuotojai, išvykstantys į Europos šalis, kad savo vairuojamas transporto priemones pripildytų nelegaliu rusišku ar baltarusišku kuru, turėdavo laukti eilėje net iki 2 parų. Į išvykstančių vilkikų kuro bakus būdavo perpilama nuo 300 iki 1200 litrų degalų.

Atlikdami ikiteisminį tyrimą FNTT tyrėjai pastebėjo, kad Lietuvoje sustiprinus kuro ir kitų akcizais apmokestintų prekių neteisėtos apyvartos kontrolę, bendrovėse taikytas kuro perpylimo mechanizmas taip pat pakito: saugumo sumetimais iš trečiųjų šalių į Lietuvą atgabentas dyzelinas nebūna saugomas kuro talpyklose, o tiesiogiai perpilamas iš vieno vilkiko į kitą, rašoma FNTT pranešime spaudai.

Ikiteisminiame tyrime nelegalų dyzelinio kuro perpylimą organizavusiam trijų logistikos ir transporto bendrovių, kurių metinė apyvarta viršija 150 milijonų litų, joms priklauso daugiau nei 600 vilkikų, jose dirba virš 1 600 darbuotojų, vadovui yra pareikšti įtarimai dėl sukčiavimo ir apgaulingo apskaitos tvarkymo. Ikiteisminiame tyrime įtariamųjų ratas ir valstybės biudžetui padaryta žala gali didėti.

Ikiteisminiam tyrimui vadovauja Šiaulių apygardos prokuratūros Antrojo baudžiamojo persekiojimo skyriaus prokuroras.

„Girteka“ skelbia apie vidinį auditą

„Girteka“ įmonių grupė pradėjo vidinį auditą jai priklausančiose bendrovėse, kuriose FNTT trečiadienį atliko kratas, pranešė bendrovė.

„Atvirai ir aktyviai bendradarbiausime su visomis valstybės institucijomis. Taip pat patys aiškinamės visas aplinkybes, renkame informaciją, kuri padės mums nedelsiant patobulinti verslo procesus, sugriežtinti kontrolę, priimti visus reikiamus sprendimus, kad ateityje panašios situacijos nepasikartotų“, – įmonės pranešime spaudai cituojamas „Girteka Logistics“ generalinis direktorius Edvardas Liachovičius.

Įmonė teigia, kad teisėsaugos veiksmai nesutrikdė jos darbo.