Verslas

2015.01.05 16:39

Grąžos atidavimas litais prekybos tinklams gali grėsti ir šimtatūkstantinėmis baudomis

ELTA2015.01.05 16:39

Per pirmąsias keturias sausio dienas, kai Lietuvoje visateise mokėjimo priemone tapo euras, į Valstybinę vartotojų teisių apsaugos tarnybą (VVTAT) kreipėsi apie 160 vartotojų, besiskundžiančių Euro įvedimo Lietuvos Respublikoje įstatymo pažeidimais prekybos ir paslaugų teikimo vietose.

Per pirmąsias keturias sausio dienas, kai Lietuvoje visateise mokėjimo priemone tapo euras, į Valstybinę vartotojų teisių apsaugos tarnybą (VVTAT) kreipėsi apie 160 vartotojų, besiskundžiančių Euro įvedimo Lietuvos Respublikoje įstatymo pažeidimais prekybos ir paslaugų teikimo vietose.

Vartotojai dažniausiai skundėsi, kad, perkant prekes didiesiems prekybos tinklams priklausančiuose prekybos centruose, pasitaikė atvejų, kai sumokant litais kasose grąža atiduodama ne eurais, bet litais.

Pasak VVTAT direktoriaus dr. Felikso Petrausko, tokiais veiksmais verslo subjektai pažeidžia Euro įvedimo Lietuvos Respublikoje įstatymo nuostatą, įpareigojančią verslo subjektus pirmąsias 15 kalendorinių dienų nuo euro įvedimo dienos atsiskaitant grynaisiais pinigais litais, grąžą atiduoti tik eurais. Išimtys numatytos automatinėse prekybos ar paslaugų teikimo vietose, kuriose galima atsiskaityti tik eurais, taip pat transporto priemonėms ir taksi, kuriuose atsiskaitant litais grąža gali būti duodama ir litais, o atsiskaitant eurais grąža turi būti duodama eurais.

Anot VVTAT, kai kurios išimtys, atskirais atvejais suteikiant teisę grąžą atiduoti ir litais, taip pat nustatytos smulkiesiems ir vidutiniams verslininkams. Šia galimybe jie gali pasinaudoti, kai pardavėjas ar paslaugų teikėjas dėl darbo pobūdžio neturi galimybės su savimi turėti pakankamai grynųjų eurų, kai vienu kartu atiduodamos grąžos dydis neproporcingai viršija perkamos prekės ar paslaugos kainą arba jei dienos apyvarta žymiai viršija įprastinę ir dėl to pardavėjas ar paslaugų teikėjas nebeturi eurų atiduoti grąžai. Šios išlygos smulkiajam verslui suteikė galimybę lanksčiau taikyti reikalavimus dėl grąžos atidavimo eurais, nes dėl galimų smulkiųjų verslininkų pažeidimų vartotojų skundų VVTAT šiomis dienomis beveik negavo.

„Tačiau šios išimtys netaikomos didžiųjų prekybos tinklų valdomiems prekybos centrams. Išanalizavę iki šiol gautus vartotojų skundus nustatėme, kad dažniausiai skundžiamasi dėl to, kad, didžiuosiuose prekybos centruose sumokėjus už pirkinius stambesnio nominalo – 100, 200, 500 litų banknotais, atsisakoma grąžą atiduoti eurais. Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba kreipėsi į didžiausių prekybos tinklų vadovus, informuodama apie vartotojų skundus dėl galimų euro įvedimą reglamentuojančių teisės aktų pažeidimų, ir paprašė paaiškinti jų priežastis bei nurodyti, kokių veiksmų bus imamasi siekiant juos pašalinti“, – sako F. Petrauskas.

Priežiūros institucijos, kurių veiklą kontroliuoja ir koordinuoja VVTAT, operatyviai patikrins vartotojų skunduose nurodytus verslo subjektus ir, nustačius euro įvedimą reglamentuojančių teisės aktų pažeidimus, pritaikys nustatytas ekonomines sankcijas.

Už Euro įvedimo Lietuvos Respublikoje pažeidimą fiziniams asmenims skiriamas įspėjimas, juridinių asmenų vadovams ar jų įgaliotiems asmenims – įspėjimas arba bauda iki 1 tūkstančio litų. Už pakartotinį pažeidimą fiziniams asmenims skiriama bauda iki 5 tūkst. litų, juridinių asmenų vadovams ar jų įgaliotiems asmenims – bauda nuo 1 tūkst. iki 10 tūkst. litų. Už ypač šiurkščius euro įvedimą reglamentuojančių teisės aktų pažeidimus gali būti taikoma ir Nesąžiningos komercinės veiklos vartotojams draudimo įstatyme nustatyta atsakomybė, kai komercinės veiklos subjektams gali būti iki 120 tūkst. litų bauda, jeigu ši bauda neviršija 6 proc. komercinės veiklos subjekto metinių pajamų praėjusiais finansiniais metais.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt