Naujienų srautas

Verslas2015.01.04 15:15

Nauja ES tvarka gali smogti ir Lietuvos internetiniam verslui

15min.lt 2015.01.04 15:15

Iš pirmo žvilgsnio nedidelis pridėtinės vertės mokesčio (PVM) grąžinimo tvarkos pakeitimas gali tapti milžiniška problema internetiniam verslui. Naujoji tvarka numato, kad internetu prekiaujančios bendrovės PVM turės sumokėti ne šalyse, kuriose jos registruotos, o pirkėjų valstybėse, jeigu jie bus iš ES. Reikalavimai taikomi skaitmeninėms prekėms – elektroninėms knygoms, muzikai, mokomiesiems video ir kitoms.

Iš pirmo žvilgsnio nedidelis pridėtinės vertės mokesčio (PVM) grąžinimo tvarkos pakeitimas gali tapti milžiniška problema internetiniam verslui. Naujoji tvarka numato, kad internetu prekiaujančios bendrovės PVM turės sumokėti ne šalyse, kuriose jos registruotos, o pirkėjų valstybėse, jeigu jie bus iš ES. Reikalavimai taikomi skaitmeninėms prekėms – elektroninėms knygoms, muzikai, mokomiesiems video ir kitoms.

Tai gali tapti milžiniška kliūtimi internetinio verslo startuoliams. Nedidelės bendrovės, savo skaitmeninius kūrinius siūlančios internetu, turės tvarkyti itin sudėtingą buhalteriją ir išmanyti visų 28 ES valstybių PVM reglamentuojančius įstatymus, rašo techcrunch.com.

Mažieji pajus itin skausmingai

ES taip siekia kovoti su internetinio verslo milžinais tokiais kaip „Amazon“ ar „Google“, daugelis kurių savo veiklą ES teritorijoje vykdo per mažu PVM išsiskiriantį Liuksemburgą. Jungtinėje Karalystėje jau kilo didžiulė pasipriešinimo banga. Reikalaujama, kad šie pakeitimai nebūtų taikomi smulkiam verslui.

Apžvalgininkai pastebi, kad ši tvarka gali turėti diskriminacijos požymių. Papildomi sunkumai kiltų internetiniam verslui, kurio kūrimąsi ES itin skatino pastaruosius 5 metus, tuo tarpu fizines prekes parduodantys verslininkai tokių sunkumų nepatirtų.

Kol kas ši tvarka nebus taikoma mobiliųjų programėlių parduotuvėms, tačiau verslai, kuriuos valdė vienas ar keli asmenys, naują tvarką pajus itin skausmingai. Internete savo skaitmeninę produkciją parduodantys žmonės arba bendrovės turės surinkti ir 10 metų saugoti pirkėjų geografinius duomenis.

28 šalys, 75 PVM tarifai

Retas internete veiklą pradedantis startuolis gali susitvarkyti su tokiu duomenų srautu. Juolab kad pirkėjai mažai žinomoms bendrovėm ar asmenims nėra linkę palikti detalios savo informacijos. Dažniausiai iš pirkėjų buvo reikalaujama tik jų internetinės piniginės „PayPal“ adreso.

28 ES šalyse galioja 75 PVM tarifai. Ir tai ne vienintelis iššūkis. Norėdamas sumokėti mokesčius pardavėjas kaip mokesčių mokėtojas turės registruotis kiekvienoje iš ES valstybių, kurių piliečiai perka jo prekes.

Jungtinė Karalystė jau pasiūlė paslaugą, kuri vadinasi „Mini vienos stotelės parduotuvė“ (angl. – „Mini One Stop Shop“). Čia užsiregistravę klientai galės mokesčius sumokėti vieną kartą, iš kur lėšos nukeliaus į kitas ES šalis.

Paini sistema

Didelių klausimų kelia ir ta aplinkybė, kad kiekvienas skaitmeninę produkciją internetu parduodantis verslininkas, nepriklausomai nuo jo dydžio, turės tapti PVM mokėtoju. Daugelyje valstybių smulkioms įmonėms, kurių apyvarta nesiekia įstatymais numatytos ribos, yra taikomos mokestinės lengvatos.

Kyla ir daug kitų klausimą. Pavyzdžiui, kaip tiksliai bus nustatoma pirkėjo priklausomybė tam tikrai šaliai. Ką daryti, jei Prancūzijos pilietis svečiuodamasis Jungtinėje Karalystėje įsigis metinę tinklalapio prenumeratą su Vokietijos banko išduota kortele?

Neteisingas atsakymas į šį klausimą verslininkui gali virsti solidžia bauda. Techcrunch.com atkreipia dėmesį, kad šios naujosios pataisos itin skaudų smūgį suduos moterims. Būtent moterų iš namų pradedamas verslas šiuo metu auga itin sparčiai.

Lietuvius galės tikrinti bulgarai

Naujoji tvarka sukuria dar vieną verslininkams itin nemalonią procedūrą. Jie ne tik turi saugoti papildomus klientų duomenis, bet ir juos pateikti bet kuriam mokesčių administratoriui iš 28 ES valstybių. Savo skaitmeninius įrašus internetu parduodantis muzikantas iš Lietuvos gali būti patikrintas Bulgarijos, Italijos ir Ispanijos mokesčių inspektorių, jei tų valstybių gyventojai įsigijo jo kūrinių.

Taip ES kūrėjai turės didžiulį motyvą ieškoti pirkėjų už ES ribų tam, kad nereikėtų susidurti su itin sudėtingomis PVM apskaitos problemomis. Savo elektroninę knygą pardavinėjanti jauna mama turės laikytis tų pačių taisyklių, kurios bus taikomos ir „Amazon“.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi