Verslas

2015.02.12 21:37

Lenkijos pasienio prekybininkai trina rankomis

Lietuvai įsivedus eurą, prekybininkai Lenkijoje, pasienyje, tikisi dar daugiau pirkėjų iš Lietuvos nei iki šiol. Bet kol kas žmonių srautai ūgtelėjo vos pastebimai, nors zloto kursas per pastarąsias dienas krito 0,5 proc.

Lietuvai įsivedus eurą, prekybininkai Lenkijoje, pasienyje, tikisi dar daugiau pirkėjų iš Lietuvos nei iki šiol. Bet kol kas žmonių srautai ūgtelėjo vos pastebimai, nors zloto kursas per pastarąsias dienas krito 0,5 proc.

Vienoje maisto bazėje daugiausiai lietuvių galima sutikti ankstyvą rytą. Atvykę iš Kauno, Alytaus ar Marijampolės lietuviai, pasak prekybininkų, perka viską. O mėsa iš čia keliauja ir į mažesnes parduotuvėles Lietuvoje.

„Iš Kėdainių atvažiavome, viskas pigiau. Be to, kuras atpigo, tai išvis apsimoka. Mintyse dar apie litą galvojam – paskaičiuojam, kokia jo vertė“, – LRT Televizijos naujienų tarnybai pasakoja sutikta Valerija.

Kita kėdainiškė, Eglė, teigia, kad, matyt, gali būti, ko gailėtis: „Gal visai ir neblogai. Bet pinigus išvežam iš Lietuvos į Lenkiją. Truputėlį gal gaila.“

Pasak lietuvių, Lenkijoje pigesni netgi lietuviški mėsos gaminiai. Mat lenkų prekybininkai juos iš Lietuvos įsiveža be pridėtinės vertės mokesčio, o parduoda vos su penkių proc. mokesčiu.

„Vakar [Lietuvoje] sumokėjau 10 eurų ir [prekių] parsinešiau krepšio dugne – tragedija. Šiandien išleidau 100 eurų, apsipirkau mėnesiui“, – tvirtina sutikta Lida iš Kudirkos Naumiesčio.

Lenkijos statistikų duomenimis, Lietuvos–Lenkijos sieną kertančių užsieniečių išlaidos Lenkijoje sudaro beveik penkis proc. visų užsieniečių išlaidų. Šalies mastu tai nėra daug, bet vietos prekybininkai trina rankas.

„Lietuviai kaip važiavo, taip ir važiuoja. Didesnio srauto kol kas nejaučiame, bet gal dar visi apsipirkę prieš Naujuosius. Perka mėsos gaminių, kitų maisto produktų“, – pasakoja maisto prekybos bazės direktorius Krzysztofas Bokszas.

Statybinėmis medžiagomis prekiaujantys Suvalkų verslininkai daugiau pirkėjų iš Lietuvos tikisi pavasariop. Juolab kad zloto vertė po Naujųjų nuolat smunka, o euras stiprėja.

„Lietuviams naudingas kiekvienas kritimas, procentas. Kada lenkiška valiuta krinta, lietuviui išeina pigiau, ir kiekvienas, kuris važiuoja, keičiasi, tą procentą pajaučia“, – įsitikinęs statybinių medžiagų prekybos centro savininkas Petras Černelis.
Lenkijos prekybininkai pastebi, kad jų parduotuvėse po Naujųjų pagausėjo pirkėjų iš Baltarusijos ir Rusijos.