Verslas

2019.03.17 12:09

Vasarą JAV dirbęs studentas: per 3 mėnesius parsivežiau tiek, kiek Lietuvoje uždirbčiau per metus

Jonas Deveikis, LRT.lt2019.03.17 12:09

Kasmet pagal jaunimo darbo ir kelionių programas (angl. Work and Travel USA) šimtai lietuvių skrenda į Jungtines Amerikos Valstijas (JAV) papildyti savo kišenių ir vasarą praturtinti naujais įspūdžiais. Vieniems jų per vasarą pavyksta parsivežti net penkiaženkles sumas, tačiau dėl to tenka lieti ašaras.

Nors studentams skirtų darbo programų užsienyje tikslas ne užsidirbti, o susipažinti su kitos šalies kultūra, daliai lietuvių iš Amerikos pavyksta parsivežti ir penkiaženkles sumas. Tačiau viso to rezultatas – didelis darbo krūvis, stresas ir kruopštus taupymas.

Portalo LRT.lt kalbinti studentai teigia, kad vieniems jų pavyksta parsivežti sumas, kurios siekia kiek daugiau nei 10 tūkst. dolerių, kiti grįžta su kuklesniais uždarbiais, tačiau nesiskundžia ir tvirtina, kad, susumavus patirtas išlaidas ir gautas pajamas, kelionė vis tiek yra pelninga.

Po vasaros penkiaženkles suma

Portalo LRT.lt žurnalistų kalbintas Elonas, kuris dirbti į JAV važiavo jau tris kartus, sako, kad užsidirbti per vasarą galima, tačiau labai svarbu, kokioje pozicijoje dirbsi. Anot jo, yra tekę girdėti ne vieną istoriją, kaip padavėjo pozicijose dirbantys studentai po vasaros sezono iš JAV parsiveža penkiaženkles sumas.

Ne išimtis ir Elonas, kuris praėjusią vasarą už Atlanto užsidirbo kiek daugiau nei 10 tūkst. dolerių. Vis dėlto lietuvis pažymi, kad tokį rezultatą jam pavyko pasiekti tik iš trečio karto.

„Visus tris kartus dirbau viešbučio registratūroje (angl. front desk clerk), mažame miestelyje Atlanto vandenyno pakrantėje – Ogunquite. Darbo pobūdis labai panašus kaip ir visuose viešbučiuose. Tekdavo atsakinėti į klientų skambučius, atlikti rezervacijas, pasitikti svečius ir juos užregistruoti, po to išregistruoti, prižiūrėti bendrą tvarką viešbutyje“, – apie darbo specifiką pasakojo Elonas.

„Pirmais metais darbdaviai už valandą mokėjo 10 dolerių. Antraisiais metais dėl gero darbo buvau dar kartą pakviestas dirbti, tuomet pasiūlė 15 dolerių už valandą. Kai vykau trečią kartą, už valandą mokėjo jau 20 dolerių“, – atlyginimo pokyčius vardijo Elonas.

Vis dėlto lietuvis pripažįsta, kad pirmas kartas nebuvo toks sėkmingas. Nuvykus į JAV, teko ieškotis ir antro darbo. Programos pabaigos metu Elonas beveik nekeliavo, o namo parsivežė mažiau nei 2 tūkst. dolerių.

„Pirmą vasarą keliavau labai nedaug. Tik 3 dienas buvau Niujorke, šiek tiek rūbų nusipirkau ir parsivežiau apie 3,6 tūkst. dolerių. Galimybė išvažiuoti dirbti į JAV kainavo apie 1700 dolerių, tai nieko labai daug ir neparsivežiau“, – sako jis.

JAV dirbęs lietuvis pasakoja, kad antrą vasarą pavyko parsivežti jau apie 5 tūkst. dolerių, o po trečios vasaros Amerikoje – apie 10 tūkst. dolerių.

„Antrą vasarą išlaidavau daugiau. Nusipirkau kompiuterį, telefoną. Savęs nevaržiau. Vasaros gale dar apie 3 savaites keliavome, o kelionė kainavo apie 4 tūkst., tačiau vis tiek sugebėjau parsivežti apie 5 tūkst. dolerių. Kai nuvykau trečią kartą, po vasaros banko sąskaitą sugebėjau papildyti penkiaženkle suma, tačiau nekeliavau“, – tvirtina Elonas.

Dar kartą nevažiuotų

Sėkmės istoriją papasakojęs tautietis pripažįsta, kad dar kartą į tą pačią vietą dirbti nevažiuotų. Anot jo, darbdaviai nesiskaitė su darbuotojais ir juos nuolat tikrindavo.

„Kai tik atėjom į darbą, mums netiesiogiai pasakė: mes jus kontroliuosim, o jūs net nebandykit kito darbo ieškotis, nes terminuosim vizą. (...) Duodavo testus įvairius spręsti, ateidavo ir klausinėdavo, o jei atsakydavom kažką blogai – pykdavo“, – pasakoja Elonas.

Jis taip pat pastebi, kad darbdaviai į kambarį, kuriame gyveno lietuvis, neleisdavo net svečių atsivesti, o kartu su juo gyvenęs serbas dėl nuolatinio spaudimo verkdavo.

„Gyvenau su serbu, tai jam dar labiau nepasisekė. Jis kelis dalykus blogai padarė, todėl ant jo nuolat pykdavo, grasindavo, kad išsiųs atgal namo. Vaikinas 27 metų, turėjo du magistrus, bet dėl darbdavių psichologinio spaudimo verkdavo“, – vasaros istorija dalinasi lietuvis bei priduria, kad kartais jausdavosi tarsi Džordžo Orvelo knygos „1984–ieji“ herojus.

„Būdavo stebi darbdavys vos ne už krūmų, ar dirbi. Žiūrėdavo kompiuterio naršymo istoriją, net skųsdavosi, kad per daug interneto duomenų sunaudodavome“, –  pasakoja lietuvis.

Vogdavo arbatpinigius

Elonas sako, kad labai svarbu atkreipti dėmesį į tai, ar pozicijoje, kurioje dirbama, galima gauti arbatpinigių ar ne.

„Kai kurie klientai būna dosnūs ir palieka labai daug“, – sako Elonas, tačiau prisipažįsta, kad dirbdamas registratūroje daug arbatpinigių negausi. „Kažkada skaičiavau, tai per vasarą gavau apie 500 dolerių arbatpinigių. Tai tikrai nėra daug“.

Elonas pastebi, kad kambarių valytojai iš arbatpinigių susirinkdavo antrą atlyginimą: „Mūsų viešbutyje buvo tik vienas tvarkytojas, tai teko matyti, kaip jis ryte padirba 4 valandas ir susirenka apie 120 dolerių arbatpinigių.“

Vis dėlto sėkmės istorija pasidalinęs Elonas siūlo atkreipti dėmesį, su kokiais žmonėmis teks dirbti. Jis girdėjo ne vieną istoriją, kaip viršesni amerikiečiai nesidalina arba net vagia arbatpinigius iš lietuvių.

 „Teko girdėti istoriją, kad kambarines kuruojanti vadovė, dar prieš ateinant kambarius tvarkyti lietuviams, pereidavo per juos ir surinkdavo visus klientų paliktus arbatpinigius“, – pastebi Elonas.

Darbas Aliaskoje ir duona už 6 dolerius

Dvi vasaras Aliaskoje praleidusi Elena portalui LRT.lt teigė, kad yra girdėjusi sėkmės istorijų, tačiau dažniausiai pinigų kalno neužsidirbsi.

Lietuvė tikina, kad vien programos bazinis mokestis nuvykti į Aliaską jai kainavo 1,2 tūkst. dolerių. Papildomai reikėjo susimokėti už lėktuvų bilietus iš Lietuvos į JAV ir atgal, o tai kainavo apie 800–900 dolerių.

„Programos mokestis gali svyruoti nuo 800 iki 1,4 tūkst. dolerių, priklauso su kokiu organizatoriumi važiuoji. Į bazinį mokestį įeina prieiga prie darbo pasiūlymų, darbo pokalbiai, sutartys, draudimas ir kiti dalykai“, – sako Elena.

Ji teigia, kad studentai Aliaskoje dirba su turizmu susijusiuose sektoriuose.

„Studentai dirba padavėjais, poilsiaviečių prižiūrėtojais, indų plovėjais, kambarių valytojais, o minimalus valandinis atlygis šioje valstijoje siekia 9,75 dolerius“, – teigia Elena ir priduria, kad dar tiek pat galima susirinkti iš arbatpinigių.

Elena skaičiuoja, kad antraisiais metais pavyko parsivežti panašią sumą kaip pirmaisiais metais – apie 2 tūkst. dolerių. Visgi ji pripažįsta, kad kelionės tikslas nebuvo užsidirbti kuo daugiau pinigų, o pakeliauti bei pagyventi Amerikoje.

Taip pat norintiems keliauti į Aliaską ji siūlo atkreipti dėmesį, kad tai pakankamai brangi valstija, o duonos kepalas gali kainuoti apie 5–6 dolerius.

Norint išvažiuoti, gali tekti pakloti apie 1500 eurų ir daugiau

Studentams, planuojantiems vasarą išvažiuoti dirbti į JAV, pirminė investicija į kelionę gali siekti apie 1500 eurų ir daugiau. Viskas priklauso nuo to, per kokią agentūrą vykstama į JAV, o Lietuvoje jų yra ne viena.

Pasaulio lietuvių praktikos ir studijų užsienyje centro vadovas Pranas Brūzga sako, kad, suskubusiems registruotis rudenį, yra taikomas mažesnis programos mokestis.

„2019 metų vasarai registracija vykti į JAV rudenį kainavo 630 dolerių, plius 30 eurų programos mokestis, į kurį įeina ir draudimas, taip pat valstybinis mokestis programai, kuris kainuoja papildomai 35 dolerius. Reikia sumokėti ir vizos mokestį, kuris siekia 160 dolerių. Be to, dar bilietus nusipirkti, kurie kainuoja apie kelis šimtus eurų“, – programos kainą vardino P. Brūzga.

Anot jo, taip pat svarbu turėti papildomai apie 800 dolerių pirmoms savaitėms. Ši suma neįeina į sąnaudas, tačiau ją reikia turėti iki kol bus gautas pirmasis atlyginimas.

P. Brūzga pažymi, kad rudenį programos į JAV mokestis yra mažesnis, o dabar jis yra padidėjęs.

„Jei studentas pats žada susirasti darbą JAV, tai mokestis bus 730 dolerių, tačiau pačiam ieškotis darbo yra sunku. Jei studentas nori, kad mūsų rėmėjai padėtų susirasti darbą, tai teks susimokėti 800 dolerių siekiantį programos mokestį ir 120 eurų įmoką“, – sako P. Brūzga.

Būsto nuoma ir kitos išlaidos 

Nors didžiąją dalį investicijų, norint išvykti į JAV, sudaro darbo ir kelionės programos bei lėktuvo bilietų kaina, pinigines teks paploninti jau atvykus gyventi į JAV.

Dalį išlaidų sudarys būsto nuoma, todėl svarbu atkreipti dėmesį ir į tai, ar darbdavys siūlo būstą, ar ne. Būna atvejų, kad darbdavys jį siūlo nemokamai, o kartais pasirūpina ir maitinimu. Tačiau dažniausiai už būsto nuomą tenka susimokėti pačiam.

Pavyzdžiui, praėjusią vasarą Kalifornijoje gyvenusi Gytė už būsto nuomą darbdaviui kas savaitę mokėjo tik 35 dolerius, o gyveno name ant ežero kranto. Elonas teigia, kad už kambario nuomą, kurį dalinosi su kitu darbuotoju, teko mokėti 80 dolerių per savaitę, tačiau kurortiniame mieste tai nebuvo didelė suma.

„Būna situacijų, kai kiti nemokamai gauna kambarius ir dar maitinimą, tačiau žinau atvejų, kada studentai gauna labai prastus kambarius ir moka apie 120 dolerių. Priklausomai nuo regiono, būsto kaina gali svyruoti nuo 70 iki 200 dolerių“, – sako Elonas.

Papildomai teks mokėti ir už maistą. Vienose valstijose maisto kainos labai panašios į kainas Lietuvoje, o kitur – šiek tiek brangiau. Vis dėlto, studentai teigia, kad per daug neišlaidaujant per savaitę maistui tenka skirti iki 50 dolerių.

Verta pastebėti, kad didžiąją dalį uždarbio „suvalgo“ keliavimui po JAV skiriamos lėšos. Elonas minėjo, kad trijų savaičių kelionė po JAV vakarinę pakrantę jam atsiėjo beveik 4 tūkst. dolerių.

„Labai savęs neribojome, miegodavome viešbučiuose, o kartais leisdavome sau ir į restoraną nueiti, kur už patiekalą sumokėdavome ir po 50–60 dolerių“, – sako Elonas

Elena teigia, kad dvi savaites keliavo Floridoje, o tai jai kainavo apie 1,2 tūkst. dolerių. Tačiau lietuvė pažymi, kad visos kelionės metu teko stipriai taupyti.

Portalo LRT.lt kalbinti pašnekovai teigė, kad norint sutaupyti kelionės metu verta kooperuotis su kitais lietuviais. Taip sumažinama kaina, kurią tenka mokėti už automobilio nuomą, taip pat už apsilankymą nacionaliniuose parkuose bei kituose lankytinuose objektuose.

Populiariausi