Verslas

2012.12.14 07:40

Finansų ministrai paskelbė susitarę dėl euro zonos bankinės sąjungos

15min.lt2012.12.14 07:40

Europos finansų ministrai Briuselyje vykusiame viršūnių susitikime susitarė dėl euro zonos bankų sąjungos, praneša naujienų tarnyba BBC. Apie tai paskelbta ketvirtadienį ryte, po 14 valandų trukusių derybų.

Europos finansų ministrai Briuselyje vykusiame viršūnių susitikime susitarė dėl euro zonos bankų sąjungos, praneša naujienų tarnyba BBC. Apie tai paskelbta ketvirtadienį ryte, po 14 valandų trukusių derybų.

Apie susitarimą paskelbta po mėnesį trukusių įtemptų derybų. Tolimesnis kelias – sprendimas bus perduotas svarstyti Europos lyderiams.

Naujos taisyklės dėl apdairesnės bankų sistemos vertinamos kaip svarbus elementas stiprinant eurą, nes būtent bankų žlugimas sukėlė finansinės sistemos griūtį.

ES jau susitarė, kad Europos centrinis bankas (ECB)  bus pagrindinis euro zonos bankų prižiūrėtojas.

Pasak Vokietijos finansų ministro Wolfgango Schauble, susitarta, kad Europos bankininkystės prižiūrėtojo vaidmenį centrinis bankas pradės 2014 metais.

Susitarime numatoma, kad bankai, kurių turtas didesnis nei 30 mln. eurų, atsidurs ECB akiratyje. Sandoris suteikia galimybę uždaryti euro zonos bankus, kurie nesilaiko taisyklių. Taip pat numatoma galimybė skirti lėšų ties žlugimo riba atsidūrusiems bankams.

„Žingsnis po žingsnio, lašas po lašo ir bankų sąjunga bus pastatyta, remiantis šiuo svarbiu, pamatiniu susitarimu“, – sakė ES komisijos narys Michelis Barnieris.

ES lyderiai mano, kad pirmasis bankų sąjungos etapas – priežiūros mechanizmas, gali būti įdiegtas be papildomų ES sutarčių pakeitimų. Abejonių kyla dėl vėlesnių etapų, kuomet būtų sprendžiama dėl prastų bankų likvidavimo bei indėlių garantijų sistemos.

Didžiosios Britanijos Lordų rūmų atstovai trečiadienį teigė „nesantys tikri, kad pagal esančius ES sutarčių suvaržymus gali būti sukurta veiksminga bankininkystės sąjunga“.

Londonas yra pagrindinis ES finansinis centras ir vykdo didžiausią dalį užsienio valiutų keitimo sandorių. Jungtinės Karalystės vyriausybė nori apsaugoti galingą miesto vaidmenį ir užkirsti kelią verslo pasitraukimui į labiau integruotą euro zoną.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt