Naujienų srautas

Verslas2015.01.07 16:55

Ekonomistai nesutaria, ar dabartinė valdžia turėtų imtis strateginių reformų

BNS 2015.01.07 16:55

Ekonomistai nesutaria, ar dabartinė koalicija per likusius dvejus valdymo metus dar gali įgyvendinti svarbias šalies ekonomines reformas.

Ekonomistai nesutaria, ar dabartinė koalicija per likusius dvejus valdymo metus dar gali įgyvendinti svarbias šalies ekonomines reformas.

SEB banko prezidento patarėjas Gitanas Nausėda pritaria prezidentės Dalios Grybauskaitės pozicijai, kad rimtų reformų nepavyktų ir nereikėtų įgyvendinti. Tuo metu „Swedbank“ vyriausiasis ekonomistas Nerijus Mačiulis mano, kad tokie šalies vadovės pasisakymai reiškia, jog atidedamas progresas ir gyvenimo kokybės gerėjimas.

„Šiek tiek nustebino mane teiginys, kad iš šios Vyriausybės nesitikima reformų ir ji neturėtų imtis esminių reformų, nepaisant to, kad liko vadovauti beveik 2 metai. Toks, sakyčiau, gana tiesmukiškas Vyriausybės neįgalumo vertinimas, nes ekonomistai, ekspertai tikisi, kad valstybėje bus progresas ir tą progresą galima sukurti tik tobulinant įstatymus, institucinę aplinką. Lietuvoje yra daugybė problemų, susijusių tiek su mokestine aplinka, tiek su kitais reguliaciniais ir biurokratiniais mechanizmais, kurie užkerta kelią investicijoms, spartesniam darbo vietų kūrimui, darbo užmokesčio augimui“, – BNS sakė N. Mačiulis.

„Sakyti, kad esminių reformų nereikia artimiausius dvejus metus, reiškia, kad mes atidedame Lietuvos progresą ir gyvenimo kokybės gerėjimą, nes tikrai Lietuva dar nėra tokios būklės, kai nieko nekeičiant būtų galima matyti nuolatinį situacijos gerėjimą, Lietuvos konkurencingumo augimą“, – pridūrė ekonomistas.

Anot jo, nieko nedarant ir nesprendžiant esminių problemų, nebus galima kalbėti apie tai, kad Lietuvos ekonomikos augimas yra vienas sparčiausių Europos Sąjungoje.

„Manau, kad čia tikrai neteisingas požiūris, ir nesinorėtų manyti, kad geriausia, ką gali padaryti Vyriausybė, tai nieko nedaryti“, – sakė „Swedbank“ ekonomistas.

Tuo metu G. Nausėda mano, kad atsižvelgiant į politinį ciklą ir ekonomines realijas, reikia sutikti, jog radikalių reformų tikėtis neverta.

„Aš manyčiau, kad iš principo tai yra teisinga pozicija, kadangi, pirma, artėja kiti Seimo rinkimai ir, natūralu, kad tos reformos, kurios būtų nepopuliarios, pavyzdžiui, mokesčių reforma, veikiausiai bus atmestos dėl tos priežasties, kad gali nepatikti didelei daliai rinkėjų. Šia prasme labai smarkiai abejoju galimybėmis pereiti prie visuotinio nekilnojamojo turto mokesčio. Antra, nors kartais ta idėja vis iškeliama į viešąją erdvę, abejoju ir galimybe įvesti automobilių mokestį“, – BNS teigė G. Nausėda.

Pasak jo, taip pat artimiausiu metu nevertėtų laukti ir progresinių mokesčių įvedimo, kadangi šios idėjos ir pačios koalicinės partijos neberemia taip aktyviau kaip anksčiau.

„Sodros“ reforma iš viso to, ką aš stebiu, matyti, kad yra pernelyg sunkus uždavinys šitai koalicijai, kadangi paprasčiausiai demografinės problemos yra tokio masto, kad bent kiek įsivaizduoti „Sodros“ finansų subalansavimą įmanoma tik imantis tam tikrų nepopuliarių žingsnių, kurie gali vesti ir į galimą pensinio amžiaus tolesnį ilginimą, socialinio draudimo didinimą, ką dabar įgyvendinti būtų itin sudėtinga ir pavojinga, kadangi bet koks darbo mokesčių didinimas dabartinėmis aplinkybėmis, kai ekonomika nelabai tvirtai ant kojų stovi, būtų kontrproduktyvus ir gerokai sumenkintų Lietuvos, kaip investicijų vietos, patrauklumą“, – sakė G. Nausėda.

Trečiadienį metinėje spaudos konferencijoje D. Grybauskaitė teigė, kad iš valdančiosios koalicijos artimiausius dvejus metus nesitiki rimtų reformų, kadangi teigia nematanti tam nei pasiūlymų, nei galimybių.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi