Verslas

2015.09.08 13:45

Rinkos toliau „nervinasi“ dėl Graikijos ir naftos kainų

Azijos ir Europos finansų rinkos toliau smunka po vakarykščių skausmingų praradimų. Jas nervina neaiški Graikijos padėtis euro zonoje ir smunkančios naftos kainos.

Azijos ir Europos finansų rinkos toliau smunka po vakarykščių skausmingų praradimų. Jas nervina neaiški Graikijos padėtis euro zonoje ir smunkančios naftos kainos.

Frankfurto ir kitose Europos rinkose toliau krenta indeksai. Energetikos bendroves žemyn traukia krintanti naftos kaina. Visa pirmoji naujų metų savaitė bus skausminga, teigia analitikai ir priduria, jog visą sausį neverta tikėtis palengvėjimo prieš Graikijoje sausio 25-ąją turinčius vykti pirmalaikius rinkimus.

Jie pergalę žada kairiųjų partijai „Syriza“, kurios lyderiai grasina ranka numoti į taupymo pažadus nuo bankroto šalį gelbėjantiems TVF ir ES. 

Savaitraštis „Spiegel“ cituoja Vokietijos vyriausybės šaltinius, esą Graikijos pasitraukimas iš euro zonos, jeigu rinkimus laimės „Syriza“, beveik neišvengiamas, bet suvaldomas.

„Partijos lyderiui Alexiui Tsiprui pasakiau aiškiai: jeigu jis bandys derėtis iš naujo, bus nutraukti visi mokėjimai, tai jis puikiai žino. Turiu pasakyti, kad ne A. Tsipro pareiškimai nervina rinkas, o debatai Berlyne ir Briuselyje“, – sakė Europos Parlamento Pirmininkas Martinas Schulzas.

Pasauliui spėliojant, ar Europa atlaikyti antrą Graikijos krizę, Vokietijos ir Prancūzijos obligacijos smunka. Naujausios euro zonos narės – Lietuvos – centrinio banko vadovas ramina, kad Lietuvai tai didelės įtakos neturėtų – ekonominiai ryšiai su Graikija nėra išplėtoti.

Pirmadienį euras į naują Graikijos krizę reagavo smukdamas iki 2006-ųjų kovo lygio, bet antradienį centu atsigavo – už eurą mokama 1 doleris ir 19 centų.

Tuo metu tokio didelio Japonijos indekso smukimo Azijos biržose nebūta 10 mėnesių. Tokijo biržoje indeksas „Nikkei“ antradienį smuko 3 procentais.

Baltieji rūmai atidžiai seka naftos kainos kritimą pasaulinėse rinkose. Atpigęs benzinas į naudą Amerikos ekonomikai ir žmonėms. Amerikoje naftos kaina pirmadienį nukrito iki 50 dolerių už barelį, bet tai dar ne riba. 

„Tai į naudą ekonomikai, į naudą vidutinių pajamų šeimoms. Kai jos pilasi benziną ir pamato, kad kaina doleriu mažesnė negu pernai, daugiau pinigų lieka žmonių kišenėse“, – teigė Baltųjų rūmų atstovas Joshas Earnestas.

Ekspertų nuomone, mažesnės energijos šaltinių kainos turės teigiamą poveikį augimui per vidutinį ar ilgesnį laikotarpį, bet ne iš karto. Skaudų smūgį junta tokios šalys, kaip Rusija, kurių pajamos daugiausia priklauso nuo naftos ir dujų eksporto.

Tuo metu ekspertų nuomone, tokia padėtis naftos rinkoje nesikeis mažiausiai pusmetį.