Verslas

2015.02.14 17:33

Lietuviai IKEA baldus ir toliau perka Lenkijoje

2013 metų rugpjūtį Vilniuje atidaryta didžiausio baldų prekybos tinklo pasaulyje – Švedijos koncerno IKEA parduotuvė traukia tūkstančius pirkėjų, bet nemažai Lietuvos gyventojų ir toliau IKEA prekių parsiveža iš šio prekybos tinklo parduotuvių Lenkijoje.

2013 metų rugpjūtį Vilniuje atidaryta didžiausio baldų prekybos tinklo pasaulyje – Švedijos koncerno IKEA parduotuvė traukia tūkstančius pirkėjų, bet nemažai Lietuvos gyventojų ir toliau IKEA prekių parsiveža iš šio prekybos tinklo parduotuvių Lenkijoje, rašo „Lietuvos žinios“.

IKEA baldų iš Lenkijos užsisako net vilniečiai, nusivylę sostinės parduotuvėje taikomu savitarnos apsipirkimo būdu bei prekių asortimentu. Daug kam svarbiausia tai, kad Vilniuje negalima įsigyti IKEA prekių internetu, o daugelis šio tinklo klientų yra aktyvūs, jauni žmonės, tad teikia pirmenybę elektroninei prekybai, kai vežėjo ir krovinių paslaugas galima užsisakyti vienu mygtuko paspaudimu.

Prekės ir jos pristatymo iš Lenkijos kaina dažnai nesiskiria nuo tos, kurią reikėtų sumokėti, jei baldus namo tektų vežti savo transportu arba užsisakyti IKEA pristatymo paslaugą. Be to, IKEA prekių asortimentas Lenkijoje įvairesnis negu Lietuvoje. Tuo lengvai galima įsitikinti palyginus Lenkijai ir Lietuvai skirtus katalogus.

Taupo laiką

Vilnietis Matas šią savaitę sulaukė IKEA baldų krovinio, kurį jam iš šio koncerno parduotuvės Varšuvoje atvežė kaunietis verslininkas.

„Prieš kokį pusmetį naršydamas internete išsirinkau dvi IKEA knygų lentynas, bet vis nesusiruošdavau nuvykti į Vilniaus pakraštyje įsikūrusią parduotuvę. Be to, pažįstami pasakojo, kad ten didžiulės eilės, ir parduotuvėje užtruksiu keletą valandų, kol pavyks prekę pasiimti ir užsakyti jos pristatymo paslaugą. Supratau, kad tokiai kelionei iš miesto centro ir vienam pirkiniui sugaišiu gerą pusdienį“, – pasakojo vilnietis.

Vyras prisiminė, kad anksčiau, kol IKEA parduotuvės Vilniuje nebuvo, baldų iš šio koncerno parduotuvių Lenkijoje gana patraukliomis kainomis atveždavo lietuviai verslininkai. Prieš Naujuosius internete jis surado bent dvi tokias paslaugas tebesiūlančias įmones. Abi teikė baldų atvežimo paslaugas panašiomis sąlygomis – prašo zlotais (PLN) nurodytą kainą mokėti vietos valiuta, o prekes pristato nemokamai.

„Tos pačios lentynos ir Lenkijoje, ir Lietuvoje kainavo tiek pat pagal lito ir zloto santykį. Užsakant jų atvežimą Vilniaus parduotuvėje dar būtų tekę mokėti 60 litų už pristatymą. Be to, lenkai siūlė pasirinkti tokių spalvų, kurių Vilniaus asortimente nebuvo. Internete užpildžiau užsakymą ir gavau patvirtinimą, kad baldai į namus Vilniuje bus pristatyti po savaitės. Sutartu laiku vyrukas lentynas atvežė lengvuoju automobiliu, net neprašomas sunešė jų pakuotes į butą. Už du knygų lentynų komplektus sumokėjau 290 eurų (998 litus)“, – pasakojo vilnietis. Jis teigė, kad ir ateityje neketina lankytis IKEA parduotuvėje Vilniuje, o šio tinklo prekes pirks internetu iš Lenkijos.

Veža ir krausto baldus

individualia veikla pagal pažymą užsiimantis verslininkas Olegas LŽ pasakojo, kad Lenkijoje veikia net aštuonios IKEA parduotuvės: dvi Varšuvoje ir po vieną Gdanske, Vroclave, Poznanėje, Katovicuose, Krokuvoje bei Lodzėje.

„Daugiausia IKEA prekes Lenkijoje perka kauniečiai ir vilniečiai. Dažnas skaičiuoja, kad sugaištas laikas, kelionė į Vilniaus pakraštį ir transporto išlaidos degalams kainuos daugiau, nei užsisakyti atvežti analogišką baldą iš Lenkijos“, – aiškino verslininkas.

Be to, Vilniuje ne visada yra tų prekių, kurios nurodytos IKEA kataloge. Todėl esą net patys IKEA vadybininkai kartais pataria baldų komplektų dalis užsisakyti iš parduotuvių Varšuvoje.

„Klientai pasakoja, kad ypač perkant virtuvės baldų komplektus norimos spalvos priekines dureles ir fasado plokštumas tenka atsivežti iš Lenkijos, nes Vilniuje nėra pasirinkimo“, – kalbėjo Olegas. Pasak verslininko, kai kurios įmonės, kurios anksčiau specializavosi vežti pirkėjams IKEA baldus iš Lenkijos parduotuvių, užsidarė. Mat jos esą pačios įsigydavo IKEA baldus ir juos parduodavo klientams Lietuvoje, šiuos pirkinius įtraukdavo į oficialią įmonės apyvartą ir buhalterinę apskaitą.

Dabar rinkoje likusios įmonės teikia tik krovinių vežimo paslaugą. „Aš oficialiai prekių neperku – tik vežu kliento įsigytas prekes. Esu tik vežėjas. Be to, IKEA baldų vežimas iš parduotuvių Lenkijoje sudaro tik nedidelę mano veiklos dalį. Vežu iš Lenkijos ir indiškus baldus, o Lietuvoje padedu persikraustyti, išvežu senus baldus“, – sakė verslininkas.

Internetu neprekiauja

LŽ kalbinti vilniečiai stebėjosi, kad modernus švedų koncernas nesudaro galimybės įsigyti prekių internetu, nors tokia regimybė sukuriama. Pavyzdžiui, lietuviškame IKEA portale siūloma registruotis ir susidaryti pirkinių krepšelį. Tačiau, kai į virtualų krepšelį susidedi pirkinius, pasiūloma... atvykti į parduotuvę nuošalioje Žirnių gatvėje ir jas įsigyti: „Išspausdinkite savo sąrašą ir atsineškite jį į parduotuvę arba išsaugokite vėlesniam laikui. Prieš eidami į parduotuvę nepamirškite internetu patikrinti, ar prekė yra.“

LŽ kalbinti vilniečiai teigė, kad tokia neva „interneto prekyba“ juos tiesiog erzina. Dažną vargina ir tai, kad reikia grūstis spūstyje ir apeiti visą parduotuvę, kol atvykęs tik kriauklės ar taburetės pasieki norimą skyrių.

„Tenka siaurais koridoriais su visu pirkėjų srautu irtis į priekį tik vienu siūlomu maršrutu, nes „sankryžų“, pavyzdžiui, į santechnikos reikmenų ar miegamojo baldų skyrių, ten nėra. Be to, kai kurių prekių savitarnoje nepavyks pasiimti, užsakymus joms išrašo vadybininkės, prie kurių reikia laukti eilėje, o su tuo užsakymu reikia pateikti užsakymą sandėliui ir vėl laukti. Kartą pirkau tik čiaupą, bet laukiau 16 žmonių eilėje beveik 45 minutes. Negana to, kai čiaupą parsivežiau namo, pamačiau, kad jis skirtas Sibiro rinkai – jungtys mums netinkamos. Turėjau grįžti į Žirnių gatvę“, – pasakojo sostinės gyventoja Rūta. Ji prisipažino jau ne kartą ketinusi užsisakyti IKEA prekių Lenkijoje.

Vilnietis Andrius LŽ sakė, jog dažnai lankosi IKEA parduotuvėje Varšuvoje ir įsitikinęs, kad joje – gerokai platesnis prekių pasirinkimas nei Vilniuje.

„Kol Vilniuje neveikė IKEA parduotuvė, šio koncerno baldus iš Lenkijos vežė ne viena Lietuvos įmonė. Iš vienos jų gavome dovanų IKEA prekių Lenkijoje katalogą, o dabar palyginame su Lietuvai skirtu katalogu. Susigriebėme už galvų: 80–90 proc. Lenkijoje parduodamų prekių gerokai pigesnės nei tos pačios prekės Lietuvoje, skirtumas dažnu atveju siekė 30 proc.“, – aiškino vyras.

Paslaugą teikia toliau

Interneto svetainę zumi.lt valdanti įmonė, Lietuvos gyventojams vežusi prekes iš vienos IKEA parduotuvės Varšuvoje, kol švedų koncernas dar nebuvo įžengęs į Lietuvą, šios veiklos nenutraukė. Šias prekes ji veža ne tik į Lietuvą, bet ir į Latviją. „Taip, šią paslaugą toliau teikiame“, – LŽ tvirtino įmonės atstovas Robertas Butko.

Įmonės interneto svetainėje skelbiama, kad užsakymo suma iš zlotų į litus iki Naujųjų buvo konvertuojama santykiu 1:1. Tokiu atveju 1000 PLN (232 eurus) kainuojanti prekė su pristatymu klientui Lietuvoje atsieitų 290 eurų (1001 litą). Iš šio skirtumo, atmetus transportavimo ir kitas išlaidas, uždirba paslaugos teikėjas.

O kadangi nemažai prekių Lenkijoje pigesnės, skirtumo nepajunta ir pirkėjas, nes, pavyzdžiui, Vilniaus mieste užsakymus, kurių vertė didesnė nei 300 litų, įmonės pristato nemokamai.

Svetainės e-express.lt prekių kaina su pristatymu į Vilnių, Kauną ir Klaipėdą nustatoma sumą zlotais dauginant iš koeficiento 0,29, tada 100 zlotų kainuojančios prekės pristatymas atsieis 29 eurus. Kalbėdamasis su LŽ dar iki IKEA parduotuvės atidarymo Vilniuje, R. Butko ketino stebėti rinką ir tik vėliau spręsti dėl tolesnių veiklos planų. Tačiau 2013 metų vasarą LŽ išsakytas verslininko spėjimas, kad lietuviai nenusigręš nuo Lenkijoje siūlomos IKEA produkcijos, pasitvirtino.

„Žmonės, kurie perka ar pirko IKEA baldus iš Lenkijos parduotuvių, ir toliau tai darys. Pirmiausia, Lenkijoje ir Lietuvoje skiriasi asortimentas. Antra, važiuoti į IKEA parduotuvę Lietuvoje, užsakyti ir atsivežti prekes gyventojai sugaišta kur kas daugiau laiko, nei užsisakydami jas iš Lenkijos internetu. Be to, jiems reikia tinkamos transporto priemonės“, – kalbėjo verslininkas.